Zastrešenie a vlečka

Všetko, čo potrebujete vedieť o domovoch Stucco


Štukatérsky obklad, typ ručne murovanej murovanej omietky pozostávajúcej z cementu, vody a piesku, je definitívnym prvkom španielskej a stredomorskej architektúry. Tieto štukované domy majú exteriéry v rôznych textúrach, od kamienkovej až po zametanie, ktoré sú v závislosti od aplikačnej techniky prakticky hladké a poskytujú trvalú ochranu pred živlami. Ale tento druh muriva má svoje nevýhody a nie je vhodný pre každú nehnuteľnosť. Či už vás vaše poľovníctvo pritiahlo k tomuto konkrétnemu vzhľadu, uvažujete o obmurovaní svojho domu v štuku, alebo si chcete zachovať štukový exteriér, ktorý už máte, čítajte ďalej o havarijnom kurze.

HISTÓRIA STUCCO A RASTLINNÁ POPULARITA

Najstaršie štuky obsahovali namiesto cementu vápno, a pretože jeho prísady sa v prírode ľahko nachádzajú, je to jeden z najstarších prírodných typov vlečenia okolo, ktorý sa datuje od antického Grécka. Predpokladá sa, že Španieli zaviedli štuky do Mexika a amerického juhozápadu, čím vytvárali tvrdé múry nanesením zmesi na rámovanie palíc, kameňov alebo dreva.

S hromadnou výrobou suchého cementu na začiatku 20. rokov 20. storočia vstúpilo štukový obklad do novej éry. Cement zvýšil spracovateľnosť štuku, vďaka dlhším dobám schnutia umožnil staviteľom väčšiu slobodu. Juhozápad však zostal ideálnym miestom pre štuky vďaka suchým podmienkam a vysokému obsahu piesku, vďaka ktorým bola pôda stabilná.

Pokusy o inštaláciu tradičného štuku do podnebia ďalej na sever a na východ sa stretli so zmiešanými výsledkami. V oblastiach, kde sa pôda pohybovala a spôsobovala usadenie domácich základov, sa v štuku objavili praskliny, ktoré umožnili preniknúť dážď a uvoľniť vlečku z opláštenia. Dnes pridanie polymérov a ďalších činidiel na zvýšenie flexibility spolu so zdokonalenými aplikačnými technikami zlepšilo odolnosť štuku, vďaka čomu sa stalo stále silnejším výberom v Spojených štátoch.


STUCCO PROS AND CONS

Stucco je príťažlivé z viacerých dôvodov, medzi ktorými je predovšetkým jeho požiarna odolnosť. 1-palcový náter štuku poskytuje hodinové hodnotenie brány firewall, čo znamená, že zabraňuje šíreniu ohňa z jednej strany steny na druhú stranu najmenej jednu hodinu. Preto je štuk žiaduce pre viacčlenné obydlia s prísnymi požiarnymi zákonmi a pre obytné štvrte, v ktorých sú domy postavené v tesnej blízkosti seba.

Potom je tu vzhľad a tie atraktívne odtiene - od jemných odtieňov po hlboké zemité tóny - dosiahnuté pridaním farbív do zmesi. Štuk bol zvyčajne spájaný s plochými strechami a strešným materiálom z ílových tašiek, ale ľudia považujú povrch za atraktívny, teraz uvidíte štuky v domoch so šikmými strechami a spárované so šindľovými a kovovými strešnými materiálmi.

Ale kvôli jeho krehkej povahe, štuková omietka praskne, ak sa domová nadácia usadí. Jednoducho to nie je najlepšia voľba v oblastiach, kde je pôda vysoko ílová, notoricky známa kvôli opuchom a spôsobovaniu posunu základov.

V priebehu času sa dokonca u štukatúry s pevnými základmi môžu vyvinúť vlasové trhliny. Aj keď malé praskliny neovplyvnia integritu vedľajšej koľaje a často sa dajú opraviť bez toho, aby sa zavolali profesionáli, praskliny s veľkosťou 1/4-palca alebo širšie kúzlo. Niektoré štukovské domy postavené po druhej svetovej vojne boli vytvorené nástrekovou formou, ktorá sa nepreukázala tak robustná ako tradičné ručne murované štuky. Ako plynie čas, tieto domy môžu byť náchylné na veľké množstvo prasklín a / alebo kúskov štukatúry, ktoré padajú, a jedinou skutočnou možnosťou je odstránenie chybného obloženia a jeho nahradenie serióznym dodávateľom.

A konečne, štukatúra nemá významný izolačný faktor: 1-palcová vrstva štuku má hodnotu 0,20 R, čo znamená, že iba 20 percent izolačného faktora sa nachádza v rovnakej hrúbke dreva - v žiadnom prípade nie je príliš žiaduca. chladná zima v novej Anglicku!


PROCES ŽIADOSTI O STUCCO

Stucco je inštalované vo vrstvách, čo je časovo náročný a náročný proces, ktorý vykonávajú kvalifikovaní profesionáli - nie je to práca ani pre tých najnáročnejších domácich majstrov, a preto môže byť drahá. Na juhozápade, kde sú štukatúrni dodávatelia dobre oboznámení a bohatí, môžete ho požiadať o 4 až 7 dolárov za štvorcový meter, ale v iných klimatických podmienkach sa očakáva, že zaplatí medzi 6 až 10 dolárov za štvorcový stopa.

Proces nanášania závisí od štruktúry domu - drevené steny si vyžadujú viac náterov tradičného štuku ako kváder alebo betón. Aplikáciou štuku vo vrstvách a umožnením každej vrstvy usadiť dodávateľ postupne vytvára hrúbku obkladu.

• Tradičné štuky sa nanášajú trojvrstvovým spôsobom na vonkajšie steny dreveného rámu. Začína sa „poškriabaním“ rozprestretým na kovovej lište pripevnenej k vonkajšiemu oplášteniu domu. Hrubý povrch umožňuje prilepiť ďalšiu vrstvu, „hnedú vrstvu“. Hnedý kabát dodáva silu a pôsobí ako základ pre „konečný povlak“, ktorý sa dá ručne hladiť, aby sa vytvorila vlastná povrchová štruktúra.

• Dvojvrstvové štuky sa používajú na betónové, tehlové a blokové steny. Existujúce murivo robí škrabanec zbytočným. Namiesto kovovej lišty sa na murovanú stenu nanesie spojovacie lepidlo pred nanesením dvoch štukových vrstiev.

• Jednovrstvové štuky sú relatívne nový proces, pri ktorom sa štuky zmiešané so sklenenými vláknami nanášajú na kovové latky. Nie všetci štukatúrni dodávatelia ponúkajú proces s jednou vrstvou, takže možno budete musieť zavolať, aby ste ho našli vo vašej oblasti.


STAROSTLIVOSŤ A ÚDRŽBA STUCCO

Ak už vlastníte jeden z týchto štukových domov, venujte pozornosť jeho potrebám údržby, aby ste z tohto exteriéru získali maximum.

• Ak sa obávate usadenia nadácie, podniknite kroky na zníženie pohybu pôdy. Inštaláciou dobrých odkvapov a zvodov a triedením dvorov na sklon od základu obmedzíte nasýtenie pôdy a znížite riziko pohybu základu.

• Odstráňte nečistoty a zvyšky, ktoré sa zhromažďujú na štuku, pomocou kefy so strednými štetinami a záhradnej hadice. Čistenie vysokotlakovou umývačkou sa neodporúča, pretože môže poškodiť povrch.

• Na odstránenie plesní kombinujte jednozložkové nechlórové bielidlo s tromi dielmi vody a naneste ho priamo na škvrny špongiou alebo kefou. Pred prepláchnutím hadicou nechajte roztok vsiaknuť na povrch.

• Výkvet, biele škvrny, ktoré sa môžu objaviť na štuku vystavenom dlhodobej vlhkosti, je možné odstrániť striekaním s bielym octom. Pred vypláchnutím hadicou nechajte niekoľko minút zotrvať. Ak je to potrebné, škvrnu znovu očistite.

• Majte na pamäti, že štuky môžu byť natreté, ak ste unavení z farby, a pravdepodobne budete môcť svoju prácu vykonať sami. Vaša štuková omietka si zachová svoj osobitný vzhľad aj v nasledujúcich rokoch.


Pozri si video: The Vietnam War: Reasons for Failure - Why the . Lost (Júl 2021).