Hlavné systémy

Všetko, čo potrebujete vedieť o ohrievačoch vody s tepelným čerpadlom


Majitelia domov len zriedka premýšľajú o svojom ohrievači vody alebo o jeho zásadnom prínose pre pohodlie moderného bývania. Podobne relatívne málo ľudí uvažuje o prekvapujúco vysokej cene horúcej vody - 400 až 600 dolárov ročne pre priemernú rodinu, podľa programu agentúry ENERGY STAR agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA). Ako môže toľko stačiť na každodenný život? Je to jednoduché vysvetlenie: konvenčné ohrievače vody sú notoricky neefektívne a predstavujú asi 20 percent celkovej spotreby energie v domácnosti (a 20 percent z každého účtu za energie). Dobrou správou je, že v posledných rokoch sa na trh dostali záplavy inovatívnych a vysoko účinných ohrievačov vody. Bohužiaľ, príliš veľa majiteľov domov nedokáže zarobiť na tejto technológii a namiesto toho sa rozhodla pre predvolené riešenie - energeticky uhladzujúci konvenčný model. Na plynulý prechod na vysokoúčinnú jednotku odborníci odporúčajú začať plánovať nový ohrievač vody ešte predtým, ako budete čeliť mimoriadnej situácii. Až potom môžete prehľadať všetky možnosti a rozhodnúť sa, ktorý typ ohrievača vody by bol pre vás najlepší. Každá konkurenčná technológia ohrievača vody má svoje výhody a nevýhody, samozrejme, ale najzaujímavejšie môžu byť ohrievače vody tepelného čerpadla. Pokračujte v čítaní a zistite prečo.

PREVÁDZKA JEDNOTKY

Konvenčné ohrievače vody využívajú na výrobu tepla energiu - zvyčajne buď plyn alebo elektrinu. Ohrievače vody tepelného čerpadla (HPWH) fungujú úplne iným spôsobom. Používajú tiež energiu, ale nie na výrobu tepla, ale na presúvanie z jedného miesta na druhé - zo vzduchu obklopujúceho zariadenie do vody zadržanej v akumulačnej nádrži jednotky. Môže to znieť ako kúzlo, ale realita je taká, že chladničky fungujú takmer rovnako. Kým chladnička vypudzuje horúci vzduch zvnútra svojho úložného priestoru, HPWH dosahuje spätný chod a odvádza teplo z okolitého vzduchu. Je to zložitý, ale vysoko efektívny proces, pri ktorom tepelné čerpadlo postupne kondenzuje a odparuje špeciálnu chladiacu tekutinu a súčasne zachytáva teplo. Má len jednu nevýhodu: HPWH trvá relatívne dlho, kým sa objem vody zohreje na predvolenú teplotu. Aby sa predišlo poklesu dopytu, najmä v čase špičky, väčšina HPWH je vybavená aj na tradičné elektrické odporové ohrievanie vody. Ak je však HPWH správne nainštalovaná za správnych podmienok, zriedka sa musí vrátiť z primárneho režimu s vysokou účinnosťou do menej účinného režimu zálohovania. Ale pretože sú schopné obidvoch, HPWH sa niekedy nazývajú „hybridné“ modely.

ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ

Popularita HPWH nevyplýva z nuancií ich základnej technológie, ale z ich pozoruhodnej efektívnosti - a konkrétnejšie z toho, ako lacná je ich prevádzka. V skutočnosti, z mnohých dostupných technológií na ohrev vody, ktoré sú dnes k dispozícii, ponúkajú HPWH najnižšie prevádzkové náklady zo všetkých, čo vlastníkovi domu každý mesiac šetrí tak dlho, ako vydrží zariadenie (odhadom 13 rokov). Tieto dodatočné úspory sa časom skutočne zvyšujú. Podľa dohody EPA môže spoločnosť HPWH s certifikáciou ENERGY STAR ušetriť priemernú rodinu až 3 500 dolárov po celú dobu jej užitočnej životnosti. Ďalšou výhodou je, že HPWH ENERGY STAR tiež pomáhajú zachrániť planétu. EPA počíta, že ak by bol inštalovaný systém ENERGY STAR HPWH namiesto každého elektrického ohrievača vody v USA, zabránilo by to približne 140 miliardám libier ročných emisií skleníkových plynov - to isté, ako keby z cesty vyradilo viac ako 13 miliónov vozidiel. Aj keď sa úspory dosahujú v domácnostiach, na efektívnosť HPWH vo vašej domácnosti má vplyv množstvo faktorov. O týchto premenných budeme diskutovať v nasledujúcej časti.

INŠTALÁCIA

Pred zakúpením HPWH je nevyhnutné potvrdiť, že váš domov môže zariadeniu poskytnúť to, čo potrebuje na prevádzku s najväčšou účinnosťou - dostatočný prísun teplého vzduchu. Aj keď je možné inštalovať ďalšie technológie ohrevu vody v malých priestoroch ako skrine, HPWH zvyčajne potrebujú najmenej 750 alebo 1 000 štvorcových stôp. Akékoľvek dostatočne veľké miesto musí byť tiež stabilné pri teplote (ideálne nikdy nesmie klesnúť pod 40 stupňov alebo nad 90 stupňov). Nie každý domov má k dispozícii priestor, ktorý spĺňa obidve požiadavky. Navyše, ak sa jediná vhodná oblasť pre HPWH dostane do časti domu, ktorú platíte za teplo, dôjde k zložitému kompromisu. Nakoniec, ak váš systém HVAC musí pracovať tvrdšie (a spotrebúva viac energie), aby pôsobil proti chladiacemu účinku HPWH v ich bezprostrednom okolí, výhody úsporného ohrievača vody s úsporou peňazí sa môžu znížiť, aspoň počas chladnejších mesiacov. Vzhľadom na počet premenných v hre je múdre sa poradiť s dodávateľom. Vo všeobecnosti sú majitelia domov v chladnom podnebí zvyčajne úspešní pri inštalácii HPWH v nepodmienených oblastiach, kde sú vystavení teplu v peci, kotle alebo práčke a sušičke. V teplých klimatických podmienkach sú garážové inštalácie najbežnejšie.

Niektorí majitelia domov dokonca nezohľadňujú HPWH, pretože táto technológia vyžaduje pomerne veľké počiatočné investície. Nákupná cena HPWH je spravidla trikrát alebo štyrikrát vyššia ako v prípade konvenčného modelu. Ak chcete spravodlivo posúdiť nákladovú efektívnosť ohrievača vody, musíte zvážiť náklady na jeho prevádzku, ako aj náklady na samotné zariadenie. Vďaka svojej jedinečnej účinnosti HPWH často pokrývajú svoje dodatočné náklady v priebehu niekoľkých rokov a odteraz akékoľvek úspory idú priamo do vrecka. Ďalší dôležitý faktor, ktorý sa má pri rozhodovaní zvážiť: Existuje niekoľko zliav, ktoré vám pomôžu zmierniť časť kúpnej ceny. Napríklad, ak nainštalujete jednotku ENERGY STAR HPWH v roku 2016, máte nárok na federálny daňový úver vo výške 300 dolárov. Poskytovateľ služieb, poskytovateľ energetických služieb alebo obecná správa vo vašej oblasti môžu ponúkať ďalšie stimuly. Úplný zoznam nájdete v vyhľadávači rabatov ENERGY STAR. Nezdržujte sa. Ak vykonávate výskum teraz, hneď ako sa váš existujúci ohrievač vody blíži ku koncu svojej 10 až 15-ročnej životnosti, budete pripravení okamžite konať a nahradiť ho, ak nie ohrievačom vody s tepelným čerpadlom, potom s každá jednotka, ktorá má označenie ENERGY STAR.

Tento článok vám priniesol program ENERGY STAR. Jeho fakty a názory sú názory a názory.