Trávnik a záhrada

Ako na to: Zbavte sa grubov


Je im jedno, kto ste alebo kde žijete. Nevidíte ich prichádzať, a kým sa prihlásia na svoju prítomnosť, mohli by ste mať na rukách plné fúkané zamorenie. Húsenice! Tieto larvy milujúce trávniky rôznych chrobákov sa skrývajú pod povrchom vašej trávy, hodia sa na korene a spôsobujú nevzhľadné hnedé škvrny. Zostavili sme tie najlepšie spôsoby, ako prírodné, tak chemické, ako sa zbaviť vášho dvora chamtivých grubov.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Lopata
- háďatká hb
- Mliečna spóra
- Liečebná kontrola grubu s trichlorfónom
- Preventívna kontrola grubu s imidaclopridom alebo halofenozidom

Invázia zákonodarcov
Takmer všetky trávniky majú pár grubov, ale zriedkavo spôsobujú problémy, pokiaľ ich populácia neskončí. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či máte problém s grubom, je odstrániť štvorcový meter sodíka, hlboký asi 3 palce, zo stredu hnedej škvrny. Prejdite cez ňu a vyhľadajte mliečne biele larvy tvaru C. Dĺžka nárazníkov sa môže líšiť v rozmedzí od 0,5 palca do 1 palca, v závislosti od druhu chrobáka, ktorého sa nakoniec stanú.

Ak nájdete päť alebo viac grubov v odstránenej šťave, je na čase sformulovať liečebný plán.

MOŽNOSŤ 1: NEMATODY
Ak hľadáte prírodný spôsob, ako zbaviť trávnik grubov, zvážte zavedenie užitočných nematód do trávnika. Nematodes (typicky Heterorhabditis bakteriophoraalebo Hb, odroda) sú mikroskopické parazity, ktoré napádajú telá kliešťov a uvoľňujú baktérie, ktoré množia a nakoniec zabíjajú hostiteľa.

Môže trvať až tri roky, kým háďatká vytvoria dostatočne veľkú kolóniu, aby vyhubili veľkú populáciu grúh, ale ísť touto cestou znamená, že nebudete musieť ošetrovať trávnik chemickými látkami.

Nezabudnite si objednať nematódy z renomovanej škôlky; sú to živé organizmy, ktoré sa musia prepravovať opatrne (zvyčajne v chladničke) a aplikovať sa krátko po ich príchode.

MOŽNOSŤ 2: MILKY SPORE
Predáva sa vo forme prášku vo vašej miestnej záhrade alebo domácom centre - a dokonca aj prostredníctvom online maloobchodníkov, ako je Amazon-the Bacillus popilliae spór, niekedy nazývaný mliečna spór, vytvára v pôde bakteriálne prostredie známe ako mliečna choroba. Nepoškodí váš trávnik, ale je to smrtiace klčovanie (konkrétne larvy).

Rovnako ako nematódy, mliečna spóra nie je rýchla oprava. Trvá niekoľko rokov, kým sa vyvinie dostatok prospešných spór, aby sa zbavili lodenice hlúpok. Ale akonáhle sa zistí, „choroba“ účinne odvracia grubs.

MOŽNOSŤ 3: DROUGHT
Včelí chrobáky potrebujú vlhkosť, aby prežili, takže ak máte problém s grubovaním, môžete skúsiť urobiť váš trávnik čo najnehostinnejší. Ak počas letných mesiacov zažívate sucho, keď dospelí chrobáci kladú vajíčka, využite výhody sucha tým, že sa vedome rozhodnete nezalievať trávnik po dobu troch alebo štyroch týždňov, aby ďalej vyschli pôdu. Vajcia nakoniec odumrú, čím sa v budúcom roku znížia úrody lariev. Váš trávnik tiež vyschne, ale pokiaľ bude vaša tráva v dobrom stave, po obnovení napájania by sa mala opäť rozprestrieť.

MOŽNOSŤ 4: CHEMICKÁ KONTROLA
Kontrola grubovania založená na chemikáliách môže byť veľmi účinná, ale nezabúdajte, že toxické chemikálie môžu usmrtiť prospešný hmyz súčasne so zabíjaním grubov. Dbajte na to, aby ste porozumeli tlačeným pokynom na bezpečné používanie a nezabudnite vziať do úvahy riziká, ktoré môžu chemické ošetrenia trávnika predstavovať pre deti a domáce zvieratá.

Všeobecne povedané, chemické ošetrenia patria do dvoch kategórií: liečebné a preventívne.

vulkanizačné, ktoré sú určené na zabíjanie nezrelých lariev, by sa mali aplikovať koncom leta alebo začiatkom jesene, keď mladé grúby aktívne živia korene trávy. Vyhľadajte produkt, ktorý obsahuje trichlórfón, napríklad Dylox (pohľad na Amazon). Len nezabudnite, že liečivé látky neovplyvňujú výrastky, ktoré sa už vyvinuli na kukly.

Ak ste mali v minulosti problém s grubovaním alebo ak ste si na dvore susedov všimli hnedé škvrny, použite preventívna Produkt na kontrolu grubu zníži riziko zamorenia vášho trávnika. Preventívne výrobky zastavujú novú generáciu grubov, ale majú malý vplyv na mladé grubky, ktoré sa v súčasnosti trávia vo vašej tráve.

Vyhľadajte preventívne výrobky, ktoré obsahujú buď imidakloprid (napríklad Merit) alebo halofenozid (napríklad Mach 2).

Pozri si video: Gajdoš na smiech, Glváč na opovrhnutie a na prokurátora (Júl 2020).