Historické domy a ďalšie

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o kultovej americkej štvrti štvorcov


Začiatkom 90. rokov 20. storočia bol Foursquare obľúbeným americkým domom pre jeho rozpočtovú prívetivosť a jednoduchý štýl. O budovách, ktoré vydržali do 21. storočia, sa však stále musí veľa oceniť. Tento architektonický štýl skutočne zvládol a maximalizoval základný pôdorys tým, že sa držal primárne štvorcového alebo obdĺžnikového usporiadania. Ďalej sa naučte, ako si vybrať blok Foursquare na bloku, ako aj históriu týchto múrov.


Je ľahké zistiť, či ste v dome vo štvrti štvorcov, ak môžete počítať do štyroch! Štyri sú často rovnaké izby v prvom a druhom poschodí. Prejdite sa po ktorejkoľvek storočnej štvrti a zistíte, že je ľahké ich nájsť aj bez toho, aby ste nazerali dovnútra. Z chodníka uvidíte kockovú štruktúru s pyramidálnou strechou a stredným vikýrom. Často sa vyskytuje aj široká jednoposchodová veranda.


Nie všetky štvorky sú si podobné. Skôr bol základný štvorpodlažný pôdorys často upravovaný. V niektorých prípadoch obývacia izba zaberala polovicu prízemia. V ostatných krajinách bolo prízemie rozšírené o kuchyňu a špajzu. Kúpeľňa bola umiestnená na druhom poschodí - samozrejme, za predpokladu, že majiteľ ju chcel. V jednom skorom pláne Sears bol priestor označený ako „toaleta alebo sklad“.

Existujú tiež štylistické rozdiely. Majitelia domov chceli, aby niektoré ozdôbky oživili funkčný a efektívny pôdorys. Colonial Revival Foursquare má portikus alebo pediment, zatiaľ čo Craftsmanova verzia je identifikovateľná exponovanými krokvami a trámovým stropom. Katalóg Searsa Roebucka predal misijný štýl Foursquare, „Alhambra“, ktorý mal štukové obklady a zakrivené parapety. Na prízemí bolo „solárium“, miestnosť, ktorá bola v menej exotických Sears Foursquares označená za „salón“.


Štvorcový štvorec bol reakciou proti bujarosti štýlu kráľovnej Anny, ktorý bol plný dekoratívnych architektonických prvkov a zložitých strešných línií. Táto nepochopivá asymetria bola mimo a bola v nej priamka.

Pretože sa dali umiestniť na malých pozemkoch bez toho, aby obetovali príliš veľa vnútorných štvorcových záberov v obdĺžnikovom dizajne - nehovoriac o ich nedostatku ozdôb - boli obľúbenými rozpočtami uvedomujúcimi. Ďalším dôvodom ich všadeprítomnosti: Sears Roebuck a ďalší maloobchodní predajcovia na dobierku predali montované domy v štýle Foursquare. V rokoch 1908 až 1940 predal Sears Roebuck 75 000 montovaných domov v 370 prevedeniach. Štyri štvorcové vzory boli v 20 najpredávanejších domových dizajnoch spoločnosti.


V roku 1930 sa už štvorstranné kvadranty stavali. Stále však zostáva veľa pokúšať amatérskeho reštaurátora. Či už je to drevo, tehla alebo štuk, Foursquare má dôležité miesto v histórii americkej domácej architektúry.