Steny a stropy

Ako na to: Brúsenie sadrokartónu


Sadrokartón - bežne známy ako plechový kameň - je jedným z najpopulárnejších stavebných materiálov používaných na dokončovanie vnútorných stien. Lacný, odolný, ľahko sa inštaluje a ľahko opravuje - niet divu, že je to záležitosť pre domácich majstrov i dodávateľov. Ale zatiaľ čo inštalácia sadrokartónu je síce ľahkým projektom pre domácich majstrov, niekoľko tipov a techník vypožičaných od profesionálov môže urobiť rozdiel medzi hladkým a atraktívnym povrchom steny a jedným preletým nedokonalosťami.

Na vrchole zoznamu dôležitých know-how je správna technika brúsenia. Bez neho sa po nanesení náteru zväčší akýkoľvek prameň, priehlbina, ryhy, hrebene alebo hrče v spojovacej zmesi a nerovnomerné úseky v sádrokartóne môžu zabrániť správnemu prilepeniu tapety. Tu sú dva spôsoby brúsenia určené na dosiahnutie bezchybnej povrchovej úpravy.


Variant 1: Brúsenie za sucha

Brúsenie za sucha je typická metóda použitá na dokončenie škáry sadrokartónových dosiek, pretože vytvára najhladší povrchový ideálny povrch, ak plánujete maľovanie sadrokartónových dosiek. Ale pozor: Vytvára nevyhnutnú prachovú búrku uprostred vášho domu, ktorá môže ovplyvniť majiteľov domov, aby zvážili mokré brúsenie (pozri ďalej dole) v prípadoch, keď hladký povrch nie je nevyhnutne potrebný.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone

- spoločná zmes
- Tmel
- Brúsny blok
- Brúsny stĺp (voliteľný)
- Brúsna špongia
- jemný brúsny papier (120 až 150 štrk)
- Svietidlo alebo pracovné svetlo
- Tužka
- Základný náter
- Protiprachová maska ​​a ochranné okuliare
- Plastové fólie a pásky
- Vysávač alebo shopvac

KROK 1

Brúsenie sadrokartónu produkuje veľké množstvo prachu, ale správna príprava môže zabrániť tomu, aby prach prenikol do každého kúta vášho domova. Predtým, ako začnete, zostavte všetky nástroje v miestnosti, v ktorej budete brúsiť, vrátane extra spojovacej hmoty a stierkového noža, aby ste vyplnili akékoľvek drážky alebo chyby. Na ochranu tváre noste ochrannú masku proti prachu a ochranné okuliare; možno budete chcieť zakryť vlasy šatkou a nosiť staré oblečenie. Ak máte vonkajšie okno, otvorte ho, aby sa zaistilo vetranie. Pásku z umelej hmoty cez všetky dvere vedúce do iných oblastí vášho domu, ako aj nad podlahu a akýkoľvek nábytok v miestnosti.

KROK 2

Na brúsny blok pripevnite časť brúsneho papiera s jemnými zrnami. Môžete si kúpiť vopred narezané úseky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zapadli do suchého múru brúskami - jeden koniec pod svorkou a pred utiahnutím svorky na druhej strane vytiahnite napnutý brúsny papier.

Brúsny blok pripevnite podľa potreby na brúsnu tyč, aby ste lepšie dosiahli strop alebo pozdĺž horných okrajov stien. Ak ju však používate, dávajte pozor, aby ste brúsnu hlavu udržali mierne naklonenú - nikdy úplne kolmo na tyč, aby nedošlo k zašpineniu povrchu.

KROK 3

Spoje, švy a okolo skrutiek jemne obrúste brúsnym blokom. Niekoľko ukazovateľov:

  1. Dávajte pozor, aby ste na povrch nevyvíjali príliš veľký tlak, aby ste zabránili „zahmleniu“ sadrokartónu alebo zanechaniu brúsnych znakov; stred švíkov a kĺbov brúste tak, aby ste odstránili hrebene a hrbole.
  2. Zabráňte tiež brúseniu v priamej línii alebo prechádzaniu rovnakou oblasťou v rovnakom smere, pričom obidve môžu zanechať drážky alebo prehĺbenia. Namiesto toho posúvajte brúsku zakriveným pohybom.

Použite brúsnu špongiu, aby ste sa dostali opäť do rohov a okolo elektrických skriniek, a to miernym tlakom, aby ste nepoškodili papier na sadrokartónové dosky.

KROK 4

Svieti svetlo rovnobežné so spojmi, aby sa odhalili akékoľvek drážky, ryhy alebo hrebene. Tieto oblasti zľahka označte ceruzkou. Tieto oblasti vyplňte čerstvou spojovacou hmotou a vyhladzujte stieracím nožom. Nechajte úplne uschnúť a potom oblasť znovu prebrúste.

KROK 5

Steny napenetrujte a potom zľahka obrúste, aby ste odstránili hrboľaté škvrny alebo chmýří z papiera.

KROK 6

Na čistenie prachu zo sadrokartónu použite vysávač alebo vysávač. Ak má vaše vákuum predradený filter, použite filter určený na zachytávanie prachu zo suchých múrov a ďalších jemných častíc.


Variant 2: Brúsenie za mokra

Najväčšou nevýhodou brúsenia sadrokartónu je to, že vytvára prach veľa prachu! Mokré brúsenie sadrokartón sa vyhýba väčšine tohto neporiadku a súvisiacemu čisteniu. Úlovok? Nevytvára tak hladký povrch ako suché brúsenie, a preto nie je vhodný pre maľované steny. Ak je však konečnou úpravou tapeta alebo textúra, zvážte mokré brúsenie, aby ste ušetrili veľa času. Stačí pridať vedro (a mop pre akýkoľvek neporiadok) do zoznamu materiálov vyššie a je dobré začať.

KROK 1

Pripravte si priestor podľa pokynov v kroku 1 procesu suchého brúsenia. Tentoraz naplňte vedro asi do polovice teplou vodou a vložte ho spolu so zvyškom náradia. Potom namočte brúsnu špongiu do vody.

KROK 2

Všetku prebytočnú vodu vytlačte z brúsnej špongie tak, aby bola vlhká, ale nekvapkala. Obráťte drsnú stranu vašej špongie veľkým kruhovým pohybom, aby ste brúsili kĺby, rohy, skrutky a okolo elektrických skriniek. (Aj tu vám mierny tlak zabráni vytvoreniu drážok alebo drážok.)

Poznámka: Každú minútu navlhčite špongiu v teplej vode. To vám tiež poskytne možnosť vypratať časť prachu, ktorý sa zhromažďuje v špongii. Keď sa voda zakalí, vylejte starú vodu a doplňte ju čerstvou teplou vodou.

KROK 3

Pomocou baterky vyhľadajte akékoľvek drážky, ryhy alebo hrebene, potom tieto oblasti vyplňte čerstvou spojovacou hmotou a (ak je suchá), zľahka obrúste vlhkou špongiou. Akonáhle stena dôkladne zaschne, môžete pokryť základný náter, piesok a použiť tapetu alebo textúru podľa vlastného výberu.