Nástroje a dielňa

Získajte grip: výber správneho kľúča pre úlohu


Ak ste sa niekedy pokúsili odstrániť zaseknutú maticu pomocou klieští v štipke, viete, aké ľahké je zoškrabať a poškodiť vonkajšie hrany matice nesprávnym nástrojom pre túto prácu. Urobte dostatočné poškodenie a zafixovanie bude takmer nemožné, aj keď vylomíte ten správny nástroj. Našťastie pre všetky veľkosti matíc a skrutiek existujú určité typy kľúčov, ktoré dobre padnú a vyvíjajú tlak na rukoväť kľúča - môžu bezpečne zvýšiť krútiaci moment (krútiacu silu) potrebný na utiahnutie alebo uvoľnenie matice. Čítajte ďalej, aby ste dešifrovali, ktoré typy kľúčov by boli najvhodnejšie pre vaše každodenné projekty a ktoré by ste mali skladovať v domácom paneli nástrojov ASAP.

NÁKUPNÉ TIPY
Jednou z prvých vecí, ktoré si všimnete pri nakupovaní kľúčov, je to, že v obchodoch sa používajú dva rôzne štandardy merania: metrické merania (milimetre) a americký štandardný ekvivalent (palce), pomenovaný Society of Automotive Engineers (SAE). Posledne menované sú veľkosti s krokom 1/16 palca. V oboch systémoch sa jednotky používajú na meranie matice alebo skrutky, ktorá bude skrútená.

Väčšina kľučiek na kľúče sa pohybujú od 5 palcov do 2 metrov. Čím dlhšia je rukoväť, tým väčšia je krútiaca sila, ktorú môže kľúč použiť na maticu alebo skrutku. Dlhé rukoväte však môžu byť na úzkych miestach nepraktické, takže najlepšia dĺžka kľúča bude závisieť od aktuálnej úlohy.

Najlepší spôsob, ako si kúpiť kľúče, je často v súpravách, ktoré obsahujú otvory s odstupňovanou veľkosťou, takže máte po ruke správne nástroje pre akýkoľvek projekt, ktorý sa nachádza vo vašom zozname úloh. Ak budete kľúče často používať, je dobré investovať do kvalitných špeciálnych nástrojov vyrobených zo zliatiny výrazne silnejšej ako plech. Pretože sada presných kľúčov zodpovedajúcich tomuto popisu môže predávať za viac ako 300 dolárov, môžete si byť istí, že takmer každý kľúč s veľkosťou, SAE aj metrický, je k dispozícii aj samostatne. Ak nie ste pripravení investovať do veľkej sady alebo ak vaša sada neobsahuje konkrétnu veľkosť, ktorú potrebujete, môžete si kúpiť ďalší kľúč pre najbližší okamžitý projekt.

10 WRENCHES WORTH VEDOMIE (A SKLADOVANIE)

TYP ZÁSOBNÍKA: Kľúč s otvoreným koncom
Žiadna súprava nástrojov pre domácich majstrov nie je kompletná bez najmenej hŕstky otvorených kľúčov. Jeden alebo obidva konce tohto ručného náradia sú vybavené plochými čeľusťami tvaru C - a ak sú obe kľúčové hlavy otvorené, budú mať rôzne veľkosti - budú sa pohodlne kĺzať po stranách matice alebo skrutky, čo vám umožní vyvinúť krútiaci moment. v oboch smeroch. Po každom otočení matice musíte pred ďalším otáčaním premiestniť kľúč s otvoreným koncom.

Najlepšie pre: Úzke miesta, na ktorých máte prístup iba na bok matice. Ak nemáte dostatok miesta na zasunutie kľúča na konci skrinky (pozri nižšie) cez maticu, kľúčom s otvoreným koncom je vaša najlepšia voľba. Ak chcete získať dobrú začiatočnú sadu, vyskúšajte súpravu kľúčov Zenith Industries 'Double Open End Wrench Set (12,99 dolárov za 8-dielnu súpravu od spoločnosti Amazon).

TYP ZÁSOBNÍKA: Skrutkový kľúč
Pre úlohy, pri ktorých máte plný prístup k hornej časti matice, ponúka kľúčový kľúč väčšiu kontrolu nad procesom krútiaceho momentu ako jeho náprotivok s otvoreným koncom. Je to tak preto, že keď je hlava kľúča bezpečne umiestnená nad maticou, je menej pravdepodobné, že skĺzne. Či už kupujete kľúč s jednoduchým alebo dvojitým boxom (ktorý spája dve hlavy kľúčov rôznych veľkostí), konce boxov sa podobajú krúžkom s tvarmi interiéru, ktoré majú šesť alebo 12 strán. Otvory priliehajú pevne na matice a skrutky so šesťhrannou hlavou. Skrutkové kľúče s 12-strannými krúžkami sa líšia rovnako maticami so šesťhrannou hlavou, ale poskytujú väčšiu flexibilitu pri polohovaní rukoväte pri montáži hlavy kľúča nad maticu alebo skrutku - veľmi užitočné, ak máte obmedzený manévrovací priestor. Niektoré kľúče na trhu na trhu sa dodávajú aj s ofsetovými rukoväťami, čo znižuje riziko poškriabania kĺbov pri uťahovaní matíc na rovných povrchoch.

Najlepšie pre: Po celom dome a automobilové použitie. Rovnako ako kľúče s otvoreným koncom, kľúče s čelným rámom nie sú nastaviteľné, takže je dobré začať so štandardnou sadou, ako je táto 8-dielna súprava kľúčov SAE Offset Box Wrench (24,95 dolárov od Amazonu) a potom v priebehu času pridajte do svojej zbierky ďalšie väčšie a menšie kľúče.

TYP PÍSOMNOSTI: Kombinovaný kľúč
S kombinovaným kľúčom získate to najlepšie z otvorených aj z kartáčových kľúčov. Na rozdiel od toho, ako dvojité kľúče s otvoreným a dvojitým kľúčom majú na oboch koncoch hlavy kľúčov rôznych veľkostí, kombinovaný kľúč má na oboch koncoch rovnakú veľkosť hlavy, takže pri práci môžete obracať kľúč, pričom oba konce sa hodia rovnako. oriešok.

Najlepšie pre: Opäť okolo domu a automobilového priemyslu. Tiež veľký kľúč na uloženie v taške na bicykle pre opravy na cestách. Vyskúšajte 15-dielnu súpravu kľúčov TEKTON, ktorá sa dodáva s praktickým držiakom na zacvaknutie (36,11 dolárov od Amazonu).

TYP OTOČA: Nastaviteľný kľúč
Pravdepodobne, ak máte iba jeden kľúč, mal by to byť nastaviteľný kľúč, pretože ho môžete použiť na rôzne veľkosti matíc a skrutiek. Aj keď sú tieto kľúče nesporne všestranné, vyžadujú si počas používania zvýšenú pozornosť.

V priemysle domácich majstrov sa nastaviteľný kľúč niekedy nazýva „kliešte“, pretože má tendenciu skĺznuť z matice a ak vyvíjate veľké sily, pošlite päsť lietajúcu do blízkosti niečoho tvrdého alebo ostrého. Poranenia kĺbu môžete minimalizovať tak, že nezabudnete vytiahnuť rukoväť kľúča smerom k sebe a nie odtlačiť. Otočte nastavovaciu skrutku kľúča tak, aby ste čeľuste kľúčov čo najviac pevne pritiahli okolo matice, na ktorej pracujete, a podľa potreby ju počas práce upravte. Čeľuste na niektorých nastaviteľných kľúčoch sa pri práci uvoľňujú, čím sa zvyšuje riziko pošmyknutia a poškodenia okrajov matice alebo skrutky.

Najlepšie pre: Základné inštalačné práce, vrátane uťahovania matíc na prívod vody, alebo keď nemôžete nájsť nenastaviteľný kľúč v určitej veľkosti. Na rozdiel od iných typov kľúčov sa nastaviteľné kľúče predávajú jednotlivo častejšie ako ako súpravy. Páči sa nám nastaviteľný kľúč WideAzz spoločnosti Channellock s pohodlnou rukoväťou (18,88 dolárov od Amazonu).

TYP PÍSOMNEJ kľúče so šesťhrannými kľúčmi
Nazývané tiež imbusové kľúče (aj keď „Allen“ v skutočnosti odkazuje na konkrétnu značku známu pre výrobu kľúčov so šesťhrannými kľúčmi), tieto krátke šesťhranné tyče z ocele majú charakteristický tvar písmena L, pričom jedna strana je kratšia ako druhá. Namiesto toho, aby sa ovíjali maticami so šesťhrannou hlavou, ako väčšina ostatných kľúčov v tomto sprievodcovi, tieto otáčajú pevne tak, že sa pevne zmestia do šesťstrannej prehĺbeniny v strede každej matice. Oba konce sú vybavené maticou s rovnakou veľkosťou šesťhrannej hlavy, až do asi 3/8 palcov pre použitie v domácnostiach a väčšie iba pre priemyselnejšiu prácu. Po vložení jedného konca kľúča s vnútorným šesťhranom do matice so šesťhrannou hlavou sa druhý koniec kľúča použije ako rukoväť na otočenie matice. „Podväzkové tyče“ alebo malé rúrky, ktoré prekĺzavajú cez koniec rukoväte kľúča, môžu vytvoriť dlhšiu rukoväť a poskytnúť zvýšenú páku, keď sú matice zaseknuté.

Najlepšie pre: Inštalácia a demontáž zapustených matíc a skrutiek so šesťhrannou hlavou, ktoré sa nachádzajú vo vodovodných batériách, tyčiach na uteráky a kľučkách dverí. Používajú sa tiež na montáž určitých typov nábytku, knižníc a organizátorov skriniek. Ak si zakúpite predmet, ktorý si vyžaduje montáž, obyčajne bude zahrnutý presný kľúč so šesťhrannými kľúčmi, ktorý potrebujete, nikdy to však neuškodí, ak si budete chcieť ponechať sadu týchto kľúčov, ako je 26-dielna sada šesťhranných kľúčov TEKTON, šesťhranný kľúč s guľôčkovým kľúčom. po ruke pre každodenné použitie (14,95 dolárov od Amazonu).

TYP OTOČA: Ráčik na kľúče
Zatiaľ čo rohatkový kľúč sa veľmi podobá kľúču na kľúče s jednou alebo dvoma zatvorenými hlavami, jeho funkcia je úplne iná. Po nasunutí matice alebo skrutky západková zostava v hlave pevne zviera maticu, keď je rukoväť kľúča v jednom smere, ale nie v druhom, takže maticu môžete uvoľniť alebo utiahnuť jednoducho posunutím ráčnovej rukoväte dozadu a dopredu - nemusíte ju po každom otočení premiestniť.

Najlepšie pre: Zabezpečte rýchlu prácu! Ráčnový kľúč sa dá použiť v akejkoľvek situácii, keď by ste inak mohli použiť kľúč na hranaté skrinky. Ak máte na utiahnutie veľa matíc alebo skrutiek, ráčnový kľúč výrazne skráti čas potrebný na jeho utiahnutie. Zvážte investovanie do súpravy ako 20-dielna súprava kľúčov pre remeselníkov Craftsman, ktorá ponúka rohatku na jednom konci každého kľúča a otvorený koniec kľúča na druhom konci rovnakej veľkosti (62 dolárov od Amazonu).

TYP ZÁSOBNÍKA: Nástrčný kľúč
Nástrčný kľúč pracuje na rovnakom princípe ako račňový kľúč, ale namiesto toho, aby potreboval individuálny kľúč, ktorý je špecifický pre každú veľkosť matice alebo skrutky, má nástrčný kľúč jednu tyč s rohatkou a vymeniteľné objímky (hlavy, ktoré sa hodia priamo na matice). Z tohto dôvodu sa kľúče na kľúče predávajú predovšetkým v súpravách, aj keď si môžete jednotlivé zásuvky vymeniť, keď sa stratí. V závislosti od značky môže byť vaša súprava tiež dodávaná s jednou alebo viacerými predlžovacími tyčami, ktoré sú užitočné na dosiahnutie matíc a skrutiek v úzkych miestach. Rohatková časť nástrčného kľúča je umiestnená v rukoväti; ak je objímka pripevnená na maticu alebo skrutku, maticu dotiahnite alebo povoľte pohybom rukoväte tam a späť rovnakým spôsobom, ako by ste posúvali rohatkový kľúč.

Najlepšie pre: Automobilový priemysel a použitie bicyklov. Mnoho súprav kľúčov pre zásuvky sa dodáva v metrických veľkostiach určených na pripevnenie matíc a skrutiek na dovážané automobily, sú však dostupné aj v meraniach SAE. Zvážte vyzdvihnutie toho, ktorý koordinuje vaše vozidlo - Stanley vytvorí dobrý 40-dielny štartér a uložte ho do kufra na rýchle opravy (19,97 dolárov od Amazonu).

TYP PRÚTKU: Momentový kľúč
U iných kľúčov môžete maticu dotiahnuť, až kým sa necítite dobre, ale v špeciálnych situáciách to nie je dosť dobré - nemôžete si dovoliť hádať. Momentový kľúč utiahne maticu alebo skrutku na určitý tlak. Momentové kľúče sa predávajú jednotlivo a používajú sa najčastejšie v automobilovom prostredí. Jediný momentový kľúč je navrhnutý tak, aby vyhovoval špecifickej matici alebo skrutke, ale čo je dôležitejšie, je navrhnutý tak, aby bol utiahnutý podľa vopred určených špecifikácií. Napríklad, ak vymieňate pneumatiku na neskorom modeli automobilu, matice, ktoré držia koleso na mieste, musia byť utiahnuté na špecifický tlak, meraný v „librách / stopách“. V príručke majiteľa automobilu sa uvedie aj veľkosť. hlavy kľúča a množstvo krútiaceho momentu potrebného na utiahnutie týchto matíc, ktoré si DIYers môžu prispôsobiť presnému krútiacemu tlaku uvedenému na obale kľúča. Keď dotiahnete maticu alebo skrutku momentovým kľúčom, budete počuť cvaknutie alebo uvidíte odpočet LED, stupnicu alebo blikajúce svetlo, ktoré vás upozorní, keď dosiahnete správny dot'ahovací tlak; dotiahnutie za tento bod pravdepodobne poškodí maticu alebo predmet, ktorý je k nej pripojený.

Najlepšie pre: Mechanické práce, aj keď niektoré typy kovových stavebných konštrukcií vyžadujú pre spojovacie prvky špecifický krútiaci moment. Vždy si zakúpte momentový kľúč, ktorý zodpovedá požadovaným špecifikáciám. Napríklad si môžete zvoliť momentový kľúč TEKTON ½ palca s veľkosťou Drive-Click, ak hľadáte kľúč s veľkosťou ½ palca, ktorý má krútiaci moment na 25 až 250 stôp / libra. (57,80 dolárov od Amazonu). Spoločnosť TEKTON vyrába ďalšie momentové kľúče zamerané na iné tlakové špecifikácie, preto si pred nákupom pozorne prečítajte návod na použitie.

TYP PÍSOMNOSTI: Umývadlový kľúč
Klínovanie vášho tela v malom stiesnenom priestore pod umývadlom pri pokuse o inštaláciu alebo odpojenie vodovodných potrubí nie je pre nikoho ideou zábavy, ale umývadlový kľúč môže skľučujúcu úlohu omnoho pohodlnejšie ušetriť - a tým ušetríte chrbát. , Umývadlový kľúč slúži ako predlžovacia lišta, ktorá vám umožňuje siahať nahor v malom priestore za umývadlom a dotiahnuť alebo uvoľniť matice, ktoré spájajú vodovodné vedenia s kohútikom. Konvenčné kľúče sa môžu líšiť v dizajne, ale akonáhle sú čeľuste kľúčovej hlavy upevnené na matici, jednoducho otočte rukoväťou kľúča odspodu, aby ste maticu utiahli alebo uvoľnili.

Najlepšie pre: Pripevnenie a vybratie spojovacích matíc na vodovodnom potrubí štandardného umývadla. Pri výmene kohútika by ste chceli urobiť krátku prácu? pozrite sa na dlhý dosah (nastaviteľný od 10 do 17 palcov), nastaviteľné čeľuste a ľahko použiteľnú rukoväť typu T na umývadle RIGID Model 1017 (32,72 dolárov od Amazonu).

TYP ZÁSOBNÍKA: Remienok na kľúče
Nie všetky kľúče sú určené na použitie na malých maticiach a skrutkách. Páskové kľúče pôsobia krútiacou silou na väčšie valcové predmety, ako sú olejové filtre, veľké spojovacie rúrkové matice a dokonca aj prilepené viečka nádob! Pevným ovinutím remienka na kľúč (ktorý je často vyrobený z gumy) okolo predmetu, aby ste dosiahli bezpečné uchopenie, môžete potom pohybom rukoväte kľúča na kľúč otočiť predmet a uvoľniť ho.

Najlepšie pre: Odstránenie okrúhlych olejových filtrov alebo veľkých rúrkových spojov. Aj keď sa vzory na trhu líšia, všetky remene na kľúče pracujú na rovnakom princípe uchopenia. Na každodenné použitie vyskúšajte súpravu kľúčov na gumené remienky Craftsman, ktorá sa dodáva s dvoma veľkosťami remienka na kľúč: malý nástroj pre valcové predmety do priemeru 4 palce a väčšia možnosť pre osoby do 6 3/8 palcov (17,18 dolárov od Amazonu).