Natieranie

Ako: Maľovať na tapetu


Pri pohľade na opakovanú úpravu steny, na ktorú ste narazili? Ak ste nie ste ten, kto postavil existujúcu tapetu vrstiev, môže sa pod ňou skrývať akýkoľvek počet nedokonalostí - od otvorov pre nechty až po degradovanú omietku. Ďalšia škaredá pravda: Tapeta, ktorú vidíte, môže byť v skutočnosti iba vrchnou vrstvou niekoľkých aplikácií. Odstránenie je dosť ťažké jeden vrstva tapety, natož viac vrstiev.

Ak sa neplánujete pohybovať, môže byť užitočné vytrhnúť papier úplne a pracovať s tým, čo je pod ním. Ale ak potrebujete rýchlu opravu, môžete skutočne dosiahnuť dobré výsledky tým, že maľujete na tapetu!

Môžete dosiahnuť úplne nový vzhľad s minimálnymi problémami. Postupujte podľa tohto súboru krokov na maľovanie tapety.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- fosforečnan trisodný (TSP)
- Špongia
- Vedro
- Základný náter / tmel na báze oleja
- Štetec
- Maliarsky valček
- Olejová farba

KROK 1: Očistite steny pokryté tapetou zriedeným TSP.

Maľovanie na tapetu si vyžaduje náležitú prípravu. Môže to zahŕňať kontraintuitívnu úlohu opravy alebo výmeny uvoľnených alebo chýbajúcich častí tapety. Prípravné práce si tu prinajmenšom vyžadujú vyčistenie stien fosforečnanom sodným, čo je chemikália známejšia ako TSP.

TSP je taká silná látka, že sa musí riediť. Zmiešajte ju s vodou v vedre a zamerajte sa na pomer jednej polovice šálky na každé dva galóny vody. Dôsledne dodržiavajte pokyny výrobcu týkajúce sa používania vrátane označených bezpečnostných upozornení. Dostatočne vetrajte miestnosť, v ktorej budete maľovať tapetu, a nezabudnite nosiť ochranné pomôcky.

TSP je možné nanášať špongiou alebo dokonca štetcom navyše. Po zaschnutí TSP odstráňte chemickú látku zo steny vlhkou (ale nie mokrou) handrou. Opatrne zaobchádzajte. Príliš málo vody a chemikálie sa nemusia zbaviť, čím sa zhoršuje schopnosť priľnavosti farby. Príliš veľa vody a vystavujete sa riziku poškodenia steny.

KROK 2: Pridajte ďalšie lepidlo pod horný a spodný okraj papiera a potom ho napnite.

Ak ste prekonali všetky problémy s maľbou na tapetu, odlupujúce sa vrstvy sú to posledné, čo by ste chceli vidieť. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť odlupovaniu, je nanesenie lepiacej zmesi tam, kde je tapeta najzraniteľnejšia - na švy, kde sa stretáva so stropom a podlahou.

Ešte lepším prístupom je dokončenie správneho postupu: natieranie steny kombinovaným základným náterom po natieraní tapety. Nielenže základný náter minimalizuje šance na odlupovanie, ale tiež poskytuje povrch, na ktorom môže náter ľahko priľnúť. Použite základný tmel na báze oleja, nie produkt na báze vody; koniec koncov, voda a tapeta sa nemiešajú.

KROK 3: Pred natieraním na tapetu počkajte, kým základný náter zaschne.

Akonáhle sú steny čisté a nanesiete základný tmel, nechajte steny dosť času na zaschnutie. Skontrolujte plechovku presne, ako dlho výrobca navrhuje počkať.

KROK 4: Naneste prvý náter olejovej farby.

Teraz ste pripravení začať maľovať na tapetu. Či už sa rozhodnete utesniť alebo pripraviť, nezabudnite zvoliť náter na báze oleja, keď budete pripravení natrieť steny.

Pristupujte k úlohe rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného projektu maľovania: Pomocou maliarskej kefy narežte rohy a hrany, potom nechajte zvyšok na valci. Pri maľovaní na tapetu budete pravdepodobne potrebovať pár vrstiev, aby ste pokryli všetky vzory.

KROK 5: Nechajte úplne uschnúť a dokončite druhú vrstvu.

Predtým, ako prejdete na ďalší, nechajte prvú vrstvu úplne vyschnúť. V medziobdobí zvážte brúsenie steny. Je to únavné, áno, menej, takže ak vlastníte brúsku, ale brúsenie minimalizuje nedokonalosti a môže výrazne vylepšiť výsledný vzhľad vašej práce. V oboch prípadoch je posledným krokom natretie hornej vrstvy. Keď skončíte, ustúpte a obdivujte rozdiel. Tam, kde kedysi už bola tapeta, ktorú ste unavili, uvidíte teraz žiariace, čerstvo natreté povrchy!


Pozri si video: Pat & Mat - Tapety (Október 2021).