Nadácia a rámovanie

Tu je čas na obavy z nadácie Crack


Nadácia vášho domu - betónové steny obklopujúce suterén alebo plazenie - podporuje celú váhu domu. Takže je prirodzené sa obávať, ak niekedy objavíte trhliny v betóne. Našťastie veľa prasklín nadácie nie je dosť vážne na to, aby si zaslúžili odbornú pozornosť, a oprava praskliny nadácie môže byť DIY úlohou, pokiaľ prasklina neohrozí štrukturálnu integritu. Najlepším spôsobom, ako zaistiť, aby trhlina neznamenala závažný problém, je nechať skontrolovať dodávateľa nadácie alebo stavebného inžiniera, ale niektoré všeobecné pravidlá vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, či by ste sa mali báť. Takže, pozrite sa, kde vaše trhliny spadajú do rozsahu scenárov a pochopte, ako sa pohnúť vpred.

Do jedného roka po výstavbe sa na vnútornej strane stien suterénu, najčastejšie pri oknách a dverách alebo v rohoch suterénu, objavujú praskliny na vlasoch (okolo šírky šijacej nite). Je to spôsobené bežným „usadzovaním“ alebo tým, že sa betón počas vytvrdzovania mierne zmenšuje. Pokiaľ sú praskliny na šírke vlasovej línie, nemusíte sa obávať. Ak ich chcete zakryť, naneste náter vhodný na murovanie, napríklad INSL-X TuffCrete Acrylic Paint (dostupný od Amazonu).

Keď si všimnete novú trhlinu, ktorá nie je vlasová, ale stále nie širšia ako 1/8-palca, je to pravdepodobne kvôli usadzovaniu a pravdepodobne to nepredstavuje problém - pokiaľ sa ďalej nerozširuje. Ak chcete sledovať praskliny, urobte na obidvoch koncoch značku ceruzkou a pre každú značku napíšte dátum. Okrem toho zmerajte šírku v najširšom bode a napíšte ju aj na stenu. Skontrolujte trhlinu najmenej raz za mesiac a urobte ďalšie značky a dátumy, ak sa trhlina rozšíri.

Ak nedôjde k expanzii a neprenikne žiadna vlhkosť, trhlina je stabilná a môžete ju vyplniť injektážnou zálievkou, ako napríklad Saschco Grey MorFlexx Grout Repair (dostupná od Amazonu) a potom vyhladiť stieracím nožom.

Trhliny medzi 1/8 a ¼ palca často vznikajú v dôsledku usadenia sa domu alebo zmrštenia betónu v priebehu niekoľkých mesiacov po výstavbe, a preto nemôžu predstavovať žiadny štrukturálny problém. Je však dobré ich utesniť, aby sa zabránilo vlhkosti, zápachu pôdy alebo dokonca plynnému radónu (skontrolujte túto lokalitu EPA a zistite, či vo vašej oblasti nie je radón problémom). Oprava základovej trhliny v tomto rozsahu šírky je jednoduchý projekt pre domácich majstrov, ktorý zahŕňa vyplnenie trhliny tmelom kompatibilným s betónom, ako je GE betón a tesniaca hmota Silikón II (dostupná od Amazonu).

Pretože suterénne podlahy sa nalievajú po naliatí stien, betón, kde sa stretávajú, nie je vždy úplne spojený - a to je
spoločné miesto na objavenie sa trhliny, keď sa dom usadí. Trhlina môže byť široká až 0,5 palca a stále nepredstavuje iný problém, ako je prepúšťanie vlhkosti, pachov a plynov. Oprava základovej trhliny tohto druhu je podobná ako oprava iných nekonštrukčných trhlín: Naplňte ju tesnením vhodným na použitie na betón. Ak je trhlina medzi stenou a podlahou väčšia ako 0,5 palca (niektoré môžu byť široké dva palce alebo viac palcov), zavolajte dodávateľa nadácie, ktorý ho môže vyplniť vstreknutím expandujúceho epoxidu.

Suterény a priestory na prechádzanie sú obvykle vlhké, pretože sú umiestnené pod úrovňou (lodenica). Ak však voda, nielen vlhkosť, presakuje cez trhliny, predstavuje zvýšené riziko rastu plesní a plesní. Aj keď by mala byť trhlina utesnená, ako je opísané vyššie, je ešte dôležitejšie udržiavať vodu mimo základovej steny. To sa dá dosiahnuť odstránením výsadbových základov, inštaláciou odkvapov a zvodov a pridaním pôdy na dvor pozdĺž základu, aby sa vytvorili dva alebo viac percent svahu od domu, ktorý umožní vode stekať z nadácie.


Aj keď sa môže ukázať, že veľa väčších trhlín je stále neškodných, je dobré nechať nadácie skontrolovať staviteľa alebo stavebného inžiniera, aby skontroloval štrukturálne problémy. Oprava základovej trhliny širšej ako ½ palca môže byť určite úloha pre domácich majstrov, ale pri náhlej náhode, že trhlina je spôsobená niečím vážnejším, by sa mal najprv vyhľadať odborný názor.

Základové steny sú vystužené oceľou, aby sa zabránilo ich pohybu. V oblastiach s ílovitou pôdou môže hlina napučiavať, keď je mokrá a na ňu pôsobí silný bočný (hydrostatický) tlak, ktorý ju tlačí dovnútra. Toto je hlavný problém a malo by sa konzultovať so zmluvným partnerom nadácie. Ak je vydutie mierne, môže byť ťažké ho vidieť, ale pozdĺž steny môžete držať dlhé rovné čiary, napríklad úroveň šiestich stôp, aby ste určili, či je vydutá oblasť s prasklinou. Dokonca aj malé vydutie, ktoré sprevádza trhlinu, je dôvodom na obavy a profesionál by sa mal pozrieť.

Aj keď akákoľvek prasklina môže byť nevzhľadná, vertikálne a diagonálne praskliny sú zvyčajne výsledkom normálneho usadzovania a je možné s nimi zaobchádzať podľa pokynov vyššie. Podobne ako vypuklé steny, aj horizontálne trhliny sú zvyčajne spôsobené hydrostatickým tlakom, a to aj v prípade, že stena nie je vypuklá, je na čase privolať profesionálov. Stabilizácia nadácie so štrukturálnymi problémami môže zahŕňať celý rad rôznych nápravných opatrení, vrátane výkopu okolo vonkajšej steny steny, hydraulického zdvíhania alebo podopretia steny oceľou, ale iba zmluvná strana nadácie bude schopná posúdiť rozsah problému a ponuku vhodný prostriedok.