Trávnik a záhrada

Ako: Propagovať sukulenty


Chcete odšťaviť svoj priestor, vnútri aj vonku, bez toho, aby ste museli minúť balík? Mysli sukulenty! Z rozet z Echeveria x imbricata (tiež známe ako „sliepka a kurčatá“) a špicaté, nápadné Agave americana na staré dobré rastliny aloe vera a jade, sú bacuľaté listy sukulenty a svieže farby perfektné pre krajinu aj kvetináče. Tieto krásy, ktoré sa ľahko udržiavajú, tiež veľmi odpúšťajú zanedbávanie. Asi najlepšie zo všetkého je, že nemusíte ísť von a kupovať veľa: Pomocou niekoľkých jednoduchých materiálov a troch know-how môžete množiť veľa nových rastlín z jedného sukulentného, ​​ktorý už vlastníte, s použitím listov alebo rezne. Začni teraz!

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Kaktusová pôda
- výsadba kontajnerov
- Sukulentná rastlina
- Zastrihávačky alebo ostré nožnice
- Papierové utierky alebo malé misky
- Sprejová fľaša naplnená vodou

Rozmnožovanie z listov

KROK 1: Odstráňte listy.
Jemne krútte niekoľko listov zo spodnej časti stonky a potom ich otáčajte, až kým nevyskočia. Snažte sa o čistú prestávku, bez lupín v liste. Zlikvidujte všetky poranené listy - nebudú koreňovať. Položte listy na papierovú utierku alebo do malej misky a položte ich na nepriame slnečné svetlo na jeden až tri dni, až kým ich konce nevyschnú a nezatvoria. Odolajte nutkavosti zasiahnuť konce listov pred sušením - absorbujú príliš veľa vody a hnijú.

KROK 2: Pridajte pôdu a vodu.
Do malej nádoby vložte trochu kaktusovej pôdy (k dispozícii v škôlkach alebo si vytvorte vlastnú pôdu z rašeliny alebo rašeliny, piesku a perlitu). Položte sušené listy na vrch a zamiešajte ich vodou, až kým pôda nebude vlhká. Zatiaľ čo pestované sukulenty nevyžadujú veľa vody, listy ich často kontrolujte a akonáhle pôda zaschne, znova ich zamlžte. Pokračujte, kým sa na odrezanom konci listu nevytvoria malé korene a detská rastlina. Každá odroda je iná, takže to môže trvať od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov. Buď trpezlivý!

KROK 3: Transplantácia.
Keď sa na spodnej časti listu vytvorí zdravá detská rastlina, transplantujte ju do vlastnej nádoby. Naplňte tento druhý obal kaktusovou pôdou a prstom urobte malé odsadenie. Korene svojej novo vypestovanej rastliny s listom pripevneným do jamky vložte do jamky a opatrne zakryte pôdou. Zamlžte ju vodou a vložte ju na slnečné miesto. Pôvodný list sa nakoniec scvrkne a zomrie. Zostane vám úplne nový sukulent.

Rozmnožovanie odrezkov

KROK 1: Odrežte.
Pomocou párov prerezávania alebo ostrých nožníc čisto odrežte pár centimetrov od sukulentnej matky. Nechajte koniec zaschnúť jeden až tri dni, až kým sa nezalomí.

KROK 2: Push to plant.
Jednoducho zatlačte calloused koniec rezu do hrnca kaktusovej pôdy. Zamlžte vodu, vložte ju na plné slnko a nechajte ju rásť.

KROK 3: Udržujte pahýľ.
Ak bol pôvodný sukulent malý na začiatku, po odstránení spodných listov a odrezaní niekoľkých prvých palcov môžete zostať iba s pahýlom. Neboj sa! Jednoducho ho dajte do slnečného okna a po nakrájaní na konci rezu ho zahaste vodou. Nakoniec začnú nové rastliny pestovať okolo kmeňa na svojej základni.

Aj keď nie každý list alebo rezanie, ktoré budete užívať, bude koreň úspešne, šanca viac ako polovica bude. Predtým, ako to budete vedieť, budete hrdým propagátorom mnohonásobných rastlín, s dostatočným množstvom rastlín na ozdobenie svojho domu, terasy a záhrady a dokonca budete mať čo ponúknuť ako darček.


Pozri si video: Ako to decká po nakrúcaní roztočili PRÁZDNINY (Júl 2021).