Kuchyňa

Plyn alebo elektrina? Vyberte si svoj ďalší sporák rozumne


Väčšina majiteľov domov má pre kachle tradične dve možnosti: plynový a elektrický. Typ kachlí, ktoré uprednostňujete, sa častejšie scvrkáva na to, čo ste sa naučili variť. Vyskytujú sa však konverzie a mnoho ľudí nachádza dôvody na zmenu svojej lojality. Napríklad, rastúci kuchári môžu byť ovplyvňovaní všestrannosťou a presnosťou poskytovanou ohrevom plynových kachlí. Medzitým môžu rodičia s malými deťmi prejsť na elektrický sporák, pretože to považujú za bezpečnejšie z týchto dvoch. Rodiny oceňujú aj ľahko vyčistiteľné vlastnosti elektrických sporákov. Ako silná osobná preferencia môže byť dôležitá aj ekonomika: V závislosti od toho, kde bývate, môže byť prevádzka jedného alebo druhého typu kachlí lacnejšia.

Ak váš sporák páli omáčky, pálil slaninu a ničil pečienku, môže nastať čas na výmenu. Tieto dva typy umiestnime vedľa seba, plynové a elektrické sporáky, aby sme pochopili kľúčové rozdiely a rozhodli sa, čo je pre vašu domácnosť to pravé.


Plynové kachle vyžadujú plynovod.

Aj keď na pohon kachlí je možné použiť propán, bután alebo dokonca skvapalnený ropný plyn, väčšina kachlí na plyn beží na zemný plyn a vyžaduje plynové vedenie do domu. V závislosti od toho, kde žijete, môže byť požiadavkou na plynovod prerušenie obchodov. Na väčšine predmestí je infraštruktúra taká, že plynové a elektrické pece sú rovnako uskutočniteľné. Vo vzdialenejších oblastiach nie sú plynovody určené.

Bez ohľadu na to, kde žijete, je tu šanca, že je tam elektrina. Pokiaľ máte doma elektrinu, môžete prevádzkovať elektrický sporák. Musí sa jednoducho zapojiť. Upozorňujeme však, že väčšina elektrických pecí vyžaduje zásuvku s napätím 240 V.


Elektrické sporáky bývajú o niečo drahšie ako plynové náprotivky, hoci rozdiely v prevádzkových nákladoch sa v jednotlivých regiónoch líšia.

Ako pri každej inej investícii, ktorú by ste urobili u vás doma, výber nového sporáka zahŕňa zváženie počiatočných nákupných nákladov a dlhodobých prevádzkových nákladov. Elektrické sporáky majú tendenciu niesť vyššiu cenovku, nie príliš. Zatiaľ čo priemerné elektrické sporáky sa pohybujú od 450 do 2 800 dolárov, porovnateľné plynové sporáky sa pohybujú od 460 do 2 300 dolárov. Takže je tu rozdiel, ale nie je to príliš dramatický. (Ak vás cenové značky pozastavia, nezabudnite si prečítať naše tipy na nákup zariadení so zľavou.)

Prevádzkové náklady sú však často dosť odlišné, aby boli pre mnohých rozhodujúcim faktorom. Je ťažké robiť tu všeobecné vyhlásenia, pretože sadzby za služby sa menia zo štátu na štát. Ale vo väčšine štátov sú náklady na zemný plyn nižšie ako elektrina a tam, kde je to tak, plynový sporák zvyčajne stojí o 10 až 30 percent menej, aby mohol pracovať nepretržite.


Elektrické sporáky sú však energeticky účinnejšie.

Prevádzkovanie plynového sporáka pre vaše potreby môže byť lacnejšie, ale plytvaním viac energie. Sedemdesiatštyri percent energie vyrobenej v elektrickom okruhu sa prevádza na jedlo, v porovnaní so zhruba 40 percentami v plynovom rade. (Stále to nie je energeticky najúčinnejšia pec. Aj keď štúdia uverejnená v Letnej štúdii o energetickej efektívnosti v budovách pre energeticky efektívne hospodárstvo v Americkej rade zistila, že indukčné varné dosky sú ešte lepšou alternatívou, až o 90 percent energie prevedenej na jedlo.)


Plynové sporáky ponúkajú presnejšiu reguláciu teploty ako elektrické.

Hlavný rozdiel medzi plynovými a elektrickými sporákmi spočíva v tom, ako reagujú na zmeny nastavenia teploty. Plynové kachle reagujú viac-menej okamžite, keď sa plamene šíria okolo spodnej časti panvice, a gombíky, ktoré menia veľkosť plameňov, vám poskytujú presnejšiu kontrolu potrebnú na dosiahnutie úspechu s určitými pokrmami.

Elektrické sporáky nereagujú tak rýchlo, najmä ak nastavujete teplotu alebo vypínate teplo. Okrem toho existuje aj niekoľko vecí, ktoré elektrický sporák jednoducho nedokáže urobiť: plynový sporák dokáže: oheň, opekanie a horenie. Ak ste odhodlaný domáci kuchár, vynikajúci výkon plynových sporákov vás môže ovplyvniť v ich prospech.


Elektrické sporáky sú vo všeobecnosti bezpečnejšie pre domácnosti.

Aj keď sú horáky na plynových sporákoch pokryté kovovými mriežkami, používajú nastaviteľný otvorený plameň. Kdekoľvek je otvorený plameň, je tu možnosť, že sa horľavý predmet (napríklad nečestný papierový uterák alebo utierka) dostane príliš blízko a začne horieť. Iste, elektrické sporáky neodstraňujú riziko popálenia alebo požiaru, ale všeobecne sa považujú za bezpečnejšie.

Tiež riskujete únik plynu, ak nie je správne pripojený k plynovému vedeniu alebo sa otočný gombík dostatočne uvoľní, aby sa uvoľnil plyn bez zapálenia. Z bezpečnostných dôvodov by mal mať každý dom s plynovým sporákom detektor oxidu uhoľnatého. A všetky domácnosti, bez ohľadu na to, či majú plynové alebo elektrické sporáky, by mali byť ostražité, aby sa ubezpečili, že gombíky sú vždy vypnuté, keď sa prístroj nepoužíva.


Elektrické sporáky sa dajú ľahšie čistiť.

Kým čistenie sporákov elektrickými cievkami je dosť podobné tomu, aby ste mohli čistiť plynové sporáky horákmi a mriežkami, je tu ešte jedna novšia elektrická možnosť, ktorá prevyšuje všetko také ľahké: hladké sklo alebo keramická varná doska. Po ochladení sa tieto hladké varné platne očistia iba navlhčenou handrou a mydlom. A v zlý deň by upokojený neporiadok stačil len na minimálnu obrusnosť, ktorú má jedlá sóda na čistenie.

Celkovo si teda pri nákupe nového sporáka a výbere medzi plynom a elektrinou vyberte to, čo vám najviac vyhovuje. Ak máte výhrady k zemnému plynu alebo ste nervózni z varenia na otvorenom ohni, vyberte elektrický sporák. Na druhej strane, ak ste zmýšľajúci o rozpočte alebo začínajúci kuchár, môže byť najlepší plyn. Voľba je samozrejme na vás.