Zelená

Jediný najlepší spôsob, ako oheň dokázať svoj domov


Vedeli ste, že v Spojených štátoch amerických požiare zabili viac ľudí ako všetky nehoriace prírodné katastrofy? Možno ešte viac alarmujúce je, že prevažná väčšina úmrtí pri požiaroch sa vyskytuje v domácnosti. Každý deň zomrie pri požiari sedem ľudí. Aj keď by sme si všetci chceli myslieť, že sme v bezpečí pred poškodením pod vlastnou strechou, štatistika ukazuje, že v 86 sekundách dôjde k požiaru v domácnosti. Príprava a starostlivosť sú jedinými zárukami proti tomuto všadeprítomnému riziku. Niektorí majitelia domov, ktorí čelia tomuto potenciálu straty na životoch alebo aspoň katastrofickému poškodeniu majetku, sa rozhodnú pre inštaláciu systému hasenia požiaru pre domácnosti. V skutočnosti stavebné predpisy v niektorých štátoch skutočne vyžadujú takúto ochranu domov. Ale dokonca aj v štátoch, kde postrekovacie systémy nie sú nariadené, ich mnoho majiteľov domov rovnako prijíma. Prečo? Je to celkom jednoduché. Ako hovorí Daniel O'Brian, technický špecialista na SupplyHouse.com, „Pokiaľ ide o bezpečnosť vašej rodiny a ochranu vašej najväčšej investície, je oveľa lepšie byť v bezpečí, než ľutovať.“

Samozrejme, v typickom dome detektory dymu už poskytujú určitú mieru ochrany. Ale O'Brian poukazuje na to, že hoci sú to „absolútne nevyhnutné“, detektory dymu poskytujú iba upozornenie. Sprinklerový systém berie protipožiarnu ochranu kritickým krokom ďalej tým, že pracuje na kontrole, potlačení a eliminácii požiaru v domácnosti takmer ihneď po jeho spustení. "To je zmysluplný rozdiel," hovorí O'Brian. Štúdie ukázali, že zatiaľ čo detektory dymu znižujú riziko úmrtia v ohni na polovicu, postrekovací systém toto riziko úplne eliminuje a dáva obyvateľom 97% šancu na prežitie požiaru v domácnosti. Kľúčový faktor? Podľa O'Briana je to, že hasiace zariadenia sa aktivujú „viac-menej okamžite“, a to ešte skôr, ako by sa dalo očakávať, že pohotovostné služby dorazia na miesto činu. Inými slovami, zatiaľ čo detektory dymu „vám poskytujú iba príležitosť uniknúť z budovy,“ hovorí O'Brian, hasiaci systém sa správa „ako váš vlastný hasičský zbor.“ Z hľadiska efektívnosti dochádza k záveru, „existuje žiadne porovnanie. “

Napriek tomu zostávajú hasiace systémy v obytných priestoroch relatívne zriedkavé. Čiastočne to môže byť spôsobené rozsiahlym nedorozumením, ako fungujú. Ako poznamenáva O'Brian, „Takmer každý videl film alebo televíznu reláciu, kde všetky hlavy postrekovačov v dome odchádzajú súčasne, pretože niekto v kuchyni spálil kúsok toastu.“ V skutočnosti existuje dojem, že protipožiarne hasiace systémy sú jemné a nadmerne citlivé a často spôsobujú viac škody ako úžitku. Podľa O'Briana je však realita taká, že protipožiarne hasiace systémy sú menej komplikované a „sofistikovanejšie, ako zvyčajne získavajú kredit“. Napríklad, namiesto toho, aby sa zapínali jednotne, každá hlavica postrekovača v danom systéme funguje nezávisle. V skutočnosti sa „postrekovací systém väčšinou zhasne iba v jednej miestnosti, kde došlo k požiaru“, hovorí O'Brian. Predtým, ako sa oheň dostane do väčšieho rozsahu a rozšíri sa do ďalších miestností, postrekovací systém ho potlačí - bez namáčania oblastí neovplyvnených nehodou a bez toho, aby sa tým spôsobili rozsiahle zbytočné škody na vode.

Medzi požiarnymi hasiacimi systémami zvyčajne inštalovanými v domácnostiach existujú dva hlavné typy, ktoré sa vyznačujú predovšetkým svojimi inštalačnými konfiguráciami:

Integrované systémy priviazať do domácnosti vodovodné potrubie, ktoré prenáša pitnú vodu na varenie, kúpanie a príslušenstvo k práčkam v domácnosti. Inštalácia integrovaných systémov postrekovačov do nových stavieb je vo všeobecnosti nákladovo najefektívnejšia.

Samostatné systémy spoliehajte sa na špeciálnu skladovaciu nádrž a čerpadlo, ktoré sú oddelené a nezávislé od bežnej inštalácie v domácnosti. Z dôvodu ďalších komponentov, ktoré zahŕňajú, sú samostatné postrekovacie zariadenia zvyčajne hodnotené ako drahšie z týchto dvoch typov systémov.

Pre každý typ systému si môžu majitelia domov vybrať zo širokého sortimentu postrekovacích hláv. Zatiaľ čo niektoré majú známy kovový lúčový dizajn, ktorý sa často vyskytuje v komerčných budovách, iné zapadajú do stropu a zahŕňajú kryciu dosku, vďaka ktorej je jednotka menej viditeľná a vhodnejšia pre súkromné ​​domácnosti. To znamená, že hoci rôzne postrekovacie hlavy majú rôzne prevedenie, „všetky fungujú skoro rovnako,“ hovorí O'Brian. Typická hlavica hasiaceho zariadenia obsahuje sklenenú ampulu naplnenú tekutinou citlivou na teplotu. Potrubie udržuje za ampulkou vodu pod konštantným tlakom, pripravenú a čakajúcu. Ak dôjde k požiaru a tekutina vo vnútri ampulky dosiahne určenú prahovú teplotu, sklenená ampulka sa rozbije, čo umožní postrekovacej hlavici uvoľniť vodu do miestnosti. Nie každá postrekovacia hlava však používa rovnaký vzor postrekovania a prietok. Správna voľba pre danú miestnosť často závisí od jej usporiadania a štvorcových záberov. Ak potrebujete pomoc pri orientácii v mnohých možnostiach, zvážte konzultáciu s miestnym poskytovateľom inštalatérskych a kúrenárskych prác alebo s odborníkmi na SupplyHouse.com.

Pokiaľ ide o plánovanie a vykonanie inštalácie hasiaceho systému, O'Brian hovorí: „Budete potrebovať pomoc. Toto nie je situácia pre domácich majstrov. “Zapojenie odborníkov do projektu samozrejme tento návrh zdražuje. Ale prinajmenšom v prípade nových domov odhaduje koalícia Home Fire Sprinkler Coalition skromný úhrn, niekde medzi 1 a 2 percentami z celkových nákladov na výstavbu. Pri aplikáciách dodatočnej montáže však rozpočet beží škála, pretože existuje toľko premenných z domu do domu a z trhu na trh. Stačí povedať, že hoci je určite možné vybaviť existujúci dom úplne novým postrekovacím systémom, je to ťažšie a v konečnom dôsledku drahšie. Nezabúdajte však na to, že takéto systémy často oprávňujú majiteľov domov na zľavnené poistné sadzby. Kým priemerný poisťovateľ ponúka úspory 7 percent, niektoré poistné klesá o 15 percent alebo viac. Nakoniec však nejde o doláre a centy. Namiesto toho je to o bezpečnosti vašej rodiny a ochrane vášho domu, a ako O'Brian uzatvára, „na to naozaj nemôžete dať cenovku!“

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.