Ako na to a rýchle tipy

Postup: Odstráňte čiernu pleseň


Ako prírodná látka, ktorá sa v našom svete vyskytuje a je všadeprítomná, pleseň existuje v rôznych formách - mnohé z nich sú netoxické a postihujú hlavne alergikov a astmu. Konkrétne čierna pleseň je však závažnejším páchateľom. Vystavenie toxickej rozmanitosti Stachybotrys chartarum môže spôsobiť dýchacie ťažkosti od miernych po ťažké. Rovnako ako väčšina druhov plesní rastie alarmujúcou rýchlosťou v správnych podmienkach - najmä v miestach s dlhodobým vystavením vlhkosti a vlhkosti, ako sú pivnice, kúpeľne, skrinky pod umývadlá alebo nedávno zaplavené oblasti. Z tohto dôvodu by majitelia domov mali konať pri prvom náznaku a naučiť sa, ako odstrániť čiernu pleseň predtým, ako sa zmení z benígneho hráča na invázny druh.

Pretože sa čierna pleseň môže tvoriť v stenách skôr, ako sa rozšíri na sadrokartónové dosky alebo na iné povrchy, je pravdepodobné, že majitelia domov môžu cítiť svoju zatuchnutú plesňovú vôňu skôr, ako ju uvidia. Keď začnete s inšpekciou, pozrite sa na charakteristickú slizkú textúru, tmavozelenú a čiernu farbu (niekedy sivú) a škvrnitý vzhľad.

Ak niekto vo vašej domácnosti nedávno zažil neochvejné zvýšenie respiračných príznakov (šňupanie, kýchanie, zábudlivosť, preťaženie atď.) A máte podozrenie na nedávne napadnutie plesňami, môžete čeliť vážnejšiemu plesňovému zaťaženiu. Za takýchto podmienok si najmite licencovaného inšpektora plesní, ktorý preskúma váš dom a poradí, ako ho zmierniť na základe jeho všadeprítomnosti. Ak sa čierna forma presunula do vašich stien, mali by ste si najať špecialistu na odstraňovanie plesní, aby ste problém zastavili skôr, ako sa rozšíri. V opačnom prípade sa problém s plesňou obmedzený na prístupné, tvrdé povrchy - napríklad steny kúpeľne, suterénne podlahy alebo drevené obloženie - dá vyriešiť správnym výstrojom a určitou vytrvalosťou. Tu je návod, ako odstrániť čiernu pleseň z domu.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Svietidlo (voliteľné)
- Čajovníkový olej
- Výťažok z grapefruitových jadierok
- Sprejová Flaška
- Kombinézy na jedno použitie
- Gumové rukavice
- Vzduchotesné ochranné okuliare
- Tvárová maska ​​alebo respirátor
- Nylonová čistiaca kefa
- Staré handry
- Papierové utierky (voliteľné)
- Plastové vrece na odpadky

KROK 1
Najprv vyhľadajte zdroj plesní u vás doma. Čiernu pleseň možno identifikovať podľa jej často slizkej textúry, tmavozelenej / čiernej (niekedy šedej) farby a rastu, ktorý sa objavuje ako škvrny alebo škvrny, ktoré sa časom šíria. Bežné zdroje čiernej plesne zahŕňajú rohy, kryté oblasti pod umývadlami alebo skrinkami, podlahové lišty, pod kartónovými škatuľami v suteréne a kdekoľvek inde s vysokou úrovňou vlhkosti. Venujte pozornosť nosu a sledujte zatuchnutú vôňu čiernej plesne, aby ste našli zdroj. Baterka vám pomôže nahliadnuť do zákutí, úkrytov a tmavých kútov.

KROK 2
Akonáhle ste si všimli problematický rast, vybičte riešenie na boj s plesňami. Zatiaľ čo veľa látok môže bojovať proti plesniam (borax, ocot, bielidlo a amoniak, aby sme vymenovali aspoň niektoré), čajovníkový olej a extrakt z grapefruitových jadierok sa často považujú za najúčinnejšie produkty na dezinfekciu a dezodorizáciu problémovej oblasti. Navyše sú úplne netoxické. Olej z čajovníka si môžete kúpiť online a v obchodoch so zdravím; Len sa uistite, že jeho z melaleuca alternifolia (austrálsky strom) a že medzi jeho aktívne zložky patrí 30 percent terpinen 4-ol a nie viac ako 10 až 15 percent cineolu. Výťažok z grapefruitových jadierok môže byť o niečo menej účinný, ale ľahšie ho nájdete, ktorý je k dispozícii aj u týchto druhov maloobchodníkov.

Na každú jednu šálku vody, ktorá sa v spreji drží, pridajte čajovú lyžičku oleja z čajovníka alebo extraktu z grapefruitových jadierok. Oba oleje majú dlhú trvanlivosť, takže pokiaľ sa fľaša s rozprašovačom dá prepnúť na vzduchotesnosť, roztok bude trvať najmenej rok.

KROK 3
Pred odstránením akejkoľvek čiernej plesne zaraďte: Nepoužívajte jednorázové kombinézy, gumené rukavice, vzduchotesné ochranné okuliare a masku na tvár / respirátor. Toto ochranné vybavenie zníži riziko zdravotných problémov, ktoré môžu vyplynúť z expozície látke, vrátane infekcií dýchacích ciest, alergických reakcií, zápalu kĺbov a vyrážok. Pretože jediná čierna spóra plesní, ktorá zasiahne vaše oko, môže dokonca vyvolať slepotu, nechcete rezať žiadne rohy.

KROK 4
Dôkladne pretrepte striekaciu fľašu roztoku na zmiernenie plesní a potom nastriekajte postihnutú oblasť tak, aby bola dobre nasýtená. (Počas tohto procesu pokračujte v trepaní fľaše opakovane, aby sa zabezpečilo, že roztok zostane dobre premiešaný.) Nechajte tekutinu sedieť na forme po dobu 5 až 10 minút, aby antibakteriálne vlastnosti mali čas pôsobiť špinou. Nikdy nepoškrabajte vysušenú pleseň, inak by sa toxické spóry mohli šíriť do vzduchu a mať nepriaznivé účinky na zdravie.

KROK 5
Vezmite si kefku z nylonu a vyčistite povrchovú plochu, aby ste zvlhčenú formu zdvihli a rozptýlili. Kefu posúvajte opatrne a silne, aby ste nevystriekali pleseň na okolité oblasti - dokonca aj mŕtve plesne môžu byť alergickým zdravotným problémom. Po dôkladnom vyčistení kefou utrite oblasť čistou textúrou alebo papierovými utierkami.

KROK 6
Ak je forma ťažko odstrániteľná, zopakujte kroky 4 a 5. Ľahké škvrny môžu zostať aj po dokončení procesu, ale pokiaľ ste povrch dôkladne vyčistili, pleseň by sa mala riadne zabiť.

KROK 7
Opláchnite oblasť vodou, pretože výťažky z čajovníka a extraktov z grapefruitových jadierok bojujú proti plesniam, ktoré bránia návratu plesní. Namiesto toho pretrepte fľašu s roztokom, dajte ploche zamorenej plesňou konečný ľahký postrek a potom ju nechajte uschnúť na vzduchu.

KROK 8
Obaly a papierovú utierku zlikvidujte v plastovom vrecku, ktoré by ste mali pred vybratím z koša pevne uzavrieť. Znečistené handry a nylonové práčky umyte v horúcej vode alebo ich vyhoďte s pokrývkami a papierovou utierkou.

Pamätajte, že pleseň sa prirodzene vyskytuje. Môže sa to vrátiť. Na zvládnutie niekoľkých náhodných miest nového oživenia nie je potrebné obliecť si kombinézy. Namiesto toho uchopte masku, ochranné okuliare, rukavice a zvyšný roztok na ničenie plesní, potom pokračujte od kroku 3 ďalej. Vyzbrojení touto informáciou o tom, ako odstrániť čiernu pleseň, budete v budúcnosti zostať na vrchole domácej hrozby.