Ako na to a rýchle tipy

Ako na to: Používajte motorovú pílu


Reťazová píla - prenosné elektrické náradie, ktoré rezá drevo pomocou rýchlo sa pohybujúcej reťaze, ktorá sa otáča okolo vodiacej lišty, môže skrátiť prácu pri prerezávaní, výruboch, ohýbaní a vyklápaní stromov. Patrí tiež medzi najnebezpečnejšie elektrické náradie dostupné bez licencie. Aj keď je navrhnutý na rezanie hornou alebo dolnou časťou kotúča, takmer všetko, čo príde do kontaktu s hornou polovicou koncového ostria kotúča (známeho ako zóna spätného nárazu), môže zmeniť rýchlosť rezania a spôsobiť, že sa píla buchnúť proti vám. Spätný ráz môže viesť k katastrofickým zraneniam, takže používatelia musia prijať ďalšie preventívne opatrenia a vždy dodržiavať správnu formu použitia reťazovej píly, aby sa predišlo katastrofe.

Pravdepodobnosť spätného rázu môžete minimalizovať udržiavaním reťaze ostrou a napnutou a vždy rezaním pod výškou ramien. Aj dnešné motorové píly s nižším výkonom (vrátane elektrických modelov) boli vyvinuté nie pre píliarky, ale pre domácich majstrov, ktorí chcú získať vlastné palivové drevo a nechajú svoj majetok orezávať, spoliehajú sa na reťaz s nízkym spätným rázom, ktorá pri obletoch zachytáva menej vlákniny. zóna spätného nárazu, čím sa minimalizuje pravdepodobnosť spätného nárazu. Predtým, ako zdvihnete akýkoľvek motorový píl s vysokým alebo nízkym výkonom, riskujte plyn alebo elektrinu veľmi vážne. Predtým, ako sa pokúsite ovládať motorovú pílu, oboznámte sa s bezpečnostnými hľadiskami, ktoré sú tu preverené, a potom postupujte podľa našich praktických rád pre bezpečné a efektívne rezanie.

BEZPEČNOSTNÉ TIPY NA POUŽITIE REŤAZE

Či už sa učíte, ako používať motorovú pílu prvýkrát alebo v rámci rutinnej práce, nikdy s týmto elektrickým náradím nepracujte samostatne. Keď sa niečo pokazí, stane sa to rýchlo. Ak máte blízkeho priateľa, môže vám zachrániť život. Ak pracujete v lese, stanovte si dopravnú zástavku pri svojom aute. Uistite sa, že niekto vie, kde ste a kedy sa chcete vrátiť. Majte po ruke kompletnú súpravu prvej pomoci s najmenej jedným obväzom na zrážanie krvi.

Noste všetko potrebné osobné ochranné vybavenie, vrátane štiepok, prilby s motorovou pílou s ochranným štítom na tvár, rukavíc a topánok s ocelovou špičkou alebo s ťažbou dreva. Nikdy nenoste voľný odev, pretože sa môže zachytiť v zuboch píly.

Nájdite pohodlný postoj a počas práce udržiavajte pevne zasadené obe nohy. V prípade spätného rázu držte reťazovú pílu oboma rukami v uhle alebo trochu na jednej strane, nie priamo pred vami.

Nikdy nepoužívajte reťazovú pílu na rebríku a nikdy nerežte končatiny, ktoré sú vyššie ako vaše rameno. (Ak hľadáte rezať niečo vyššie, zvážte úplne iný nástroj: ručnú lanovú pílku.) Ak chcete pred výrubom stromu odstrániť dolné konáre a korene podložky, odrežte ich a použite ťažnú reťaz - to je časť reťaze. keď ovinie dno tyče. Ak je strom na svahu, vždy od neho pracujte do kopca.

Dávajte pozor na umiestnenie všetkých elektrických vedení a nikdy nespadol na strom, kde sa nachádzajú inžinierske siete, vozidlá, budovy a najmä ľudia v dĺžke dva a pol stromu.

Na prácu použite reťazovú pílu správnej veľkosti. Ak prenajímate motorovú pílu, prediskutujte rozsah práce so zamestnancami a zistite, akú veľkosť motora odporúčajú, pretože veľkosť čepele je relatívna k výkonu motora. Všeobecne by mala byť čepeľ o dva palce dlhšia než drevo, ktoré rezá. Ľahké rezanie palivového dreva a také je možné vykonať pomocou 14-palcového ostria a 16- až 20-palcové ostria sú vhodné pre stredne náročné rezanie. Čím dlhšie je čepeľ, tým ťažšie je ovládať, takže nováčikovia by sa mali držať čepelí s dĺžkou menšou ako 20 palcov.

Malo by to byť samozrejmé, ale aj tak to povieme: Pri práci s motorovou pílou buďte vždy chladní a striedmí!

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Prilba s motorovou pílou s ochranou tváre alebo okuliarmi
- Pracovné rukavice bez šmýkania / uchopenia
- Ochranné čapy
- Čižmy do topánok alebo na ťažbu dreva
- chrániče sluchu
- Plyn
- Motorový olej s dvomi zdvihmi
- Reťazový olej

KROK 1
Oboznámte sa so svojou pracovnou oblasťou. Uvedomte si svoje „únikové cesty“ - na ktoré sa môžete bezpečne presunúť, keď strom začne padať. Váš strom by mohol spadnúť nečakaným smerom, takže je najlepšie byť pripravený na akýkoľvek možný scenár. Reťazové píly sa z dobrých dôvodov nazývajú „vdovcami“ - pri prevádzke môže byť nebezpečné. Nezabudnite mať plán a porozumieť terénu, na ktorom pracujete.

KROK 2
Doprajte všetok svoj výstroj od hlavy až k päte. Skontrolujte svoju pílu, či je reťaz dobre napnutá. Ak môžete reťaz vytiahnuť z vodiacej lišty a odpojiť reťazové články od vodiacej lišty alebo z nosa, je príliš voľná. Aby ste predišli zraneniu, musíte napnúť napätie. Pokyny na dotiahnutie reťaze nájdete v príručke údržby vášho zariadenia. Väčšinu času použijete „skrutkovač“ (skrutkovač / kľúč), ktorý sa dodáva so strojom. Správne utiahnutá retiazka by sa mala pri ťahaní mierne uvoľniť, ale nemala by sa uvoľniť z vodidla.

KROK 3
Ak máte plynový stroj, skontrolujte hladiny plynu a naplňte nádrž skôr, ako naštartujete. Pri dvojtaktnom motore bude pravdepodobne potrebné zmiešavať plyn a olej v nádrži. Kúpte si dvojtaktný olej a pridajte ho do nádrže v odporúčanom pomere výrobcu (zvyčajne v pomere 50: 1 alebo asi 2,6 unce ropy na galón plynu). Naplňte nádrž na mazacie reťaze olejom na reťaze.

KROK 4
Položte reťazovú pílu na zem so spodnou časťou dole. Zatlačte brzdu reťaze dopredu, kým sa nezablokuje. Brzda reťaze, ktorá je zvyčajne samostatnou pákou umiestnenou medzi hornou rukoväťou na motorovej píle a čepeľou, bráni pretáčaniu reťaze, kým neuvoľníte brzdu a neuvoľníte plyn.

KROK 5
Ak používate benzínovú pílu a má tlmivku, zapnite ju. Ak je k dispozícii tlačidlo so základným náterom, stlačte ho štyrikrát až šesťkrát, aby ste vtiahli plyn do karburátora, potom zapnite hlavný vypínač. Ak je vaša motorová píla elektrická, stačí stlačiť bezpečnostný vypínač a zapnúť hlavný vypínač.

KROK 6
Tí, ktorí majú elektrické reťazové píly, môžu prejsť na krok 7. Pre tých, ktorí majú plynové motorové píly, vložte pravú nohu cez zadnú rukoväť a položte svoju váhu na rukoväť, aby ste zaistili pílu. Ľavou rukou držte prednú rukoväť pevne na svojom mieste. Pravou rukou vytiahnite štartovacie lano ostro na celú jeho dĺžku. Naštartovanie motora zvyčajne trvá štyri alebo päť ťahov. Ak motor „naštartuje“, ale nie je zapnutý, nastavte sýtič tak, že ho vytiahnete do polovice.

KROK 7
Ani po naštartovaní motora sa reťaz nebude otáčať. Aby ste sa dostali do pohybu reťaze, musíte stlačiť spúšť alebo plyn. Najskôr sa správne postavte s pevne nasadenými nohami a silnou priľnavosťou k pile. Vždy rezajte pílou na bok alebo naklonenou od vás, aby ste minimalizovali zranenie v prípade spätného rázu.

KROK 8
Keď ste pripravení na rezanie, uvoľnite brzdu reťaze a úplne zapnite plyn. Položte pílu na miesto, kde chcete rezať. Nepoužívajte tlak - hybnosť reťaze a čepele vtiahne drevo. Nikdy ho nikdy nenúťte. Ak používate elektrickú pílu s káblom, vždy sa uistite, že ste si vedomí tohto kábla, a nenechajte sa mu prekážať.

KROK 9
Po celú dobu rezu udržiavajte pevné a stabilné uchopenie a udržujte plyn úplne zapnutý. Uvoľnite plyn až po prerezaní alebo vybratí čepele z rezu (ak robíte vyrezávané rezy na výrub stromov).

KROK 10
Ak chcete pílu vypnúť, jednoducho ju vypnite. “Pred uskladnením nechajte pílu vychladnúť.

Ak používate benzínovú pílku, skôr ako ju odložíte, musíte sa rozhodnúť, čo robiť s palivom, ktoré zostalo v nádrži. Ak plánujete v blízkej budúcnosti znovu použiť motorovú pílu, je dobré nechať zvyšné palivo v nádrži až štyri týždne, ale ak budete čakať dlhšie, etanol v palive môže upchať alebo zalepiť diela (čo znamená, že pred ďalším použitím musíte karburátor rozobrať a dôkladne vyčistiť). Ak chcete nádrž vyprázdniť, dajte reťazovú pílu na dobre vetrané miesto a všetky zvyšné palivo vypusťte do plastovej nádoby. Zostávajúce palivo môžete často zlikvidovať v miestnom obchode s automobilmi, ale túto horľavú látku nikdy nelejte do pôdy, odtoku búrok alebo odpadu, pretože tieto postupy sú nebezpečné a nezákonné. Po vypustení paliva znova naštartujte motor (ako v krokoch 4 a 5) a nechajte ho bežať, až kým nezomrie, aby ste spotrebovali posledné palivo v karburátore.

Bez ohľadu na to, či je reťazová píla plynová alebo elektrická, skladujte ju v puzdre alebo s krytom lišty, aby ste ju bezpečne uložili a zabránili usadzovaniu prachu a zvyškov na reťazi.


POTREBA ÚDRŽBY

Ak chcete, aby vaša motorová píla fungovala dobre, prečítajte si návod na obsluhu vášho stroja, kde sa dozviete o dvoch osvedčených postupoch:

napínacie, Pri každom použití píly skontrolujte napnutie reťaze okolo vodiacej lišty, pretože nesprávne napnutie bude mať vplyv na výkon stroja. Príliš tesný reťaz predstavuje riziko zlomenia a ten, ktorý je príliš voľný, sa môže okamžite dostať z tyče a spôsobiť zranenie. Vaša reťazová píla by mala byť dodávaná s návodom na údržbu a „kľúčom“, kombinovaným skrutkovačom s kľúčom, ktorý je určený na nastavenie napnutia reťaze.

ostrenie, Mnoho elektrických píl je samoostriacich. Na plynových pílach by sa však reťaz mala nabrúsiť, ak sa pri rezaní nevťahuje do dreva, ak sa pri rezaní odráža, alebo ak sa zdá, že sa kosí nerovnomerne alebo šikmo. Naostrenie sa môže vyžadovať každé tri až štyri nádrže na plyn, ale presne, ako často bude závisieť od druhu dreva, ktoré vyrezávate, preto venujte zvýšenú pozornosť zmenám výkonu, aby ste mohli určiť, kedy sa má zaostriť.