Nástroje a dielňa

Dos a nerobia ostrenie motorovej píly


Či už ste drevárskym robotníkom alebo sa zaujímate iba o vyrezávanie vlastného palivového dreva, je nevyhnutné zachovať profesionálny prístup k používaniu a údržbe vašej motorovej píly. Keď desiatky zubov rezačky prežúvajú husté drevo, musia sa otupiť, čo znižuje účinnosť nástroja a zvyšuje jeho fyzickú náročnosť pri ovládaní. Pravidelné ostrenie, ktoré sa dosiahne vyplnením, udrží vašu reťazovú pílku ako veľmi drsné mačiatko. Predtým, ako sa pokúsite vykonať túto úlohu, prečítajte si pokyny a prostriedky na správne zaostrenie motorovej píly.

DO Študujte Sawchain

Oboznámte sa s časťami píly a prečítajte si podrobné schémy v návode na použitie. Okrem odkazov a popruhov uvidíte aj početné frézy, zameranie procesu ostrenia. Každá fréza má dve ostré oblasti, jednu na okraji hornej dosky a druhú na vonkajšej doske, kde pretína vrchnú dosku. V strede frézy je zárez, známy ako „pažerák“ a na druhom konci je háčikovitý výčnelok. Háčik, niekedy nazývaný „raker“, je hĺbkomer, ktorý určuje, koľko uhryznu frézy z dreva pri prevádzke píly. Naostrenie nožov na reťazové píly a uloženie hĺbkomerov umožňuje optimálne rezanie. Majte na pamäti, že tvar a veľkosť kosačiek s motorovou pílou sa od modelu k modelu mierne líšia, ale všetky sú honované rovnakým spôsobom.


DO NOT Počkajte na prach

Starým pravidlom bolo zaostriť motorovú pílu, keď počas prevádzky produkovala viac drevného prachu ako drevné štiepky. Inteligentnejším ťahom je ostrenie nožov pred týmto bodom. Ak si vyberiete rutinu brúsenia každú sekundu alebo tretinu, keď naplníte motorovú pílu palivom, proces brúsenia bude minimálny a nikdy nebudete mať nudnú pílu.


DO Stabilizujte svoju motorovú pílu

Pri honovaní nožov držte reťazovú pílu pevne na namontovanom zveráku. Ak budete celý deň v lese, zvážte zverák namontovaný na zadných výklopných dverách, ktorý vám umožní ľahko stabilizovať pílu, aby sa na mieste ľahko zaostrila.


DO NOT Zabudnite na ochranné oblečenie

Píla s desiatkami ostrých nožov môže poškriabať alebo odrezať holú pokožku, preto si pred začatím oblečte ťažké pracovné rukavice, najlepšie kožu. Budete tiež potrebovať dobrý pár ochranných okuliarov, aby ste ochránili svoje oči pred oholením.


DO Použite správny priemer súboru

Okrúhly pilník sa najčastejšie používa na zaostrenie nožov na píly a štandardný priemer väčšiny pilníkov používaných na tento účel je v rozsahu od 4 mm do 6 mm. Nie všetky píly však majú rovnakú veľkosť. V príručke používateľa nájdete optimálny priemer súboru na zaostrenie píly.


DO NOT Nechajte súbor za sebou

Veľa reziva sa vykonáva mimo domova, takže si so sebou vezmite svoje brúsne nástroje. V opačnom prípade pôjdete späť skôr, ako naplníte posteľ s palivovým dřívím.


DO Súbor v jednom smere

Najostrejší rezný okraj získate od vnútorného okraja frézy smerom k vonkajšiemu okraju. Píly majú pravú aj ľavú frézu, striedajúc sa z jednej strany pílky na druhú. Na uloženie jednotlivých nožov sa postavte na jednu stranu lišty píly a rezačky na opačnú stranu píly. Napríklad, ak stojíte na ľavej strane lišty, pílite frézy na pravej strane píly. Keď skončíte s jednou stranou, presuňte sa na druhú stranu lišty a píšte zvyšné frézy.


DO NOT Vytiahnite súbor

Okrúhly pilník sa zaostruje iba v jednom smere zdvihu preč od teba. Ak chcete ostriť rezný roh (miesto na frézke, kde sa ostré horné a bočné dosky protínajú), držte pilník vodorovne a pri ľahkom, ale pevnom zatlačení pilníka sledujte uhol sklonu rezu v továrni. Potom zdvihnite súbor a vráťte sa do východiskovej polohy a znova ho stlačte. Na uloženie každej frézy použite rovnaký počet úderov a rovnaký tlak. Vyrezanie rezného rohu môže trvať iba dva zdvihy, ale ak sú frézy veľmi nudné, môže to trvať viac.


DO Použite Sprievodcu ostrením motorovej píly

Ak si nie ste istí, vyplniť uhly frézy z výroby, použite zaostrovacie vodítko. Tieto lacné nástroje sa podobajú pravítkom a majú na spodnej strane konzolu, ktorá drží okrúhly pilník. Vreckové modely majú cenu nižšiu ako 10 dolárov, ale ak by ste chceli viac pomôcť, vyberte si vodítka, ktorá bezpečne zafixuje reťazovú lištu. Vodiace lišty sa dodávajú s vopred označenými čiarami, ktoré umožňujú zarovnanie súboru pod správnym uhlom zaostrenia, zvyčajne okolo 30 alebo 35 stupňov. Skontrolujte, či je v príručke používateľa uvedený správny uhol uloženia píly.


DO NOT Zabudnite na hĺbkomery

Hĺbkomery tiež vyžadujú vyplnenie, aj keď nie tak často ako frézy. V priebehu času si rezačky aj rezanie vyberajú na nožoch mýto, pričom ich nosia dole, až kým nie sú príliš vysoké hĺbkové meracie prístroje (ktoré sa držia pred každým nožom). To môže spôsobiť neúčinnosť rezania, pretože vodítka hĺbky skutočne blokujú rezačky. Môžete ukladať ruky, rovno naprieč, pomocou plochého súboru, alebo si môžete kúpiť sprievodcu hĺbkomerom, ktorý zapadá medzi frézy a má otvor, ktorý vám umožní uložiť hornú časť hĺbkomeru. Horná časť hĺbkomerov by mala byť len srsť-0,025 palca-pod hornou hranou rezného rohu frézy.