Natieranie

Vyriešený! Čo robiť so žltnutím laku


Otázka: Biely lak na kabáte na mojej kancelárskej skrini v posledných mesiacoch zažltol. Je možné zvrátiť žltnutie, a ak áno, ako?

A: Ak to raz biele biele skrinky, dvere alebo steny teraz vyzerajú žlté, vaše oči vás klamú! Pre všetky výhody olejovej farby, vrátane odolnosti proti odieraniu a odieraniu, má pozoruhodnú nevýhodu: Časom zožltne, čo je obzvlášť nevhodné na bielych alebo sivobielych povrchoch.

Žltnúca farba môže pochádzať z prostredia alebo z jedinečných procesov sušenia a starnutia samotnej farby na báze oleja.

To, či môžete zmeniť farbu alebo nie, môžete zmeniť nádych iným spôsobom, závisí od príčiny. Čítajte ďalej a zistite, čo je za zažltnutou farbou u vás doma, a naučte sa, ako obnoviť pôvodnú farbu.

Ak je vinníkom nedostatok svetla, uveďte prírodný alebo umelý zdroj svetla.

Farby na báze oleja vysušujú, nežiaduce molekuly vytvárajúce farbu známe ako chromofory tvoria sa aj vo farbe. Tieto chromofory sa rozkladajú, keď sú farby pravidelne vystavené svetlu, či už prírodnému alebo umelému. Ak farba príliš nezosvetlí, chromofóry zostanú vo farbe náteru a cez povrch zafarbia svetlo až tmavo žltý odtieň. Ak je vaša farba umiestnená v slabo osvetlenej oblasti, napríklad v interiéri skrinky alebo za vysokým kusom nábytku, je pravdepodobné, že žltnutie spôsobí nedostatok svetla.

Našťastie účinky chromoforov sú reverzibilné, pretože vystavenie žltkacieho náteru svetlu by malo rozbiť problematické molekuly vo farbe a postupne obnoviť jeho pôvodnú farbu. Aby ste na lak prišli viac svetla, posuňte akýkoľvek nábytok, ktorý ho blokuje, a počas denných hodín otvorte záclony blízkeho okna (ak je v miestnosti jedno). Ak v miestnosti chýbajú okná alebo prirodzené svetlo nedosiahne všetky svoje rohy, v priebehu bdelých hodín osvetlite umelým zdrojom svetla, ako je napríklad stolná lampa alebo nástenná nástenná maľba. Lak sa môže začať zosvetľovať už za jeden deň, ale v priebehu času ho budete musieť aj naďalej vystavovať svetlu, aby ste minimalizovali budúce žltnutie spôsobené oxidáciou (pozri nižšie).

Ak je na vine vlhkosť, opravte súvisiace netesnosti a odstráňte škvrny.

Vlhkosť z vody, tuku na varenie alebo cigaretového dymu môže tiež prepožičať náteru žltý nádych. Ak máte podozrenie, že za vodnou škvrnou je únik, vypustite zdroj úniku a opravte ho. Potom škvrnu jemne obrúste stredne kvalitným brúsnym papierom a pomocou štetca zakryte škvrnu základným náterom blokujúcim škvrny v rovnakom odtieni ako natretý povrch. Aby ste odstránili kuchynský tuk, výpary alebo cigaretový dym, nepoužívajte rukavice a okuliare, rozriedite štvrť šálky fosforečnanu trisodného v galóne vody, potom namočte špongiu do roztoku a utrite škvrnu, aby ste ju odstránili. Osušte oblasť čistou handrou.

Ak všetky ostatné zlyhajú, natrite ich vodou.

Ak vyššie uvedené techniky nezvrátia žltnutie, príčinou je pravdepodobne oxidácia, proces prirodzeného vytvrdzovania olejových farieb. Alkyd (syntetické živice) alebo rastlinný olej reagujú s kyslíkom vo vzduchu, aby vyschli a vytvrdli farbu, ale môžu tiež so žltnutím sfarbiť. Kým žltnutie vyvolané oxidáciou je nezvratné, môžete ho zakryť tak, že ho natriete základným náterom a natierate olejovou farbou vodou riediteľnými alternatívami, ktoré skôr vyparujú než oxidujú a nebude žltá v priebehu času. Nezabudnite na to kvôli živosti: Farby na vodnej báze označené „all-akrylové“ alebo „100% akrylové“, ktoré obsahujú vysoko kvalitné akrylové živice, majú tendenciu vytvárať farebnejšiu povrchovú úpravu ako bežné latexové farby, ktoré zvyčajne obsahujú vinylové živice. alebo kombinácia vinylových a akrylových živíc.


Správnym nanášaním farieb na báze oleja minimalizujte budúce žltnutie.

Rovnako ako pri iných problémoch s lakovaním je prevencia najlepším riešením, pokiaľ ide o žltnutie laku. Ak ste pre ďalší projekt lakovania začali používať olejové farby, pomocou týchto tipov na minimalizáciu budúceho žltnutia:

  • Olejovú farbu nanášajte iba v oblastiach, kde je dostatok prírodného alebo umelého svetla.
  • Nepoužívajte olejové farby v blízkosti radiátorov a tepelných potrubí, pretože ich teplo môže tiež urýchliť oxidáciu a žltnutie.
  • Nainštalujte odsávacie ventilátory do kuchýň, aby vám pomohli odvádzať pretrvávajúce dymy z varu skôr, ako začnú zafarbovať lak.
  • Vyhnite sa fajčeniu v miestnostiach s olejovými lakmi, aby ste zabránili škvrnám.
  • Ak plánujete nanášať farby na vodnej a olejovej báze na rôzne povrchy v tej istej miestnosti, naneste a úplne vysušte farbu na vodnej báze. pred začnete s olejovou farbou. Po zaschnutí farby na vodnej báze uvoľňuje amoniak, ktorý by mohol urýchliť oxidáciu a žltnutie farby na báze oleja.
  • Zvážte použitie farby na báze oleja v blízkosti iných materiálov, ktoré sa v priebehu času prirodzene menia, napríklad morené drevo. Vďaka strategickému umiestneniu bude akékoľvek žltnutie vyzerať menej trblietavo, ako keby sa nachádzalo v blízkosti bielych povrchov, ktoré sú vyrobené tak, aby zostali biele, napríklad farebná dlaždica.