Trávnik a záhrada

Oprava príjazdovej cesty? Správne riešenie pre každý povrch


Vaša príjazdová cesta je prvou vecou, ​​ktorú vidia okoloidúci a návštevníci, a je to životne dôležitý prvok vo vašej domácej pohotovosti. Ak je vaša príjazdová cesta položená, zafarbená, popraskaná alebo inak poškodená, pravdepodobne budete chcieť vykonať opravy a získať ju späť do formy. Všetky tri hlavné typy príjazdových ciest - asfalt, betón a štrk - majú svoje vlastné vlastnosti a každý z nich vyžaduje rôzne typy opráv. Čítajte ďalej, aby ste zistili výhody a nevýhody každého typu a tipy, ktoré potrebujete na opravu príslušných problémov každej príjazdovej cesty.


Dobre udržiavaná asfaltová príjazdová cesta, niekedy nazývaná ako blacktop kvôli jej tlmenému čiernemu povrchu, pre inštaláciu beží 2,50 až 4 doláre na štvorcový stopu a môže trvať až 20 rokov. Silná premávka, tvorba nečistôt a používanie chemických produktov na výrobu ľadu však môžu skrátiť jej užitočnú životnosť, čo môže mať za následok malé praskliny, ktoré sa môžu zväčšiť na úplne vyfúknuté výmoly, ak sa neodstránia okamžite.

  • Inštalácia asfaltovej príjazdovej cesty nie je projektom pre domácich majstrov. Vyžaduje si to použitie veľkých komerčných strojov, ktoré zahrievajú horúcu asfaltovú zmes a ťažké valčeky, ktoré ju vyhladia na mieste. Opravu však môže často zvládnuť majiteľ domu.
  • Ak chcete opraviť jednu alebo dve malé praskliny, potrebujete iba rúrku z asfaltového tmelu, ako je napríklad opravárenská cesta Red Devil Driveway Repair (dostupná od Amazonu). Vydávate ju pomocou štandardnej tesniacej pištole priamo do trhliny, aby ste vyplnili, utesnili a zastavili proces poškodenia.
  • Ak vaša príjazdová cesta obsahuje veľa trhlín, lepšou voľbou môže byť hadica na opravu asfaltu, napríklad Crack-Stix (k dispozícii od domáceho skladu). Ohybná hadica sa vloží do trhlín a potom sa zahrieva horákom na roztavenie dechtu, plnenie a utesnenie trhlín.
  • Početné malé trhliny pavučiny v asfalte je možné napraviť pomocou mop-on asfaltového tmelu, ako je Henry Driveway Filler a Sealer (k dispozícii od Walmart). Tento produkt obsahuje asfaltovú živicu, ktorú je možné nanášať bez tepla. Ak chcete zachovať skvelú formu asfaltovej príjazdovej cesty, je vhodné tento typ plniva a tmelu aplikovať každé tri až päť rokov.
  • Akonáhle sa vytvorí trhlina, ak nie je okamžite zapečatená, voda vsiakne dovnútra a v priebehu času, môže destabilizovať vyplnenie štrku pod asfaltom, čo spôsobí, že sa asfalt rozpadne a vytvorí výmoľ. Našťastie môžete tento problém vyriešiť sami pomocou produktu na opravu asfaltu, ako sú asfaltová náplasť a výplň z výplne (dostupná od Amazonu). Tento typ produktu sa zabalí do výtlaku, aby sa naplnil a zhodoval s existujúcou príjazdovou cestou.

Betón je najbežnejším typom príjazdovej cesty, pretože malé posádky a dokonca aj nadšení majitelia domov so skúsenosťami s liatím betónu ho môžu nainštalovať a opraviť. Betón je jedným z najsilnejších stavebných materiálov v okolí a stojí približne 4 až 5 dolárov na štvorcový stopu pre profesionálnu inštaláciu. Vytvára pevný a odolný povrch, ktorý vám môže poskytnúť až 50 rokov služby.

Kvalita betónu sa môže líšiť od jednej príjazdovej cesty k druhej na základe faktorov, ako je to, ako dobre sa po naliatí vytvrdila, koľko vody v betónovej zmesi (prebytočná voda môže materiál oslabiť) a či oblasť obsahuje hlinu. pôda, ktorá má tendenciu sa mierne pohybovať a praskať betónové dosky. Problémy s betónovými príjazdovými cestami sú tiež nevzhľadné škvrny od tuku a oleja. Tu je návod, ako riešiť opravy.

  • Ak sa vaša betónová príjazdová cesta rozpadá (odlupuje sa v náplastiach), zvážte opätovnú povrchovú úpravu produktom, ako je napríklad Quikrete Concrete Resurfacer (dostupný od spoločnosti Lowe's). Vysušuje sa vo vrecku s hmotnosťou 40 libier a musí sa zmiešať s vodou a aplikovať podľa pokynov na obale. Po premiešaní sa rozprestiera na špinavej časti príjazdovej cesty so stierkou, aby vyplnil poškodené miesta a vytvoril nový hladký povrch.
  • Pokiaľ ide o jednu alebo dve malé praskliny menšie ako pol palca, zvážte ich upevnenie pomocou betónového plniva, ako je napríklad tmel Quikrete Advanced Polymer Concrete Crack tmel (dostupný od Home Depot), ktorý sa dodáva so štandardnou tesniacou pištoľou.
  • Praskliny širšie a hlbšie ako pol palca by sa mali najprv vyplniť penovou predhrievacou tyčou, napríklad Quikrete ¾ palcovou tyčou Backer Rod (k dispozícii od The Home Depot). Penová tyčinka sa zatlačí do trhliny a potom sa na ňu nanesie opravný tmel na opravu betónových škvŕn (uvedený vyššie), ako to ukazuje tím Quikrete vo svojom video tutoriále o tesnení trhlín. Bez penovej tyčinky, ktorá by ju podopierala, by tesniaca hmota praskla a klesla v trhline.
  • Na odstránenie mastných škvŕn mastnoty a oleja použite výkonný čistič, napríklad ACT Microbial Concrete Cleaner (dostupný od Amazonu). Suchý prášok jednoducho posypeme škvrnou, pomocou kefy na betónový povrch a potom podľa pokynov jemne postriekate vodou. Čistiaci prostriedok vytvorí pevné spojenie s povrchom a mal by sa nechať pôsobiť asi dva týždne, aby mohol vytiahnuť celú škvrnu. Po tejto dobe to prirodzene opláchne, alebo ho môžete očistiť vodou a odhaliť čistý betón pod ním.

Zvyčajne sa vyskytujú v malých vidieckych komunitách alebo vedú k vidieckym domom, často sú inštalované štrkové cesty na podporu odtoku, keď nie sú k dispozícii asfaltové alebo betónové dodávatelia, alebo ak dlhá príjazdová cesta znemožňuje inštaláciu asfaltu alebo betónu. Inštalácia štrkových príjazdov stojí len 1 až 1,50 USD na štvorcový stopu, zvyčajne miestnymi rýpadlami, pretože na vyčistenie zeme a na rozmiestnenie hrubej štrkovej vrstvy s veľkosťou šesť až osem palcov po kompaktnej pôde je potrebné ťažké zariadenie. Štrkové príjazdové cesty môžu trvať celé generácie, ak sú správne udržiavané, a zatiaľ čo niektoré opravy by mali vykonávať skúsení rýpadlá, iné môže vykonať majiteľ domu.