Podlahy a schody

Ako: Dostaňte pleseň z koberca


Neopracovaná vlhkosť na koberci - či už spôsobená trvalým únikom, nadmerne zatemnenými rastlinami alebo šteniatami, ktoré nie sú celkom ustajnené - môže spôsobiť rast plesní v priebehu niekoľkých dní. A plesne, ktoré sa môžu na koberci javiť ako zelené, sivé alebo biele škvrny a ktoré do miestnosti dodávajú silný zatuchlý zápach, môžu viesť k chronickým alergiám, astme alebo dokonca bronchitíde. Aj keď si sami dokážete zmierniť menšie škvrny od plesní, úseky väčšie ako 5 stôp na šírku vyžadujú ošetrenie odborníkmi, pretože je pravdepodobné, že pleseň napadla podklad alebo podlahu, ktorú je oveľa ťažšie odstrániť. V prípadoch malých aj veľkých je dôležité konať rýchlo; pleseň je živý, rastúci organizmus a spóry sa rýchlo šíria. Majte na pamäti, že musíte určiť, ako dostať pleseň z koberca, ako aj riešiť jej priesakové toky podzemných vôd alebo iné vonkajšie faktory, ktoré je potrebné vyriešiť súčasne.

Existujú rôzne spôsoby, ako dostať pleseň z koberca, iné účinnejšie ako iné. Je známe, že prírodné antimykotiká, ako napríklad ocot a čajovníkový olej, „zabraňujú plesni“, „nezabíjajú“. Bielidlo môže vylúčiť pleseň, ale môže tiež zafarbiť koberec. Takže najlepšia stávka je protiplesňový sprej určený na ničenie plesní, ktorý je k dispozícii v maloobchodných predajniach a domácich centrách.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Pleťová maska
- Gumové rukavice
- Ochrana očí
- Pevná kefka na štetiny
- Dustpan
- Vrece na odpadky
- Protiplesňový sprej, ktorý je bezpečný pre koberce
- Jednorazové handry
- Odvlhčovač

Krok 1
Odvetrajte priestor otvorením okien alebo, ak je to možné, koberec vyberte, aby ste ho ošetrili. Aj keď nie všetky plesne sú zdravotným rizikom, je najlepšie postupovať obozretne nasadením masky na tvár, ochranu očí a gumových rukavíc skôr, ako začnete pracovať.

Krok 2
Ak koberec nemôžete odstrániť alebo zdvihnúť, pokračujte ošetrením formy viditeľného povrchu. Ak je možné koberec zdvihnúť, urobte tak, až kým sa nedostanete do oblasti s plesňou a preskúmajte podložku. Podklad s výrazným rastom plesní, ktorý je väčší ako niekoľko stôp, by sa nemal čistiť iba - musíte koberec vymeniť. Ak to nie je cena, ktorú nie ste pripravení zaplatiť, môžete sa rozhodnúť namiesto orezania celej miestnosti odrezať oblasť pokrytú plesňou 12-palcovým okrajom okolo poškodenia a vložiť nový koberec. Určite odstráňte a vymeňte aj časť podložky alebo kobercovej podložky, aby ste zabránili návratu formy.

Krok 3
Vyčistite povrch koberca suchou, pevnou kefou štetiny, aby ste odstránili viditeľné spory plesní. Tieto kefy otrite do koša na odpadky a zlikvidujte ich vo vrecku na odpad. (Vysávanie sa neodporúča, pretože výtrusy vo vašom vysávači sa môžu šíriť do iných oblastí vášho domu.) Ak môžete tiež vyčistiť drhnutie zadnej časti koberca, urobte to.

Krok 4Plesnivú plochu a najmenej 6 palcov okolo nej dôkladne nasýtite antifungálnym sprejom, ktorý určuje, že je to bezpečné pre koberce (malo by sa tiež pochváliť „bariérou proti plesniam“ alebo prevenciou proti plesniam). Ak je možné koberec nadvihnúť alebo odstrániť, nastriekajte spredu aj zozadu. Tiež nastriekajte plochu podlahy, s ktorou bola plesňová časť v kontakte. Nechajte antifungálny sprej sedieť jednu hodinu.

Krok 5
Protiplesňovým sprejom osušte suchou, čistou a jednorazovou handrou na jednorazové použitie. Opláchnite oblasť vodou alebo iným ošetrením. Antimykotikum bude fungovať až do úplného vyschnutia. Odolnosť pomocou ventilátora na urýchlenie sušenia; ktoré môžu fúknuť spóry plesní inde a spôsobiť nové problémy. Namiesto toho zatvorte okná, zahrejte teplo v miestnosti a pomocou odvlhčovača nechajte koberec prirodzene zaschnúť najmenej 24 hodín. Počas sušenia nechodte po oblasti ani nedovoľte, aby do nej zasahovali domáce zvieratá, pretože pleseň je stále „nažive“ a môže sa prípadne šíriť.

Krok 6
Vyčistite kefku štetiny a prachovú medzeru od všetkých spór plesní pomocou horúcej mydlovej vody, potom nastriekajte antimykotikami a nechajte úplne uschnúť. Znečistite handru a gumové rukavice.

Krok 7
Keď koberec dôkladne uschne, znova použite antifungálne ošetrenie ako v kroku 4, potom pokračujte krokmi 5 a 6 s použitím čistej, čerstvej, jednorazovej handry na osušenie. Po vymytí zlikvidujte handru.

Nechajte odvlhčovače bežať ešte niekoľko dní, aby sa odstránili spóry plesní aj zo vzduchu.

Po úplnom zaschnutí koberca by ste mali byť bez plesní. Nepovažujte to však za samozrejmé. Pokračujte v kontrole tohto miesta každý deň približne tak, aby ste sa uistili, že sa nevrátil rast plesní. Môže to byť pomalý opakovaný výskyt, najmä ak ste neboli schopní koberec odstrániť alebo zdvihnúť, takže ho dajte mesiac predtým, ako si úplne oddýchnete.

Tipy na prevenciu plesní
Nenasadzujte črepníkové rastliny priamo na koberec, dokonca ani s podložkou na vodu pod ňou. Na koberce používajte iba glazúrované kvetináče, nie terakotové, a používajte bariéru proti vlhkosti, ako je gumená podložka alebo rohož.

Nikdy nenakládajte palivové drevo na koberec; Medzi drevom a kobercom vždy udržiavajte bariéru proti vlhkosti.

Ak sa vaše domáce zviera uľavilo v oblasti viac ako raz, porozprávajte sa so svojím miestnym obchodom s domácimi miláčikmi o odstrašujúcich sprejoch, ktoré môžu toto miesto pre Fida alebo predsedu Meowa menej lákavým.

Vo vlhkých priestoroch alebo vo vlhkom dome investujte do kvalitných odvlhčovačov, aby ste udržali vlhkosť na konštantnom minime. Chráni sa tým podlahová krytina a umelecké diela, ako aj koberce.


Pozri si video: Ako to decká po nakrúcaní roztočili PRÁZDNINY (Júl 2021).