Natieranie

Aký je rozdiel? Eggshell vs. Satin


Plánujete maľovať izbu alebo smiať kus nábytku? Okrem výberu farby, podkladu (voda alebo olej) a vzorca (interiér alebo exteriér) si tiež vyberiete povrchovú úpravu farby - lesk alebo lesk, čo je miera odrazivosti farby, keď je suchá. Farby sú k dispozícii v plochých, škrupinových, saténových, pololesklých a vysokolesklých farbách v poradí od najnižšej po najvyššiu odrazivosť.

Vaječné škrupiny a satén sú obľúbené v interiéroch, pretože nie sú príliš matné ani príliš lesklé - stačí len lesklý povrch, aby sa vytvoril populárny projekt farby. Obidve sa dajú použiť na rôzne povrchy, ale majú rôzne vlastnosti, vďaka ktorým sú pre určité aplikácie vhodnejšie. Ďalej rozoberieme rozdiely medzi dvoma povrchovými úpravami - škrupina verzus satén - a zdieľame to, čo funguje najlepšie tam, kde nájdete dokonalý povrch pre váš ďalší projekt.


Satén odráža o niečo viac svetla ako škrupina a má jemný lesk podobný zamatu. Na rozdiel od toho, škrupina odráža takmer žiadne svetlo, takže má zanedbateľný lesk porovnateľný so slabým žiarením škrupiny. Výraznejší lesk saténu zaostruje kontúry stien a dodáva priestor malým priestorom, ako sú chodby alebo pracovne, hĺbku, takže vyzerajú trochu väčšie. Eggshell vyzerá viac jednodimenzionálne, takže nebude stačiť na otvorenie stiesneného priestoru.

Všeobecne sú farby s vyšším leskom formulované s menším množstvom pigmentov a spojivovými živicami, vďaka ktorým je farba pružnejšia, tvrdšia a odolnejšia. Z tohto dôvodu je saténová farba odolnejšia voči priehlbinám, divotom, odieram, škrabancom a škvrnám a celkovo odolnejšia. Náterová hmota vaječných škrupín je pravdepodobnejšie poškodená týmito nárazmi a odermi, pretože má menej spojív a viac pigmentu.

Trvanlivosť saténu robí z neho lepšiu voľbu pre povrchy s vysokou premávkou, ktoré sa každý deň premýšľajú - premýšľajte o múroch vo vchodoch, detských izbách alebo rodinných izbách a každodennom nábytku, ako sú kuchynské stoličky a stolíky.

Lesklý saténový lesk sa premieta do hladšieho povrchu, ktorý je o niečo rýchlejší a ľahšie sa čistí prachom, špinou, plesňou a plesňami. Vajcová škrupina vyžaduje na čistenie viac mastnoty z lakťa, pretože obsahuje viac pigmentov a hrubé častice pigmentu vytvárajú drsnejší povrch. Vďaka tomu je satén lepším riešením v priestoroch, ktoré sú náchylné na nečistoty a vlhkosť, ako sú detské izby, herne a kúpeľne, kde steny môžu v priebehu času zhromažďovať zablatené odtlačky rúk, potraviny alebo škvrny od plesní, plesní alebo plesní.


Aj keď satén dokáže odraziť škrabance, priehlbiny a odretia lepšie ako škrupina, ak ich povrch maľby už tieto značky obsahuje, škrupina ich lepšie skryje, pretože nižšia odrazivosť znižuje výskyt škôd, takže povrch vyzerá rovnomerne a bezchybne. Satén je zlá voľba na poškodených povrchoch, pretože odráža viac svetla, takže najmenšie nedostatky vyzerajú viac do očí bijúce. Ak chcete, aby na saténovom povrchu boli hladké saténové výsledky, pred natieraním ich vždy prebrúste.

Maľovanie zvyčajne stojí 1 až 2 doláre viac za galón za každý krok, v ktorom sa lesknete. Vďaka tomu je satén, zatiaľ čo cenová možnosť uprostred cesty v celkovom lesklom spektre, drahšia ako škrupina vajec. Napríklad galon Behr Premium Plus, jednej z najlepších interiérových farieb, vám v domovskom sklade vyťaží 27,98 dolárov za lesk škrupiny a 30,98 dolárov za saténovú farbu.

Či už štetec pošmykol alebo necháte jednu časť steny zaschnúť príliš dlho pred natretím susednej časti valčekom, zvyčajne môžete na saténovo upravenom povrchu všimnúť chyby, pretože viac svetla sa odrazí, zvýrazňujú zblúdené stopy po kolenách valca a zabraňujú ťahom štetca , Akékoľvek úpravy farieb, ktoré vytvoríte po pôvodnej aplikácii, sa budú rovnako ťažko skryť. Naproti tomu nízka odrazivosť škrupiny minimalizuje aplikačné goofy a značky na opravu.

Vďaka tomu je škrupina lepšou a lacnejšou voľbou pre povrchy, ktoré si vyžadujú dokonale leštený vzhľad, vrátane hosťovských izieb, formálnych jedální a obývacích izieb. Nižšia trvanlivosť a vyššia náročnosť čistenia škrupiny vajec sa nepovažujú za nevýhody v týchto mierne používaných priestoroch.