Trávnik a záhrada

Dos a nie na údržbu bazénu


V lete nič nehovorí ako osviežujúce kúpanie v záhrade. Ale váš bazén potrebuje starostlivosť - a dávky správnych chemikálií - na zaistenie bezpečných a príjemných poklesov. Je dôležité zaoberať sa všetkými prísadami, ktoré sa dostanú do vody zakaždým, keď sa niekto ponorí, nehovoriac o problémoch so životom rastlín, ktorý fúka. Kľúčom je zavedenie pravidelnej údržby, ktorá obmedzuje čas, ktorý strávite prípravou bazénu, takže môžete tráviť viac času jej užívaním. Posledným z nich je zhnité vajíčko!

DO NOT JUMP PRÁVO V.

Pri odkrytí bazéna po sezóne nepoužívania buďte pripravení stráviť nejaký čas navyše, aby ste vyčistili všetky zvyšky, ktoré sa mohli nahromadiť v zime. Najprv získajte väčšie vetvy a lístky s čistou sieťou. Potom spustite filter, aby sa veci opäť dostali do obehu skôr, ako začnete chemicky upravovať vodu. Typické bazénové čerpadlo s výkonom 1 HP sa pohybuje okolo 3 000 galónov vody za hodinu, takže ho musíte spustiť dostatočne dlho, aby prebehol jeden celý cyklus. (A ak si nie ste istí, koľko litrov vody má váš bazén, vynásobte jeho počet kubických stôp 7,5.)


DO VYROVNÁVAJTE ÚROVNE.

Každý má rád v lete pokoj, ale správne vyváženie úrovní bazénu je jedným z prvkov údržby, ktorý je nevyhnutný na to, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky a očí plavcov. Preto je dôležité, aby ste sa pri každej úprave vody riadili pokynmi k vašej bazénovej súprave podľa písmena. Dosiahnutie správnej rovnováhy pH, celkovej alkality a vápnika tiež zabraňuje korózii kovov a sádry v priebehu času a zabraňuje tvorbe vodného kameňa, ktorý spôsobuje zamlženie vody, znečistenie povrchov a dokonca aj zanechanie filtra, ak nie je začiarknuté.


DO NOT NEGLECT CHLORINE.

Aj keď na trhu existujú alternatívy chlóru, žiadna z nich nie je taká účinná alebo lacná ako skutočná vec, pokiaľ ide o zabíjanie baktérií, aby sme boli v bezpečí. Chemické látky ničia enzýmy, štruktúry a procesy potenciálne škaredých mikroorganizmov. Máte však na výber možnosti, ako chlórovať. Urobte malý prieskum, aby ste sa rozhodli, či dávate prednosť kartám alebo tekutinám, a či chcete alternatívu all-in-one, ktorá obsahuje algaecid, alebo by ste radšej so zeleným gunkom radšej zaobchádzali osobitne.


DO Dajte TO Šok.

Väčšina špecialistov na bazény odporúča „šok“ - nevyhnutne, aplikovať trikrát až päťkrát normálne množstvo chlóru - najmenej dvakrát mesačne, a mnohí by predpisovali týždenné šoky pre bazény, ktoré majú veľa využitia. Produkt Shock je dodávaný v granulovanej alebo tekutej forme z vášho obchodu so zásobami bazénov. Pri tekutinách použite 3,5 litra na každých 10 000 galónov vody; pre granulát použite jednu libru na každých 10 000 galónov. Skvelá vec je, že niektoré šokové produkty fungujú tak rýchlo, že bazénik je možné opäť zaplaviť za 15 minút. Tip pre bazén: Aj keď namiesto chlóru používate bróm každý deň, stále musíte šokovať pomocou chlóru. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, počkajte, kým slnko neklesne, aby UV žiarenie neovplyvňovalo tento proces.


DO NOT ZABUDNITE ALGAECID.

Mikroskopický život rastlín sa môže dostať do bazéna a rýchlo kvitnúť až do takej miery, aby sa plavci úplne vyhýbali vode. Cieľom pri použití algaecidu je zabiť všetky existujúce riasy a zabrániť návratu čohokoľvek. Je to obzvlášť užitočné vo veternom a daždivom podnebí, pretože tieto podmienky podporujú rast rias zametaním týchto otravných spór priamo do vášho bazénu. Všeobecne povedané, týždenná alebo dvojtýždenná liečba algaecidmi by mala tieto kvety udržať na uzde.


DO ZABRÁNIŤ PROBLÉMOM POOLU.

Aby ste udržali šumivé bazény čisté, vyhýbajte sa častým chybám, ktoré by vás zbavili úsilia pri údržbe. Pri odstraňovaní nečistôt pri bazéne nasmerujte záhradnú hadicu z bazénu - inak si pre seba (a pre svoj filter) vytvoríte viac práce. A keďže dažďová voda víta zamorenie riasami, zakryte bazén, keď ste v búrke.


DO NOT POUŽITIE PRÁZDNÝCH KONTAJNEROV.

Toto je pravidlo, podľa ktorého by mal vlastník bazénu žiť: Vždy pridávajte chemikálie do vody a nikdy do chemikálií nepridávajte vodu. Je to diktát chémie 101, ktorý vás chráni pred náhodným výbuchom, keď sa snažíte vypláchnuť staré nádoby na chemikálie. Nezabudnite ich bezpečne zlikvidovať namiesto toho, aby ste ohrozili svoju bezpečnosť.

Celkovo vziať trochu času na to, aby si bazén udržal tvar, ale oplatí sa to - či už ste na hru Marco Polo alebo si len chcete ľahnúť na plaváku!