Nástroje a dielňa

Aký je rozdiel? Vŕtacie kladivá, rázové unášače a akumulátorové vŕtačky / ovládače


Prejdite uličkou elektrického náradia v železiarstve a uvidíte rôzne vŕtačky a ovládače, ktoré vyzerajú dosť podobne. Nenechajte sa zmiasť: Každý má jemné rozdiely zamerané na vykonávanie rôznych úloh. Či už ste na trhu vrtákov pre všetky remeslá alebo máte na mysli konkrétnejší projekt, prečítajte si, ako sa akumulátorové vŕtačky / ovládače, vŕtačky s príklepom a príklepové vodiče líšia pred nákupom. Táto príručka ich umiestňuje vedľa seba vŕtačkou s príklepom v porovnaní s príklepom a vŕtačkou, aby vám pomohla vyriešiť, čo potrebujete pre svoj zoznam úloh.


Väčšina ľudí si kúpi akumulátorový vŕtací skrutkovač ako prvý nástroj v súprave, pretože je dostatočne zaoblený na to, aby splnil takmer všetky úlohy v domácnosti, či už zavesíte závesnú tyčku alebo zostavíte kus nábytku. Môžete dokonca použiť rôzne druhy špeciálnych bitov na vykonávanie rôznych úloh, ako je napríklad natieranie farby, výroba skrutiek do vrecka, vyrezanie veľkých otvorov na osvetlenie plechovky a ďalšie.

Dokáže rýchlejšie a efektívnejšie zvládnuť väčšie skrutky ako akumulátorový vŕtací skrutkovač, čo z neho robí lepšiu voľbu pre drevospracujúce projekty zahŕňajúce veľa veľkých upevňovacích prvkov, ako je stavba pergoly alebo poličky. Kvalitné nárazové ovládače sú najviac špecializovanou položkou z týchto troch, pretože sa zvyčajne používajú iba na skrutkovanie skrutiek. Na vŕtanie otvorov ich môžete osadiť vrtákmi so šesťhrannou stopkou ¼ ”, ale spravidla nie sú také presné ako akumulátorová vŕtačka / skrutkovač.

Na tento nástroj by ste sa mali obrátiť, ak inštalujete nové číslo domu na vonkajšiu stenu s dyhou alebo ak zavesíte police na vnútornú tehlovú stenu. Oni nie proste vyvŕtajte diery do muriva: Vŕtacie kladivá majú zvyčajne také nastavenie, ktoré vypína funkciu kladiva, takže pomocou vhodných vrtákov ich môžete použiť na rovnaké úlohy, aké by ste použili pre akumulátorové vŕtačky / ovládače. Avšak aj keď je funkcia kladiva vypnutá, väčšina ľudí ich nepoužíva ako svoj pravidelný vŕtací stroj, pretože majú tendenciu byť objemnejšie a ťažšie.

Akumulátorová vŕtačka / skrutkovač používa nepretržitú rotačnú silu na vŕtanie skrutky do povrchu. Rázový uťahovák tiež používa rotačnú silu, ale je spojený s nárazmi rýchlej sily v smere rotácie, čo pomáha poháňať skrutku. Podobne vŕtačka s príklepom využíva rotačnú silu, ale vytvára silnejšiu príklepovú alebo údernú silu, aby poháňala skrutku priamo nadol, akoby ste zatĺkali kladivo do zadnej časti vŕtačky.

Rázové vŕtačky a akumulátorové vŕtačky / skrutkovače majú podobný rotačný pohyb za svojou silou, ale rázové vŕtačky majú väčší krútiaci moment, to znamená rotačnú silu vŕtačky, aby poháňali skrutky rýchlejšie a efektívnejšie. To znamená, že pri jazde s veľkým uzáverom budete musieť vyvíjať menej vlastnej energie a ak pracujete na veľkom projekte s viacerými upevňovacími prvkami, bude to oveľa jednoduchšie na zápästí.


Akumulátorová vŕtačka / skrutkovače majú nastaviteľné skľučovadlo, ktoré drží bity na mieste; to znamená, že na vŕtanie alebo riadenie môžete použiť štandardné alebo šesťhranné typy vrtákov. Väčšina vrtákov s príklepom akceptuje tie isté vrtáky, ale vyžaduje špeciálny vrták s tvrdými karbidmi špeciálne navrhnutý pre murovacie práce. Rázové unášače nemajú nastaviteľné upínacie skľučovadlo a môžu sa používať iba s vrtákmi so šesťhrannou stopkou a vrtákmi. Bity by sa mali hodnotiť nárazom, aby vydržali silu nárazového vodiča.

Akumulátorové vŕtačky / ovládače budú nákladovo najvýhodnejšou možnosťou, začínajúc okolo 30 USD a bežnými až 100 USD, v závislosti od širokého spektra funkcií, ako napríklad napätie a výdrž batérie. Na porovnanie, podobné ovládače dopadu začínajú na približne 50 $ a môžu stáť oveľa viac ako 100 dolárov, tiež v závislosti od toho, aké pokročilé sú funkcie. Môžete tiež nájsť tieto dva produkty, ktoré sú spolu spojené, aby ste ušetrili, pretože sú to dobré nástroje, ktoré môžete mať po ruke, ak práve začínate zostavovať svoju zbierku nástrojov.

Môže byť múdre prenajať si príklepovú vŕtačku, ak ju potrebujete len pre jednorazovú prácu sem a tam, pretože sú tí najkrajší. Akumulátorové modely môžu začať v cene približne 70 dolárov so základnými funkciami a výkonom a bez murovacích bitov. Prenájom jednej vám naopak prinesie okolo 40 dolárov na popoludňajšiu prácu.