Kuchyňa

Ako na to: Vyčistite mramorové dosky


Prírodný kameň je so svojimi bohatými zafarbeniami a nádherným pocitom darom našej prírody. Ale táto krásna, obľúbená možnosť kuchynskej a kúpeľňovej dosky je drahá - a pre celú svoju trvanlivosť má jemnú stránku. Preto je nevyhnutné chrániť vašu investíciu správnym zaobchádzaním s mramorom. Táto príručka vás prevedie tým, ako čistiť mramorové dosky, riešiť škvrny a pravidelne utesňovať povrchy, ale najprv čelí kameňovej studenej skutočnosti: Mramor, ktorý sa skladá hlavne z uhličitanu vápenatého, je citlivý na kyslé roztoky. To znamená, že akákoľvek kyselina, či už je to citrónová šťava, vlhká margarita, alebo kyslý čistič, ako je ocot, môže na povrchu jesť a vytvárať tupé škvrny známe ako lept. Niektorí ľudia považujú leptanie za súčasť postavy pultu, zatiaľ čo iní sa rozhodnú brúsiť vrchnú vrstvu a vyleštiť povrch, keď sa hromadí dostatok leptov. Usilujte sa preto, aby vaše dosky zostali bezkyslíkovou zónou, a teraz čítajte ďalej, aby ste sa stali majstrom v oblasti ochrany a údržby mramoru.

ČISTENIE

Všeobecné čistenie je tak jednoduché - ďalší dôvod popularity mramoru. Nezabudnite sa vyhnúť produktom obsahujúcim kyselinu, vrátane citrónovej šťavy a octu. Aj keď si môžete kúpiť neabrazívny čistiaci prostriedok na kameň špeciálne prispôsobený mramoru, štítky si stále pozorne prečítajte, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Prípadne môžete ušetriť peniaze a použiť jemné, neabrazívne, pH neutrálne (nekyslé) ​​mydlo zmiešané s vodou, čo je všetko, čo skutočne potrebujete na čistenie mramorových dosiek.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Čistič na mramorový kameň
- Teplá voda
- Jemné mydlo
- Sprejová Flaška
- Jedlá handrička
- Mäkká, savá utierka

KROK 1
Ak nepoužívate mramorový čistiaci prostriedok, rozstreknite striekačku jemného, ​​neabrazívneho mydla na riad s teplou vodou v rozprašovacej fľaši a pult opatrne nastriekajte. Opatrne vydrhnite a utrite mydlový roztok čistou vlhkou handričkou. Tento postup opakujte, kým nezmiznú všetky zvyšky mydla.

KROK 2
Dosku dosucha utrite dosucha a utrite mäkkou savou utierkou.


ODSTRÁNENIE ZAKÁZKY

Vylúčenie škvŕn z mramoru môže byť zložitejšie ako bežné čistenie. Kľúčom je správna identifikácia pôvodu škvrny a potom aplikácia príslušnej chemikálie alebo obkladu (pastovitého čistiaceho prostriedku). Materiály uvedené nižšie považujte za svoj arzenál na boj proti škvrnám. Tiež si uvedomte, že čím skôr škvrnu vyriešite, tým väčšia je šanca na jej odstránenie.

Pozor: Nikdy nemiešajte čistiace prostriedky alebo chemikálie, pretože výsledok môže byť toxický, dokonca smrteľný. Pred čistením vždy vyskúšajte čistiaci prostriedok na nenápadnom mieste, aby ste zistili jeho vhodnosť a ubezpečili sa, že nepoškodzuje povrch. Používajte vhodný odev, ako sú rukavice a ochranné okuliare, a pracujte na dobre vetranom mieste.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Čistiaci prostriedok na mäkké kvapaliny
- Minerálni liehoviny
- Acetón
- Amoniak
- 12% roztok peroxidu vodíka
- 20% roztok peroxidu vodíka
- Bielidlo
- riedidlo laku
- vatové vložky z 0000 oceľovej vlny
- Žiletka
- Špongia
- Rukavice
- Ochranné okuliare
- Múka
- vopred zmiešané komerčné obklady

PRACOVNÍKY NA OLEJI
Škvrny na báze oleja, ako je mastnota, kuchynský olej, mlieko alebo make-up, stmavnú kameň a je potrebné s nimi zaobchádzať chemicky. Jemne čistite jedným z nasledujúcich spôsobov: mäkký, tekutý čistiaci prostriedok s bielidlom, amoniakom, minerálnymi destilátmi alebo acetónom.

ORGANIC ŠKVRNY
Zaoberajte sa kávou, čajom, vínom, ovocím, tabakom, papierom a väčšinou ostatných škvŕn potravín (ktoré majú obvykle ružovkastohnedý vzhľad) s 12% roztokom peroxidu vodíka a niekoľkými kvapkami amoniaku. Škvrnu utrite čistou handrou. Opláchnite vlhkou handričkou a osušte kamzíkmi.

biologická ŠKVRNY
Škvrny proti plesniam bojujte s roztokom troch častí bielidla pre domácnosť s jednou vodou a trochou saponátu na umývanie riadu v sprejovej fľaši. Povrch dôkladne navlhčite a aplikáciu opakujte, až kým škvrna nezmizne. Opláchnite čistou čistou vodou a osušte.

INK ŠKVRNY
Ak chcete odstrániť škvrny od atramentu z tmavohnedého kameňa, namočte vatový tampón do acetónu a aplikujte priamo na povrch. Pre kameň svetlejšej farby použite 20% roztok peroxidu vodíka. Po odstránení škvrny majte po ruke mäkkú handričku alebo špongiu navlhčenú vodou, aby ste čistiaci prostriedok okamžite utreli. Ošetrenie veľkého množstva atramentových škvŕn alebo tých, ktoré sa usadili, si vyžaduje obklad.

Krok 1: Do plytkej misky vložte medzi 1/4 šálky a 1/2 šálky múky. Pre tmavo sfarbený kameň použite acetón alebo, v prípade ľahkého kameňa, 20% peroxid vodíka, pridajte ho do múky po jednej čajovej lyžičke a vytvorte pastu.

Krok 2: Nanášajte múku na plochu plastovou špachtľou alebo lyžičkou. Zakryte plastovým obalom a pevne pritlačte. Špáratými dierkami alebo vidličkou dajte do plastového obalu diery. Obklad nechajte uschnúť až 24 hodín.

Krok 3: Odstráňte a zlikvidujte plastový obal a nechajte obklad pokračovať v sušení. Po úplnom vysušení vyberte a zlikvidujte. Ak zostane akákoľvek značka atramentu, postup zopakujte.

Krok 4: Keď je škvrna k vašej spokojnosti, naneste malé množstvo mydla s neutrálnym pH, napríklad Dove, na čistú mäkkú špongiu navlhčenú vodou. Očistite miesto, kde bola škvrna, a zvyšky mydla odstráňte čistou navlhčenou špongiou.

PAINT
Odstráňte malú kvapku s riedidlom na lak, ktorá bola nasiaknutá čistou handričkou, alebo ju dôkladne oškrabajte žiletkou. Väčšie škvrny od farby si budú vyžadovať komerčný odstraňovač farieb, ktorý by mohol spôsobiť leptanie a po odstránení môže vyžadovať opätovné leštenie. Pri používaní týchto výrobkov postupujte podľa pokynov výrobcu a oblasť dôkladne prepláchnite čistou vodou. Nezabudnite vetrať priestor a noste gumené rukavice a ochranu očí.

VODNÉ SPOTY A KROUŽKY
Vyčistite škvrny od vody pomocou suchej vaty z ocele s hodnotením 0000. Tá istá podložka môže urobiť trik pre menšie škrabance a škrabance. Väčšie problémy môžu vyžadovať opätovné leštenie. V budúcnosti používajte na pulty tácky a trivety.

METAL
Kovové škvrny spôsobené železom alebo hrdzou siahajú od oranžovej po hnedú farbu, zatiaľ čo škvrny od medi alebo bronzu budú zelené alebo bahnito hnedé - predovšetkým tvrdohlavá hrdza. Riešenie s obkladom:

Krok 1: Zmiešajte vopred zmiešané komerčné obklady (dostupné u spoločností poskytujúcich údržbu kameňa) s vodou do konzistencie hustého arašidového masla.

Krok 2: Slather to na škvrnu v hrúbke medzi ¼ a ½ palca. Na rovnomerné rozmiestnenie pasty použite drevené alebo plastové špachtle.

Krok 3: Prikryte plastovým obalom a po stranách zaistite maliarskou páskou. Nechajte pôsobiť 24 až 48 hodín.

Krok 4: Odstráňte plast a nechajte obklad zaschnúť a škvrnu vytiahnite z kameňa.

Krok 5: Keď je obklad suchý na dotyk, odstráňte ho škrabkou na drevo alebo plast. Opláchnite oblasť destilovanou vodou a opláchnite mäkkou handričkou.


SEALING

Pretože mramor je porézny, odporúča sa ako bariéra tmel, ktorý môže zabrániť úniku škvrny. Odborníci navrhujú opätovné utesnenie každé tri až šesť mesiacov, ale kvalitné výrobky na utesnenie, ktoré sú k dispozícii u každého predajcu pre domáce kutilovstvo, sa dajú ľahko aplikovať.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Jemné mydlo
- Jednostranná žiletka
- Plastová škrabka
- Kamzík
- Vyčistite handry
- Acetón
- Impregnácia alebo penetrácia tesnenia pre mramorové dosky

KROK 1
Vyčistite všetky pulty, aby bol prístupný celý povrch. Vyčistite povrch jemným mydlom. Osušte čistou handrou.

KROK 2
Odstráňte všetky zvyšky z čistiacich prostriedkov, mastnoty na varenie alebo iných látok, ktoré by mohli zostať v plastovej škrabke alebo (opatrne!) Čepeľou holiaceho strojčeka s jednou hranou. Ak chcete použiť čepeľ, podržte ju v určitom uhle a ľahko ju preveďte cez mramor.

KROK 3
V prípade potreby použite acetón na odstránenie starých tesniacich prostriedkov a na odstránenie zvyškov z takých výrobkov, ako sú čističe okien. Aplikujte čistou handrou a opláchnite navlhčenou handričkou, potom osušte kamzíkmi - nenechajte počítadlo vyschnúť.

KROK 4
Prečítajte si a dodržiavajte všetky pokyny uvedené na obale tmelu. Aplikácia vo väčšine prípadov spočíva v naliatí tmelu priamo na povrch a rovnomernom rozotrení čistou bielou handrou. Nechajte vsiaknuť po dobu uvedenú v pokynoch k produktom, zvyčajne okolo troch až štyroch minút.

KROK 5
Na ošetrované miesta posypte ďalšie množstvo tmelu. To vám umožní počas zberu ľahko zhromaždiť a zhromaždiť prebytočný tmel. Na odstránenie všetkého tesniaceho prostriedku, ktorý nebol nasiaknutý, použite čistú suchú látku.

KROK 6
Druhú vrstvu nanášajte iba v prípade, že je to potrebné podľa konkrétnych pokynov vášho produktu. V opačnom prípade stačí jeden kabát.