Hlavné systémy

Vyriešený! Ako zistiť, či máte tvrdú vodu


Otázka: Myslel som, že práčka v našom novom dome bola na fritz, pretože bielizeň stále vychádzala so špinou a škvrnami. Jeden sused mi povedal, že je to pravdepodobne kvôli tvrdej vode v tejto oblasti. Existuje spôsob, ako to s istotou povedať? A čo môžem urobiť, aby som získal skutočne čisté oblečenie?

A: Váš sused môže mať pravdu. „Tvrdá“ voda znamená vodu s vysokým obsahom minerálov - zvyčajne vápnik, horčík a vápno. Tieto minerály môžu zabrániť čistiacemu prostriedku, aby sa úplne rozpustil a odstránil nečistoty a škvrny. Použitie extra pracieho prostriedku nemusí problém vyriešiť; Vaša bielizeň by mohla stále vyjsť vyzerať špinavá a zapáchajúca.

Tvrdá voda sa nachádza v mnohých regiónoch, ale podľa geologického prieskumu USA (USGS) prevláda v juhozápadných štátoch a na Stredozápade. Tvrdá voda môže ovplyvniť viac ako bielizeň, čo narúša funkčnosť iných aspektov vášho domu. Ďalej sa naučte, ktoré znaky poukazujú na tvrdú vodu, kedy by ste mali urobiť test tvrdej vody a aké kroky môžete podniknúť na zmiernenie problému.

Nahromadenie minerálov okolo faucetov je znakom tvrdej vody.

Najbežnejším miestom na vytváranie vápenatých usadenín je miesto, kde voda zaschne na mieste, napríklad okolo vodovodných kohútikov a odtokov. Keď voda zaschne, zanecháva chrumkavé, belavé ložiská nerastných surovín, ktoré sa dajú ťažko odstrániť, a postupom času sa môžu vytvárať ťažké usadeniny. Aby ste predišli hromadeniu, umyte drez po použití utierkou a osobitnú pozornosť venujte oblasti okolo kohútikov a odtokov. Na odstránenie existujúcich usadenín použite čistiaci prostriedok na odstránenie usadenín tvrdej vody, ako je odstraňovač vápnika, vápna a hrdze (dostupný od Amazonu).


Ak často čistíte spodnú časť mydla z vašej sprchy, môže byť príčinou tvrdá voda.

Tvrdá voda má ťažko rozpustný šampón a mydlo, ako aj pracie prostriedky, takže tieto základy pri kúpaní majú tendenciu lepiť sa na dlaždice a porcelánové povrchy skôr než ich opláchnuť. Výsledkom je nepríjemný zvyšok vo vnútri sprchy, ktorý otupuje steny a potiahne dvere hrubou vrstvou. Aby ste si uľahčili čistenie, ihneď po použití sprejujte vnútornú časť vašej sprchy denným čistiacim prostriedkom na sprchovanie, ako je napríklad denný eukalyptový sprchový sprej (dostupný od Amazonu). Tento typ čističa pomáha rozpadať a rozpúšťať zvyšky mydla a šampónu, takže klesá do odtoku.

Voda s vysokým obsahom minerálov môže nechať pokožku suchú a svrbiacu.

Tvrdá voda nielen zanecháva vaše steny sprchy potiahnuté mydlovou spodinou, ale tiež zanecháva rovnaké zvyšky na vašom tele. To môže mať za následok, že sa vaša pokožka cíti suchá, a ak máte citlivú pokožku, spôsobuje svrbenie a podráždenie. Tvrdá voda môže tiež zanechávať zvyšky vo vlasoch, zanechávať ich matné a neživé. Pri prechode na hypoalergénne umývanie tela a šampón môže znížiť svrbenie a podráždenie, najlepším riešením je zmäkčovač vody (diskutované nižšie).

Tvrdá voda môže na vašich okuliaroch zanechať zakalené škvrny alebo film.

Kvapky tvrdej vody sú suché až do nepriehľadného povrchu, ktoré môžu na skle zanechávať škvrny alebo zakalený film. Ak používate umývačku riadu, pridanie oplachovacieho prostriedku, ako je napríklad Finish Jet-Dry Rinse Aid (k dispozícii od Amazonu), môže pomôcť kvapkám vody odtiecť z pohárov, ale nie je to všetko na ošetrenie. Pre čisté, číre poháre ich umyte rukou a osušte utierkou.


Tvrdá voda si vyberá daň zo spotrebičov.

Žiadne zariadenie, ktoré používa práčku na vodu, umývačku riadu alebo ohrievač vody, nebude trvať tak dlho, ako by malo v dome s tvrdou vodou. V priebehu času sa môžu ložiská minerálov hromadiť a blokovať prívodné a odtokové potrubia vody a môžu sa vyvíjať na vnútorných komponentoch, ako sú ramená, ktoré sa otáčajú v umývačke riadu.

Pomaly bežiace batérie môžu naznačovať tvrdú vodu.

Aj keď slabý tlak vody môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako je napríklad uzatváracia hodnota vodomeru, ktorá nie je úplne otvorená, pomaly tečúca voda v spojení s ďalšími problémami uvedenými v tomto texte môže spôsobiť, že usadeniny minerálov vo vodovodných potrubiach blokujú prietok vody. Keď inštalácia zmäkčovača vody zabráni ďalšiemu hromadeniu minerálov v potrubiach, jediný spôsob, ako obnoviť plný tlak vody, je nahradiť potrubia, čo je hlavný inštalatérsky projekt.


Súprava na tvrdú vodu poskytne najpresnejšiu odpoveď na tvrdosť vody.

Tvrdosť vody sa meria buď v zrnách na galón (GPG) alebo v dieloch na milión (PPM), ale nemusíte robiť zložitú matematiku, aby ste vedeli, či je vaša voda tvrdá. Najjednoduchší spôsob, ako potvrdiť svoje podozrenie, je pomocou testovacích prúžkov na tvrdú vodu, ako je súprava testovacích prúžkov JNW Direct Total Hardness Test Strip Kit (dostupná od Amazonu). Táto špeciálna súprava sa dodáva so 150 prúžkami a testovanie je také ľahké, ako ponorenie špičky prúžku do vody a porovnanie farby prúžku s farebnou schémou na boku fľaše. Čokoľvek nad 3 GPM alebo 50 PPM sa považuje za tvrdú vodu. Testovacie prúžky sa môžu použiť na testovanie bežnej vody z vodovodu, filtrovanej vody alebo vody, ktorá sa upravuje systémom zmäkčovania vody.

V závislosti od toho, čo odhalí test tvrdej vody, môžete nainštalovať zmäkčovač vody na zmiernenie problémov v domácnosti.

Zmäkčovače vody, ako je AFWFilters 5600SXT Zmäkčovač vody (dostupný od Amazonu), sa inštalujú na hlavné prívodné vedenie vody, ktoré vstupuje do domu. Zmäkčovače vody pracujú tak, že odstránia minerálne ióny a nahradia ich sodnými iónmi. Sodík pomáha mydlu úplne sa rozpustiť, takže ľahko vyplachuje; bielizeň sa čistí a vane a sprchy nevyžadujú toľko prania. Mäkšia voda tiež pomáha predĺžiť životnosť prístrojov, potrubí a odtokov, pretože to nevedie k hromadeniu alebo ukladaniu minerálov.

Na inštaláciu zmäkčovača vody môže byť potrebný inštalatér.

Ak má dom staré zmäkčovač vody, ktorý prestal pracovať, šikovný majiteľ domu ho môže často nahradiť novým za použitia rovnakých pripojení. Ak však dom nikdy nemal zmäkčovač vody, je potrebné inštalatéra, aby prerušil existujúce vedenia a nainštaloval nové pripojenia do zmäkčovača vody.