Kuchyňa

3 opravy olejových škvŕn


Olej na varenie sa objavuje v mnohých formách - olivový, zeleninový, repkový, atď. - a je nevyhnutnou súčasťou takmer všetkého, čo v kuchyni bičujete. Ale každodenné nehody sú takmer také bežné ako táto špajza, často vedú k rozliatiu a postriekaniu látok z domácnosti. Či už smažíte zeleninu na večeru, narazíte na viničový šalát pri sledovaní televízie alebo prepravujete cestovinové jedlo z kuchyne do jedálne, určite objavíte na svojich šatách, čalúnení alebo kobercoch olejovú škvrnu. často, ako by ste chceli. Tieto škvrny rýchlo napravte jedným z týchto troch tipov na odstránenie bežných škvŕn oleja na varenie.

PRÁŠKA ODEVOV

Kto nemal počas prípravy na večeru trochu oleja z panvice a na svoje obľúbené tričko? Ak chcete odstrániť tieto škvrny z oblečenia, musíte zhromaždiť jedlú sódu, starú zubnú kefku, mydlo a papierové utierky. Začnite prebytočným olejom pomocou papierovej utierky. Na miesto posypte ľahkú vrstvu jedlej sódy a nechajte ju stáť 30 až 60 minút. Potom pomocou zubnej kefky zoškrabte prášok. (Ak dôjde k zhlukom, je to dobré znamenie - to znamená, že absorbuje olej!) Po odstránení sódy na pečenie jemne spracujte niekoľko kvapiek mydla do škvrny a potom ho za horúca hodte do práčky , Vynechajte sušičku, až kým nebudete môcť potvrdiť, že škvrna je úplne preč, inak ju namiesto odstránenia nastavíte.

STAROSTLIVOSŤ O VAŠE KOBERCE

Aj keď môžete použiť rovnaké ošetrenie ako vyššie uvedené pre olej rozliatiu na koberci, možno budete potrebovať niečo trochu silnejšie na zapustenie škvŕn. Pokiaľ je to možné, zoškrabte všetok stužený olej lyžičkou alebo nožom na maslo a potom osušte papierovou utierkou, aby ste nasiakli všetko, čo môžete. Potom naneste malé množstvo alkoholu na čistú handričku a otestujte ju na nenápadnej ploche vášho koberca. Ak nenastane žiadne sfarbenie, znova nalejte alkohol na handru a škvrnu neotierajte priamo. Potom zmiešajte roztok vody a saponátu (uistite sa, že mydlo neobsahuje lanolín alebo bielidlo) a naneste na škvrnu špongiou, až kým nezmizne. Nakoniec osušte navlhčenou handrou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla.

POMOC VAŠEJ ČALÚNII

Ak riadna futbalová párty (alebo temperamentná relácia sledovania vašej obľúbenej reality show v televízii) vedie k rozliatiu mastných potravín na čalúnenie, nepanikárte. Najskôr skontrolujte štítok a zistite jeho označenie čistenia. Potom podľa toho, čo značka navrhuje, pokračujte jednou z nasledujúcich stratégií:

• Ak je na značke vášho čalúnenia písmeno „X“, mali by ste sa vyhnúť tomu, aby ste ho ošetrili sami, a prenechajte ho odborníkom.
• Štítok „S“ označuje, že by ste mali napadnúť škvrnu odstraňovačom bez vody, ako je napríklad rozpúšťadlo na chemické čistenie, kukuričný škrob alebo sóda na pečenie. Ak zvolíte rozpúšťadlo na chemické čistenie, použite jednu handričku, aby ste aplikovali vzorec podľa pokynov výrobcu, a potom osušte čistou druhou handričkou, aby ste pokračovali v zdvíhaní (nie opätovnom použití) olejovej škvrny. Ak by ste radšej používali kukuričný škrob alebo jedlú sódu, jednoducho posypte ľahkou vrstvou a pred vysávaním ju nechajte 10 až 20 minút stáť; ak olejové škvrny stále pretrvávajú, zopakujte postup alebo pomocou vyššie uvedeného postupu naneste trochu rozpúšťadla na chemické čistenie.
• Značka „W“ znamená, že je najlepšia metóda na báze vody. Na miesto votrite malé množstvo mydla, nechajte ho sedieť a potom opláchnite škvrnu navlhčenou handrou.
• „SW“ zaisťuje, že bude fungovať riešenie bez obsahu vody alebo vody. Akonáhle určíte, ktoré ingrediencie ste ležali, môžete sa posunúť vpred pomocou ktoréhokoľvek z vyššie uvedených prístupov, aby ste odstránili škvrnu a vrátili sa k dôležitému: sautéing a ochutnávka!