Hlavné systémy

AC nie je pot s Mini-Split systémom


Každé leto nabádajú majitelia domov, aby sa znovu začali zaujímať o klimatizáciu, či už ide o nedostatok chladiaceho systému alebo potrebu modernizácie. V minulosti existovali iba dve hlavné možnosti, ktoré neboli úplne uspokojivé pre tých, ktorí hľadajú trvalú a cenovo dostupnú kontrolu klímy. Prenosné okenné jednotky sú na jednej strane podľa definície dočasné. Aj keď je nákup lacný (a relatívne nenáročný na inštaláciu), aj modely s vysokou účinnosťou majú tendenciu zvyšovať energetický účet. Na druhej strane centrálna klimatizácia poskytuje trvalé riešenie, ale inštalácia zvyčajne spôsobuje problémy a náklady spojené s rozsiahlou prestavbou. To má za následok bludisko potrubí a často ošípané, ktoré sú inak použiteľné na námestí. Majitelia domov v podstate vnímajú jednu možnosť ako príliš malú a druhú ako príliš veľkú. Našťastie existuje často prehliadaná tretia možnosť, ktorá ponúka atraktívne kompromisné mini-rozdelenia.

Minulé štiepky, ktoré sú už v mnohých ďalších častiach sveta milované, v posledných rokoch získavajú v Spojených štátoch čoraz väčšiu pozornosť a je ľahké pochopiť prečo. V porovnaní s okennými jednotkami sú mini-splitty „trvalejšie a lepšie vyzerajúce“, hovorí Daniel O'Brian, technický špecialista na SupplyHouse.com. Dôležitejšie je, že mini-split sa všeobecne pýši najväčšou energetickou účinnosťou zo všetkých, čo vlastníkom domu pomáha udržiavať mesačné účty za energie čo najnižšie. Medzitým, na rozdiel od prepracovaného, ​​potrubného systému centrálneho vzduchu, sú mini-splitty dramaticky kompaktnejšie, z veľkej časti preto, že vôbec nevyžadujú žiadne potrubia. Vďaka svojmu jedinečnému a racionálnemu dizajnu je možné mini-splitky nakonfigurovať presne podľa potrieb vašej rodiny, vďaka čomu môžete klimatizáciu umiestniť do jednej miestnosti alebo do každej miestnosti v dome.

JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA
Jednoduchý systém mini-split sa skladá z dvoch komponentov - kompresora (namontovaného vonku) a výparníka (namontovaného v priestore, v ktorom jednotka slúži). Spojením týchto dvoch sú linky chladiva, ktoré technici zapadajú do malého otvoru vo vonkajšej časti domu. Verte tomu alebo nie, v mnohých prípadoch inštalácia nezahŕňa nič iné ako len montáž a pripojenie vnútorných a vonkajších jednotiek. Aj keď je tento proces zapojený viac ako jednoduché umiestnenie prenosného AC do rámu okna, nemôže byť oveľa jednoduchší, najmä v porovnaní s náročnými, často invazívnymi požiadavkami na inštaláciu centrálneho klimatizačného systému. Typicky to vyžaduje trvalé, týždňové úsilie, pričom inštalatéri často musia otvárať steny alebo stavať nové podhľady, aby sa prispôsobili potrubiu. Pretože mini-splitty sú bez káblov, táto technológia sa inštaluje nenápadne a relatívne rýchlo, niekedy v rozpätí jedného dňa. Majitelia domov oceňujú rýchlosť a jednoduchosť inštalácie, ale obzvlášť milujú skutočnosť, že ho možno podľa O'Briana dokončiť bez toho, aby došlo k výraznému poškodeniu alebo preplneniu existujúceho domu.

NAJVÄČŠIA ÚČINNOSŤ
Mini-split dosahuje prakticky neporovnateľnú energetickú účinnosť viac ako jedným spôsobom. Pre začiatočníkov ich dizajn bez káblov umožňuje, aby technológia obišla zásadnú chybu, ktorá často vedie systémy centrálneho vzduchu k tomu, aby zhromaždili malé šťastie v nákladoch na energiu - konkrétne netesné potrubie. Napriek tomu, že potrubia sú životne dôležitou súčasťou všadeprítomného typu HVAC, je všeobecne známe, že sú citlivé na úniky vzduchu. Keď vzduch uniká z potrubia, často v spoji, kde sa stretávajú dve sekcie, systém musí pracovať tvrdšie a dlhšie. Výsledkom je, že na udržanie cieľovej teploty spotrebúva viac energie, ako je nevyhnutne potrebné. Majiteľ domu, samozrejme, uviazne s účtom na konci mesiaca. Mini-splitty tiež šetria energiu nepretržitým chodom pri nízkej úrovni výkonu. Aj keď sa to javí ako neintuitívne, nepretržitý chod odoberá podstatne menej elektrickej energie ako je obvyklá cyklická prevádzka, ktorá charakterizuje okenné jednotky aj centrálne striedavé napätie. Celkovo vzaté, výhody účinnosti mini-split umožňujú priemernému majiteľovi domu ušetriť až 40 percent na chladení a tieto úspory sa časom skutočne zvyšujú.

VŠEOBECNÁ ROZVOJ
Niektorí majitelia domov sa rozhodnú nainštalovať mini-split ako spôsob dodania doplnkového chladenia do miestnosti, ktorá nie je pokrytá primárnym systémom HVAC - napríklad do suterénu. Táto technológia však skutočne svieti, keď sa používa na udržanie pohodlia celého domu. Je to preto, že v takej aplikácii umožňujú mini-splitty zónovanie, niečo, čo O'Brian považuje za „najlepšiu vlastnosť“ technológie. V priemere je teplota celého domu riadená jedným centrálne umiestneným termostatom. So systémom mini-split systému pre celú domácnosť však môžete vytvoriť viacero zón, z ktorých každá môže byť nastavená na inú teplotu. Podľa O'Briana to znamená, že získate „cielenú reguláciu teploty“ pre každú zónu alebo podľa miestnosti. Takýto jemný stupeň kontroly nielenže umožňuje vlastníkom domu znižovať náklady obmedzovaním klimatizácie v neobsadených miestnostiach, ale tiež zaisťuje pohodlie. Konečne môžu byť rôzni členovia rodiny s rôznymi teplotnými preferenciami pohodlní pod rovnakou strechou a súčasne.

Jednodielne aj viaczónové mini-rozdeľovače sú k dispozícii od popredných výrobcov v odbore ako LG, Panasonic a Comfort-Aire. Kapacity sa pohybujú od približne 9 000 do 30 000 BTU, pričom ich veľkosť závisí od rozsahu projektu. Majiteľ domu má tiež široký výber, pokiaľ ide o dizajn vnútornej jednotky. Niektorí výrobcovia ponúkajú okrem štandardnej nástennej verzie aj nenápadné odparovače, ktoré zapadajú do stropu. Iní to posunú o krok ďalej. Spoločnosť LG napríklad ponúka systém Art Cool, v ktorom pozoruhodne štíhla vnútorná jednotka slúži ako rám obrazu. Ako sumarizuje O'Brian: „Pri jednozónových, viaczónových, zapustených a Art Cool systémoch bude určite niečo, čo bude fungovať pre akýkoľvek domov.“ Potrebujete pomoc pri navigácii v rôznych možnostiach? Experti na SupplyHouse.com sú vždy po ruke, aby vám pomohli pri výbere toho najlepšieho pre váš domov, vašich potrieb a vašej rodiny. Zostaňte v pohode!

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.