Trávnik a záhrada

Vyriešený! Ako dlho zalievate trávnik


Otázka: Zdá sa, že hnedá tráva na mojom dvore naznačuje, že ju zavlažujem. Ako dlho mám spustiť postrekovače, keď zalievam trávnik?

A: Postrekovací systém môže zalievať váš trávnik rovnomerne, efektívne a bez námahy, ale zdravie vášho trávnika závisí od toho, ako dlho ho používate. Pod vodou spustením sprinklerov príliš krátko a tráva sa zvlní a hnedá; nad vodou, ak necháte postrekovače príliš dlho a na mokrej pôde sa objaví nadmerná brada, škodcovia a / alebo huby, zatiaľ čo vytekajúca voda bude stekať a bude počasím zhoršovať počasie. Ideálne trvanie zavlažovania vášho trávnika závisí od mnohých faktorov, vrátane typu trávy, ročného obdobia, postrekovacieho systému a počasia. Čítajte ďalej a dozviete sa presne, ako dlho zavlažujete trávnik zdravým a pulzujúcim trávnikom.

Najprv sa naučte, koľko vody v palcoch potrebuje váš trávnik týždenne. Väčšina vyžaduje priemerne jeden až 1,5 palca týždenne, ale špecifické potreby napájania sa líšia podľa typu trávnika (chladné obdobie verzus teplé obdobie) a ročného obdobia (aktívne verzus spiace vegetačné obdobie). Presné odporúčanie týždenného zavlažovania vám poskytne miestna pobočka Cooperative Extension Service.

Vo všeobecnosti je potrebné uviesť, že trávy v chladnom období potrebujú viac vody ako trávy v zimnom období a potreby napájania sú v aktívnej sezóne vyššie (jar a jeseň v prípade chladnej sezóny, stredná až neskorá jar, skorý pokles v teplej sezóne) ako v sezóne spiaca sezóna (zima na chladnú a teplú sezónu). Napríklad v chladnom období Kentucky Bluegrass potrebuje v aktívnej sezóne 1½ až 2 palce za týždeň a v pokojnej sezóne ½ palca za týždeň. Na rozdiel od toho, teplá sezóna Bermudagrass potrebuje iba jeden až 0,5 palca vody týždenne v aktívnej sezóne a iba 0,25 palca týždenne v pokojnom období.

Ak chcete vypočítať, koľko vody váš hasiaci systém vydá za hodinu, umiestnite šesť jednostranných kontajnerov rovnakej veľkosti a tvaru do jednej oblasti trávnika, kam vaše postrekovače zasiahnu, a spustite postrekovače na 20 minút. Zmerajte hĺbku vody (v palcoch) v každom kontajneri pravítkom a vypočítajte priemernú hĺbku naprieč kontajnermi. Vynásobte hĺbku tromi, aby ste zistili, koľko palcov vody váš systém postrekovačov vyprodukuje za hodinu. Napríklad, ak každý z nádob obsahoval ⅓, ¼, ¼, ¼, ¼ a ⅕ palce vody, priemerná hĺbka vody by bola ¼ palca a výstup vody vášho postrekovača by bol 1½ palca za hodinu (¼ X 6).


Ak chcete zistiť, ako dlho by mali vaše postrekovače bežať každý týždeň, vydelte týždennú potrebu zavlažovania trávnika v palcoch hodinovým výstupom vody postrekovača. Napríklad, ak váš trávnik Bermudagrass potrebuje jeden palec vody týždenne a výstup vody vášho postrekovača je 1½ palca za hodinu, budete musieť spustiť postrekovače priemerne ⅔ hodiny alebo priemerne asi 40 minút týždenne (1/1/2).

Ak chcete pestovať zdravý trávnik, musí voda dosiahnuť a musí byť úplne absorbovaná koreňmi trávy, čo vyžaduje zalievanie tak často, aby vyhovovalo typu pôdy vášho trávnika. Ak zavlažujete vodu iba raz týždenne, môžete skončiť s vlhkou pôdou, ktorá vyvoláva škodcov a hnilobu. Voda denne a voda môže dosiahnuť iba vrchol koreňov, čo vedie ku krátkym koreňom a suchému trávniku.

Vo všeobecnosti ílovitá a hlinitá pôda ukladá vodu dlhšie, ale absorbuje ju pomalšie, takže vodné trávniky s týmito typmi pôdy raz až trikrát týždenne. Piesková pôda absorbuje vodu rýchlejšie, ale neukladá ju tak dlho, takže voda dvakrát až štyrikrát týždenne.

Ak chcete určiť, ako dlho budú vaše postrekovače v prevádzke počas každého zalievania, vydelte celkovú dobu týždenného rozstrekovania týždennou zalievaním. Ak potrebujete postrekovače spustiť 40 minút týždenne, aby ste vyhoveli vašim potrebám na zalievanie, a ak chcete zalievať svoj trávnik dvakrát týždenne, nastavte postrekovač tak, aby bežal po dobu 20 minút každé zavlažovanie (40 vydelené dvoma). Polievanie v kozmickom priestore s odstupom najmenej niekoľkých dní, aby mohli korene trávy absorbovať vodu a dýchať.

Vyššie uvedený výpočet vám povie, ako dlho bežať vaše postrekovače v priemere za týždeň bez zrážok. Prírodné zrážky však znižujú potrebu dodatočného zavlažovania. Ak chcete zistiť, ako dlho zalejte váš trávnik počas týždňa, keď prší, odpočítajte počet centimetrov zrážok od týždenného zalievania, aby ste dostali svoju novú týždennú hodnotu zalievania a zvyšok výpočtov robte normálne. Takže ak je vaša bežná potreba zavlažovania týždenne jeden palec vody, ale za týždeň dostanete pol palca dažďa (merané pomocou nástroja na meranie dažďa známeho ako merač dažďa, ktorý môžete vyzdvihnúť na Amazone), vaše potreby napájania za tento týždeň je to len pol palca vody. Ak je váš výkon postrekovača 1½ palca týždenne, postrekovače by mali bežať tento týždeň iba or hodín alebo 20 minút (½ delené 1½). Podľa plánu zavlažovania dvakrát týždenne spustite svoje postrekovače zakaždým po 10 minútach.