Hlavné systémy

Vyriešený! Čo robiť, keď vaše kontrolné svetlo zhasne


Otázka: Dnes ráno som skočil do sprchy a Svätá krava, bolo chladno! Po rýchlej kontrole som zistil, že svetlo môjho ohrievača vody svietilo. Mal by som sa o to pokúsiť?

A: To záleží prečo svetlo vyfúklo. Problém môže byť niečo také jednoduché, ako je ponor, špinavý pilotný otvor alebo opotrebovaná časť alebo zhasnutá kontrolka, čo môže byť znakom niečoho nepríjemnejšieho. Najskôr vyčichajte potenciálne väčší problém: Cítite plyn? Ak tak urobíte, opustite svoj dom a zavolajte plynárenskú spoločnosť! V opačnom prípade čítajte ďalej a zistite, ako môžete problém vyriešiť sami. (Poznámka: Bohužiaľ, ak má váš ohrievač vody uzavretá komora horáka, pravdepodobne máte šťastie, pokiaľ ide o opravu domácich majstrov; k uzavretej komore horáka by mal mať prístup iba profesionálny inštalatér.)

Keď vidíte, že sa vaše pilotné svetlo rozsvieti, môžete ho zvyčajne odbremeniť. Vetro v odvetrávacom potrubí za veterného dňa alebo dokonca vánok cez otvorené okno môže stačiť na to, aby sa rozsvietilo pilotné svetlo. Pokyny pre odľahčenie sú podobné pre väčšinu ohrievačov vody a nájdete ich natrvalo pripevnené k boku jednotky.

Na odľahčenie pilota odstráňte prístupový kryt na spodku ohrievača vody. Ovládací gombík aj gombík teploty vody by mali byť v polohe „Pilot“. Pri stlačení ovládacieho gombíka zapnite svetlo pilota dlhou zápalkou alebo zapaľovačom. Akonáhle sa pilot zapáli, podržte gombík stlačený celú minútu, aby sa z linky odvzdušnil vzduch. (V prípade ohrievača vody s automatickým zapaľovačom je proces striedania prakticky rovnaký. Namiesto použitia zapaľovača alebo zápalky však budete tlačiť úderníkový gombík opakovane a zároveň stláčať ovládací gombík, kým sa pilot nezapáli.)

Uvoľnenie kontrolky môže alebo nemusí byť všetko, čo musíte urobiť, aby ste znova spustili ohrievač vody. V závislosti od toho, čo sa stane po vznietení pilota, pokračujte jedným z nasledujúcich krokov:

• Ak plameň zostane svietiť, je dobré ísť! Jednoducho nasaďte kryciu dosku, otočte ovládací gombík do polohy „On“ a na gombíku teploty vody vyberte požadovanú teplotu, aby ste sa mohli vrátiť k osvieženiu. horúco sprchovať.

• Ak kontrolka bliká a zhasne krátko po odľahčení, očistite otvor pilota. Znečistený otvor kontrolky brzdí tok plynu, ale oprava je jednoduchá. Najskôr vypnite plyn do ohrievača vody (vyhľadajte ventil na plynovom potrubí, ktorý dodáva jednotku). Demontujte upevnenie pilotného otvoru, ktoré je umiestnené pod prístupovým krytom, jeho otočením doľava. Potom odskrutkujte samotný otvor z armatúry. Po demontáži armatúry očistite všetky povrchy vatovým tampónom navlhčeným v alkohole. Po opätovnom zložení a opätovnom namontovaní svietidla uvoľnite kontrolné svetlo, ako je opísané vyššie.

• Ak dokážete zapáliť kontrolné svetlo, ale zhasne, keď uvoľníte ovládací gombík, termočlánok pravdepodobne bude potrebné vymeniť. Termočlánok je bezpečnostné zariadenie, ktoré vypne prúd plynu, ak zistí, že kontrolka zhasla, ale pri poškodení stráca svoju regulačnú schopnosť. Táto oprava je trochu komplikovanejšia ako prvé dve, ale náhrada je lacná - často menšia ako 20 dolárov.

Tento kus, ktorý pripomína medenú rúrku, spája ovládací panel so zostavou horáka, ktorá je umiestnená za prístupovým panelom. Predtým, ako sa niečo pokúsite rozobrať, vypnite plyn do ohrievača vody. Potom uvoľnite zostavu horáka pomocou nastaviteľného kľúča na odpojenie trubice termočlánku, trubice kontrolného svetla a trubice prívodu plynu od ovládacieho panela - zostava horáka by sa mala vysunúť priamo von. (Pomôcka: Pretože existujú rôzne veľkosti a typy termočlánkov, najlepším spôsobom, ako získať presnú zhodu, je vziať poškodený termočlánok so sebou pri kúpe náhradného dielca.) Po výmene poškodeného termočlánku za nový zasuňte zostavu horáka späť. na miesto, znova pripevnite skúmavky a potom uvoľnite kontrolné svetlo, ako je opísané vyššie.