Hlavné systémy

Výhody a nevýhody sálavého tepla


Nie je žiadnym prekvapením, ak sa vykurovanie domácností momentálne nenachádza vysoko na zozname priorít, ale priznajme si to: Ak ste sa minulú zimu doma cítili nepohodlne, budete opäť nepríjemní už za pár mesiacov - to znamená, pokiaľ neurobíte zmenu. Najmä ak ste už od posledného prieskumu možností preskúmali roky, možno vás prekvapí, ako sa krajina zmenila. Nie, 100% dokonalý systém klimatizácie ešte nebol vynájdený, ale mnohé z najzaujímavejších možností dnes vynikajú tam, kde nútený vzduch zaostáva. Špičková technológia vykurovania za posledných niekoľko desaťročí, nútený vzduch, nie je bez cností, ale celkovo sa vníma dojem, že vykurovanie domácnosti musí byť výkonom hit-and-miss, ale stále drahým. Naopak, inovatívne možnosti, ako je sálavé vykurovanie, dokazujú, že majitelia domov môžu teraz využívať úplné pohodlie pri nižších nákladoch.

Sálavé teplo nie je nové. V tej či onej podobe to bolo už od čias Rímskej ríše, ale až donedávna sa stalo pre priemerného majiteľa domu životaschopnou možnosťou. Dnes by mnohí tvrdili, že prekonávajú svojich kolegov a prinášajú kvalitný zážitok z vykurovania domácností, ako tomu bolo v prípade núteného vzduchu. Nielenže pracuje ticho, aby vytvoril rovnomerné, všestranné teplo „všade“, ale robí to najmenej o 25% efektívnejšie ako konvenčné HVAC. To znamená, že sálavé teplo nemusí byť dokonalým riešením klimatizácie pre každého majiteľa domu v každej situácii. Veľa záleží na presnej povahe projektu, ktorý plánujete. Pokračujte v čítaní teraz a získajte podrobnosti o najväčších hľadiskách, ktoré prichádzajú do hry.

PRE: Rovnomerné vykurovanie
Majitelia domov sa vyhýbajú tradičnému nútenému vzduchu v prospech sálavého tepla, a to najmä preto, že jednoducho neexistuje otázka, ktorá poskytuje vyššiu úroveň pohodlia. Sálavé tepelné panely, inštalované pod podlahou, dodávajú teplo takmer každý štvorcový palec domu. Týmto spôsobom, bez ohľadu na to, kde cestujete doma, vždy získate požadovanú teplotu. Pri nútenom vzduchu je to iný príbeh. Konvenčný systém HVAC, ktorý je navrhnutý tak, aby fungoval podľa typu „zastaviť a začať“, odvádza horúci vzduch do domácnosti a potom sa zastaví. Po niekoľkých minútach, keď teplota klesne pod prahový bod, systém sa znova zapne a cyklus sa opakuje. Výsledok? Dramatické, nepríjemné teplotné výkyvy sa ešte zvyšujú tým, že horúci vzduch po príchode rýchlo stúpa na strop. Sálavé teplo medzitým sústreďuje pohodlie nie nad hlavu, ale na úroveň podlahy, kde ju skutočne cítite.

CON: Výzva na dodatočné vybavenie
Vykurovacie a chladiace komponenty sú často neoddeliteľnou súčasťou základnej infraštruktúry domu, v ktorom sú nainštalované. Z tohto dôvodu sa väčšina z nich bezbolestne nedá dodatočne vybaviť. Pri nútenom vzduchu sú potrubia hlavnou prekážkou pri inštalácii. V prípade žiarenia je komplikujúcim faktorom to, že panely musia byť umiestnené pod podlahou. Ak máte radi podlahu doma a nemáte v úmysle ju odstrániť, aj keď iba dočasne, môžu vás prestať inštalovať požiadavky na sálavý systém (aj keď inštalácia na stenu alebo strop môže byť dobrou alternatívou). Ale samozrejme existuje veľa príležitostí, keď si majitelia domov užívajú prázdnu tabuľu. Domová budova na bývanie môže byť ideálnou príležitosťou na inštaláciu sálavého tepla, ale môžete ju využiť aj pri renovácii. Výrobcovia ako Warmboard v skutočnosti ponúkajú ultratenké sálavé panely špeciálne navrhnuté tak, aby sa hladko zmestili do existujúcich domovov.

PRE: Pokojné a čisté
Vkročte do akéhokoľvek domu vyhrievaného núteným vzduchom a systém sa vám čoskoro oznámi tak či onak. Prvá vec, ktorú si všimnete, môže byť nevzhľadná kovová mriežka vetracieho otvoru alebo to môže byť zvuk upraveného vzduchu hučiaceho potrubím. Je tu tiež otázka prachu. Aj keď sú určené na usmerňovanie teplého vzduchu cez váš domov, potrubie často končí aj zhromažďovaním a distribúciou prachu a iných nečistôt. V priebehu rokov, keď si ľudia zvyknutí na nútený vzduch, môžu predpokladať, že vykurovanie domu musí byť škaredé, hlučné a prašné, ale nie je to tak. Pri paneloch rozmiestnených pod podlahou sú neviditeľné hydronické sálavé systémy a pri absencii dúchadiel a prúdiaceho vzduchu nepracujú ticho, ale ticho. Navyše pre alergikov a iné osoby, ktoré sa zaoberajú kvalitou vnútorného vzduchu, môže byť sálavé teplo ako dych čerstvého vzduchu, pretože bezduchový systém nerobí nič pre zníženie kvality vnútorného vzduchu.

CON: Závisí od kotla
Na prívod vody, ktorá dodáva teplo do sálavého systému, potrebujete kotol. Ak by ste si chceli kúpiť nový kotol, zvýšili by sa náklady na projekt. Ale v každom systéme HVAC sú samozrejme počiatočné náklady a prevádzkové náklady, ktoré sú pravdepodobne najdôležitejšie. Radiant udržuje prevádzkové náklady na nízkej úrovni, pretože vďaka svojmu dizajnu bez potrubia nie je náchylný na únik vzduchu a straty energie, ktoré ohrozujú nútený vzduch. To je hlavný dôvod, prečo sa zistilo, že žiarenie funguje najmenej o 25% efektívnejšie. Ak chcete ušetriť ďalších 10 až 20 percent každý mesiac, vyberte si žiarivý systém s vysoko vodivými panelmi. Prečo? Čím je panel vodivý, tým menej musí kotol pracovať. Napríklad panely Warmboard prenášajú teplo tak efektívne, že dokážu udržať pohodlný domov pomocou vody vyhrievanej vodou na teplotu 30 stupňov nižšiu, ako sa vyžaduje v iných, zhruba podobných systémoch. Od jedného mesiaca do nasledujúceho, rok čo rok, sa môžu prírastkové úspory skutočne spočítať.

Sálavé vykurovanie, ktoré je už v Európe a Ázii veľmi populárne, v posledných rokoch neustále priťahuje, pretože majitelia domov objavujú jeho jedinečné a presvedčivé výhody. Je schopná pracovať na tichej a tichej úrovni decibelov, aj keď podporuje kvalitu vzduchu v interiéri, technológia „mimo dohľadu, mimo myseľ“ nakoniec prináša zdanlivo jednoduchý prísľub: Umožňuje vám vychutnať si výrazne zvýšený komfort počas zimných mesiacov a často za menej ako mesiac. Skutočne, pre rastúci počet majiteľov domov, ktorí sa vzdávajú tradičných HVAC v prospech žiarenia, zjavné výhody týchto majiteľov ďaleko prevyšujú akékoľvek potenciálne nevýhody.

Tento článok vám priniesol Warmboard. Jeho fakty a názory sú názory a názory.