Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Mali by ste naozaj zabiť stonožky domu?


Otázka: Eek! Včera v noci som sa prebudil, aby som použil kúpeľňu, a keď som zapol svetlo, chrobák veľa nohy pricestovali pod dosku do steny. Prechádza môj domov teraz domovými stonožkami? Čo mám robiť?

A: Aký nevítaný pohľad na špinavé oči! Ale zatiaľ čo kričiaca stonožka pravdepodobne nie je obľúbenou chalupou niekoho, špehovanie jedného nemusí nevyhnutne znamenať nočnú moru zamorenia. V skutočnosti môžete čoskoro získať nové ocenenie pre tento nočný, dravý artropod, ktorý by vám v skutočnosti mohol robiť nejaké priazeň.

Domové stonožky nepoškodia ľudí ani domácnosti.

Dom stonožky záhradnej odrody je žltkastý až tmavo hnedý a asi palec a pol dlhý, s 15 sadami nôh, ktoré ho poháňajú neuveriteľne rýchlo - niektoré sa môžu pohybovať viac ako stopu za sekundu! Strašidelný, áno, ale relatívne neškodný. Na rozdiel od motýľov nezničia oblečenie ani nábytok a na rozdiel od mravcov nespôsobia vo vašej špajzi zmätok. Kým ich bratranci, stonožky, sú bylinožravci, ktorí sa živia drevom, stonožka dom je mäsožravec, ktorý hoduje iný hmyz. Používajú svoje čeľuste na vstreknutie jedu do koristi, ale je veľmi nepravdepodobné, že by človek uštipol človeka, pokiaľ by sa s ním nezaobchádzalo zhruba. Keby ste si uchytili uhryznutie, cítilo by sa to ako mierne bodnutie včely.

Stonožky sú vyhubenie prírody.

Stonožky sú prírodnou formou kontroly škodcov. Jedia širokú škálu otravných chrobákov, vrátane múch, mravcov, mol, strieborných rýb, pavúkov a švábov. Priemerná stonožka samice môže ukladať naraz 60 až 150 vajíčok. Takže, pre každú stonožku, ktorú vidíte, by sa mohlo niekde nájsť ďalších 100. Už nikdy nebudete presne vedieť koľko. Našťastie, pretože sú nočné, len zriedka ich uvidíte.

Zvážte, že dom stonožky varuje pred ešte väčším problémom so škodcami.

Objavenie populácie stonožiek vo vašej domácnosti môže naznačovať, že váš domov zdieľajú aj ďalší hmyz. Domáci stonožky zostanú iba tam, kde majú dostatok potravín. Vytiahnite lepivé pasce, aby ste chytili chyby stonožky, ktoré jedia, a potom vymažte, že zdroj potravy s vašim obľúbeným konvenčným alebo prírodným pesticídom pôjde aj do stoniek stoniek. Stonožky sú tiež čiastočnou vlhkosťou, preto sa uistite, že neexistujú netesné potrubia alebo zariadenia, ktoré by mali byť potrebné opraviť. Ak nenájdete žiadne takéto problémy, pridaním odvlhčovača do vyschnutia vlhkých miest, ako je suterén, sa môže dom stonožky zabaliť.


Vezmite to vonku!

Aj keď sú stonožky domáceho typu „dobrými“ bugmi, stále môžu spôsobovať plazenie vašej pokožky. Ak s nimi nechcete zdieľať svoj domov a nie ich rozmáčknúť, premiestnite ich vonku, kde budú naďalej zabezpečovať kontrolu škodcov. Zachytte stonožku rovnakým spôsobom, ako by ste pavúk, a to tak, že na ňu položíte šálku alebo nádobu a potom zasuniete kúsok papiera, aby ste ju zovreli. Sú rýchle, ale dá sa to urobiť.

Držte ich ďalej pomocou niekoľkých preventívnych taktík.

Existujú rôzne spôsoby, ako zabrániť tomu, aby stonožky zostali z vášho domu - alebo by im aspoň sťažili presunúť sa za hranice vyháňania chýb, ktoré jedia. Okrem použitia odvlhčovača spustite ventilátor kúpeľne po dobu 5 minút po kúpeli alebo sprche na pevné látky, aby ste odstránili vlhkosť. Utesnite všetky praskliny alebo trhliny, na ktorých sa môžu vplížiť domáce stonožky, a utrite všetky podlahové lišty a kryty dverí a okien. Vyčistite všetku podstielku z dreva alebo zvyšky dreva z okolia vášho domu, najmä ak je vlhká. Kombinácia všetkých týchto opatrení pravdepodobne zníži akúkoľvek stonožkovú populáciu, ktorú máte.