Interiérový dizajn

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri zavesení záclon


Správne zakrytia alebo záclony môžu veľa obohatiť vaše potešenie z vnútorného priestoru, ako aj dekorácie miestnosti. Spolu s poskytovaním súkromia a kontrolou nad prichádzajúcim svetlom vám ošetrenia textilných okien umožnia pridať statnú dávku farby, štruktúry a záujmu. Výber a zavesenie záclon však môže byť náročné, pokiaľ nerozumiete niekoľkým jednoduchým pokynom. Tu je šesť tajomstiev dekorátora, vďaka ktorým sa vaše Windows majú páni, nevyžaduje sa žiadna odborná pomoc.

Aj keď sa tieto tri pojmy často používajú vzájomne zameniteľne, každý z nich má špecifický význam.

 • technicky záclony sú vyrobené z ľahkej tkaniny (mysliteľné voile, bavlny, gázy, čipky) a nemajú podšívku. Zvyčajne zostávajú na mieste nad oknom bez mechanizmu otvárania a zatvárania. Záclony poskytujú súkromie, zatiaľ čo do miestnosti vnárajú svetlo a sú obľúbenou voľbou pre kúpeľne a kuchyne. Kým závesy kaviarní, ktoré pokrývajú len spodnú polovicu okna, nie sú tak populárne, aké boli kedysi, stále sa používajú na okná nad kuchynským drezom.
 • závesy, tradičné ošetrenia okien do obývacích izieb a spální, sú vyrobené z ťažších tkanín, ako sú zamat alebo hodváb a sú často podšívané. Zvyčajne sa otvárajú a zatvárajú, aby ich bolo možné osvetľovať alebo blokovať pomocou káblového systému ťahania v závesovej tyči. Záclony poskytujú úplné súkromie, čo je obzvlášť dôležité v spálni. Takzvané „zatemňovacie závesy“ majú veľmi ťažké obklady, ktoré blokujú všetko svetlo, dôležité, ak vy alebo váš partner potrebujete spať počas dňa z dôvodu pracovných hodín alebo choroby.
 • Zatiaľ čo „prikryť„Je sloveso, nie podstatné meno, ktoré sa vzťahuje na spôsob, akým látka visí, či už v pokrývke alebo odeve,„ závesy “sa stali synonymami pre závesy.

Zatiaľ čo štýl včelárstva si vyžadoval inštaláciu závesových tyčí priamo nad horným oknom, dnes maliari radšej chodia trochu alebo niekedy oveľa vyššie. Závesné okenné krytiny vyššie ako skutočné okná vytvárajú ilúziu väčších okien a vyšších stropov, ktoré oklamajú oko, keď si myslia, že miestnosť je priestrannejšia.

Spravidla je inštalácia záclonovej tyče štyri až šesť palcov nad hornú časť okna najlepším umiestnením pre väčšinu miestností za predpokladu, že strop so strednou výškou a okná, ktoré nie sú príliš veľké alebo malé v pomere k celkovej veľkosti miestnosti. , Zmeny v tomto usmernení zahŕňajú:

 • Ak je horná časť okna vzdialená 6 až 12 palcov od stropu, mnohí návrhári navrhujú zavesiť závesovú tyč do polovice medzi hornú časť okna a strop. Táto výška vizuálne otvára priestor pri zachovaní vyváženého vzhľadu.
 • Ak je horná časť okna vzdialená viac ako 12 palcov od stropu alebo sú stropy vysoké alebo klenuté, môžete tyč zavesiť ešte vyššie. Nechoďte však vyššie ako 8 palcov nad okno, pretože to môže prekročiť líniu od štýlového po hlúpe.
 • Ak má miestnosť veľmi vysoké okná, ktoré siahajú až po strop, závesná tyč by sa mala zavesiť pri stropnej línii. Prostredníctvom tohto priestoru získate čistý a moderný pocit.

Prezrite si fotografie izieb spred niekoľkých desaťročí a pravdepodobne uvidíte záclony, ktoré sa zastavia pešo alebo viac nad podlahou. Dnešní dizajnéri dávajú prednosť okenným závesom, ktoré sa približujú k podlahe alebo sa jej dokonca dotýkajú.

 • Ak budete závesy pravidelne otvárať a zatvárať, najlepšia dĺžka je do pol palca od podlahy. To vytvára dlhú, čistú líniu látky, ale stále vám umožňuje ľahko manévrovať s plachtami.
 • Ak závesné závesy, ktoré sú iba ozdobné a nebudú sa pravidelne otvárať ani zatvárať, môžete ísť ešte dlhšie. Mnoho dekorátorov ako závesné závesy dostatočne dlhé na to, aby sa mierne loúpali po podlahe, čo miestnosti dodáva formálny, dramatický vzhľad. Približne tri palce látky vytvárajú veľmi štýlovú kaluže, zatiaľ čo štyri až šesť centimetrov látky navyše vytvára očarujúcu a dramatickú kaluže. Majte na pamäti, že kalužová tkanina má tendenciu zhromažďovať veľa prachu a chlpov pre domáce zvieratá a môže tiež lákať zvedavého domáceho maznáčika alebo batoľa, ktoré si ťahá alebo sa hrá s ošetrením okna.
 • Ak je pod oknom prekážka, majte záclony kratšie. Ak máte radiátor, pohovku alebo iný veľký kus nábytku priamo pred oknom, alebo ak má okno výnimočne hlboký prah, mali by ste záclony visieť dole nad prekážkou, nie na podlahu.

Pred zakúpením záclon určte požadovanú dĺžku. Najprv zmerajte výšku okna zhora nadol. Teraz sa rozhodnite, koľko centimetrov nad oknom nainštalujete závesovú tyč. Potom zmerajte vzdialenosť od spodnej časti okna k podlahe. Nakoniec, ak chcete, aby sa vaše závesy loužili, rozhodnite sa, ako „hlboká“ kaluže. Sčítajte všetky tieto čísla. Ich suma je dĺžka záclon, ktoré musíte kúpiť.

Ako všeobecné pravidlo platí, že záclony, ktoré sú atraktívne plné a elegantne zakrývajú okolo okna, si vyžadujú dva až dva a pol krát toľko látky ako šírka samotného okna. Napríklad, ak sú vaše okná široké 36 palcov, mali by ste mať k dispozícii pár závesných panelov, ktoré sú široké od 72 do 90 palcov. Všimnite si, že väčšina závesov a záclon sa predáva v súpravách dvoch panelov, čo vám umožňuje otvoriť ošetrenie okien od stredu. V našom príklade je teda 72 až 90 palcov celková šírka oboch panelov, nie každého samostatného panela.


Tyč, ktorá sa zaskrutkuje do steny nad oknom, je tiež kľúčom k procesu pri zavesení záclon. Formálne skladané štýly závesov majú obvykle skrytú kapsu v hornej zadnej časti textílie, ktorá zakrýva záclonovú tyč, ale tyč je ponechaná vystavená príležitostným alebo súčasným nelisovaným úpravám okien, ktoré visia z priechodiek, pútka alebo slučiek.

 • Pre skladané štýly tyče sú zvyčajne z jedného kusa a vôbec nie dekoratívne: konce tyče sú zakrivené tak, aby sa dotýkali steny, zatiaľ čo telo tyče stojí niekoľko centimetrov od steny. Malé svorky alebo háčiky pripevňujú skladané záclony k tyči. Ťahacia šnúra na jednom konci tyče umožňuje otváranie a zatváranie závesov posúvaním svoriek pozdĺž stopy ukrytej vo vnútri tyče.
 • Pre súčasné štýly tam, kde sú viditeľné záclonové tyče, prichádzajú v širokej škále atraktívnych štýlov a materiálov vrátane dreva a kovu. Tieto tyče sú držané na mieste pomocou konzol, ktoré sa priskrutkujú k stene a nemajú ťažný mechanizmus, spony alebo vnútornú stopu, pretože jednoducho posúvate látku pozdĺž tyče ručne, aby ste otvorili alebo zavreli závesy.

Najčastejšie sú závesné tyče zavesené mimo okenných rámov v spálňach a obývacích izbách a zvyčajne presahujú niekoľko centimetrov za skutočnú šírku okna. Súčasné smernice o smerovaní vyžadujú závesové tyče, ktoré sú o tri až šesť palcov širšie ako okno na každej strane. Napríklad okno so šírkou 36 palcov vyzerá najlepšie so závesovou tyčou dlhou 42 až 48 palcov. Veľké okná môžu ísť ešte širšie, ale nepoužívajte závesovú tyč, ktorá je o viac ako tretinu väčšia ako šírka okna.

Príklad: Na 60-palcovom okienku by mohla vaša záclonová tyč presahovať až 10 palcov na každej strane. (60 palcov delené tromi sa rovná 20 palcom. Rozdeľte 20 palcov na polovicu a na každú stranu okna získate 10 palcov.)

Malé okná v kúpeľniach a kuchyniach však zvyčajne vyzerajú najlepšie s tyčou zavesenou vnútri rámu, rovnako ako všetky okná s veľmi ozdobnými rámami alebo ozdobami.

Aj keď sú neutrály jednoduché, pretože dopĺňajú akúkoľvek schému, nezabudnite prehliadnuť silu farebných závesov, ktoré majú vplyv na miestnosť. Či už sa vám páčia svetlé, pastelové, klenotové alebo tmavé, záclony, ktoré silne kontrastujú so stenami, predstavujú jednoduchý a účinný spôsob, ako zvýšiť drámu. V spálni alebo na inom mieste, kde chcete blokovať svetlo, vyberte z tmavšieho spektra možností. Nech už si vyberiete akúkoľvek farbu, udržujte vzhľad súdržný výberom odtieňa, ktorý je už v hode vankúša, koberca alebo umeleckého diela v miestnosti.