Hlavné systémy

Môže fanúšik celého domu udržať celú rodinu v pohode?


Leto otestuje vašu schopnosť udržať si chlad - doslova, keď sa vysporiadate s teplom a obrazne, keď budete fajčiť cez bodec vo vašich účtoch za energiu. So zvyšujúcimi sa nákladmi na energiu môže byť prevádzka striedavej jednotky nepretržite drahá. To spôsobuje, že niektorí ľudia sa pýtajú, či by inštalácia energeticky efektívneho ventilátora pre celý dom mohla pomôcť udržať ich domovy v chlade a ich účty za energie rozumné.

Majitelia domov, ktorí sa pozerajú na túto alternatívu k centrálnemu vzduchu, môžu byť na správnej ceste. Fanúšikovia z celého domu sú vynikajúcou možnosťou v mnohých situáciách, ale nie vo všetkých. Daniel O'Brian, technický expert pre online predajcu SupplyHouse.com, vysvetľuje výhody a obmedzenia fanúšikov z celého domu a navrhuje niektoré faktory, ktoré by majitelia domov mali zvážiť.

Klimatizátory pracujú s vnútorným vzduchom, nasávajú teplý vzduch, ochladzujú ho a odvlhčujú cez cievky s chladivom a potom vracajú čerstvý suchý vzduch domov. Naopak, fanúšikovia celého domu si vymieňajú vzduch s vonkajším prostredím. O'Brian vysvetľuje: „Odstraňujú horúci vzduch z domu, keď sú vonkajšie teploty chladnejšie ako teploty vnútri“, zvyčajne ráno alebo večer, a nasávajú chladnejší vonkajší vzduch. Do stropu najvyššieho podlažia vášho domu, kde je tendencia zhromažďovať teplo, sa zvyčajne inštaluje ventilátor v celom dome, ako napríklad ventilátor Infinity 1100 pre celý dom od Tamarack (dostupný od SupplyHouse). Keď zapnete ventilátor a otvoríte okná v najnižšom poschodí domu, ventilátor vytlačí horúci vzduch a cez okná nasáva vonkajší vzduch.

Samozrejme, ako dobre sa ventilátor v celom dome chladí z domu, nezávisí nielen od výberu správneho modelu ventilátora, ale aj od vonkajších faktorov, ako je teplota a vlhkosť.

Nízka úroveň vlhkosti vzduchu je dôležitým faktorom komfortu. Väčšina ľudí sa bude cítiť pohodlne pri teplote medzi 73 a 78 stupňov Fahrenheita, pokiaľ je úroveň vlhkosti nižšia ako 50 percent. Keď však úroveň vlhkosti dosiahne 60 percent alebo viac, veci sa začnú cítiť lepkavé.

Pretože fanúšikovia celého domu nasávajú čerstvý vzduch do domácnosti, ale áno nie odvlhčujú to najlepšie v klimatických podmienkach, kde je už vonkajšia vlhkosť relatívne nízka. "To vo všeobecnosti zodpovedá púštnym oblastiam a regiónom vzdialeným od pobrežia," poznamenáva O'Brian. Celý fanúšik domu sa neodporúča v Pensacole na Floride, kde je priemerná vlhkosť vzduchu 72,5%, ale na takých miestach ako Phoenix (s priemernou vlhkosťou 36,6%) alebo v Las Vegas (30,3%) by sa dalo urobiť niečo dobré. ). Na vhodne suchom mieste môže ventilátor v celom dome, ako je vysoko efektívny ventilátor HV5800M Cyclone Celý dom od Tamarack (k dispozícii od SupplyHouse), rýchlo nahradiť nepríjemný teplý vnútorný vzduch osviežujúcim chladom, akonáhle vonkajšia teplota poklesne pod 73 stupňov Fahrenheita alebo áno.

Dobré pravidlo: V ktorejkoľvek oblasti, kde je priemerná vlhkosť vzduchu 50 percent alebo menej, môže byť dobrou voľbou ventilátor celého domu. Ak je vaše mesto lepšie ako leto, lepšie vám bude slúžiť tradičná klimatizácia, ktorá je vybavená na zníženie úrovne vlhkosti.

Všimnite si, že ak žijete v oblasti, kde môžu byť zimy veľmi studené, napríklad v Denveri, „pri otvoroch ventilátora v strope sa môže stať miestom na stratu tepla,“ hovorí O'Brian. To nevyhnutne neznamená, že sa musíte úplne vyhnúť fanúšikom celého domu. Stačí si vybrať starostlivo. Niektoré jednotky - napríklad ventilátor HV1000 R-38 izolovaný celý dom od Tamarack (dostupný od SupplyHouse) - mali izolované dvere, aby sa zabránilo úniku tepla.

Asi najväčším prínosom ventilátora celého domu je jeho energeticky úsporná prevádzka. Proces používaný tradičnou klimatizáciou na chladenie domu je drahý - v závislosti od toho, kde žijete, môže podľa správy informácií o energii v USA predstavovať až 27 percent z vášho celkového účtu za elektrinu. To sa môže ľahko premietnuť do stoviek dolárov pridaných do vášho účtu za elektrinu. Na druhej strane domáci fanúšik používa približne 10 percent množstva energie potrebnej na napájanie tradičnej jednotky striedavého prúdu.

To neznamená, že musíte mať len jedného alebo druhého. Ak žijete v oblasti s nízkou vlhkosťou, možno budete chcieť spustiť striedavý prúd podľa potreby v najteplejších denných časoch, zvyčajne v polovici až neskoro popoludní. Akonáhle klesnú vonkajšie tempy, môžete otvoriť okná a prepnúť na ventilátor, aby ste mohli chladiť cez noc za zlomok ceny.

Prví fanúšikovia celého domu zo 70. a 80. rokov mohli byť dosť hluční a niektoré z nich vytvorili takú raketu, že obyvatelia domácnosti sa nemohli o tom večere rozprávať. Časy sa však zmenili a technologické pokroky zlepšili fanúšikov celého domu rovnako, ako viedli k lepším jednotkám HVAC. "Mnoho dnešných fanúšikov celého domu ponúka mimoriadne tichú prevádzku," hovorí O'Brian.

Ak je mier prioritou, pozrite sa na HV5500G Blizzard Celý domový ventilátor (k dispozícii od SupplyHouse). Je to jeden z najtichších fanúšikov celého domu na dnešnom trhu, prichádza s iba 56 decibelmi, čo je podobné zvuku vydávanému ľahkou premávkou na ulici pred vaším domom.


Ak to vyzerá, že fanúšik celého domu by mohol byť riešením na šetrenie peňazí, ktoré hľadáte, skvelé! Neskakávaj ale zbraň s inštaláciou pre kutilov. Predtým, ako sa o to pokúsite sami, sa najprv poraďte s miestnym kódom, aby ste sa uistili, že nebudete porušovať žiadne pravidlá, a poznať svoje limity. „Možnosť inštalácie pre domácich majstrov závisí od úrovne zručností inštalačného technika,“ hovorí O'Brian. Napríklad CQ1100 Dukovaný celodverový ventilátorový ventilátor od Tamarack (dostupný od SupplyHouse) môže vyžadovať inštaláciu vyhradeného vonkajšieho podkrovného vetra, aby sa účinne odstránil horúci vzduch z podkrovia. V závislosti od konfigurácie podkrovia by to mohlo zahŕňať inštaláciu nového prieduchu priamo do bočnej steny podkrovia alebo cez strechu, čo sú úlohy, ktoré sú najlepšie vyhradené pre profesionálov.

Tento obsah je platená reklama vytvorená v spolupráci so spoločnosťou SupplyHouse. Jeho fakty a názory sú názory a názory.