Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Kam umiestniť detektory dymu vo vašom dome


Otázka: V našom dome staviame veľký doplnok, ktorý zahŕňa dve spálne, veľkú klenbovú izbu a dve ďalšie kúpeľne. Kde teda umiestnime detektory dymu pre najvyššiu požiarnu bezpečnosť?

A: Kudos pre vás, že ste premýšľali o tomto malom, ale zásadnom detaile! tam pokyny na umiestnenie detektorov dymu by ste mali mať na pamäti. V skutočnosti, zatiaľ čo vaše súčasné sa môžu nachádzať na vhodných miestach, možno budete musieť aktualizovať zariadenia v starších častiach domu v rovnakom čase, ako dodatočne inštalujete nové. Medzinárodný stavebný zákon (IBC), komplexná kompilácia bezpečných stavebných smerníc, obsahuje požiadavku na modernizáciu systému detekcie dymu v celom dome súčasne s akýmikoľvek významnými prestavbami, ako je napríklad veľká stavebná úprava.

Najprv, aby ste vyhoveli kódu, vedzte, že detektory dymu musia byť navzájom prepojené a zapojené do elektrickej siete domu. Toto sa nazýva „vzájomne prepojený“ systém a ak jeden detektor dymu zhasne, všetci ho upozornia ľudí v celom dome. Detektory dymu ovládané batériou už vo vašej domácnosti bude pravdepodobne potrebné nahradiť prepojeným systémom.

Požiadajte miestny stavebný úrad, aby zistil, či vaša komunita prijala pravidlá detektora dymu IBC. Našťastie sú pokyny, ako umiestniť detektory dymu, jednoduché, takže si čítajte, aby ste sa dozvedeli, koľko budete potrebovať a kam ich umiestniť na ochranu svojej rodiny.


Inštalujte detektory na strop alebo čo najbližšie k stropu.

Mnoho detektorov dymu je navrhnutých tak, aby sa dali namontovať na strop, ale niektoré sa dajú namontovať aj na stenu, keď pripojenie na strop nie je možné, napríklad keď by nebolo možné dodatočne namontovať vodiče potrebné na ich pripojenie. V takom prípade by mali byť detektory dymu v okruhu niekoľkých centimetrov od stropu. IBC vyžaduje, aby bol detektor nainštalovaný do 12 palcov od stropu, ale čím bližšie, tým lepšie.

Nainštalujte detektor dymu do každej miestnosti na spanie.

To znamená, že každá spálňa, veranda na spanie alebo akýkoľvek iný priestor vo vašej domácnosti, kde by sa niekto mohol vyhodiť (napríklad pohodlný okenný sedák?), By mal mať detektor dymu.

V chodbe by mal byť nainštalovaný detektor, ak sú z chodby otvorené jedno alebo viac dverí spálne.

Na toto miesto je potrebný iba jeden detektor, či už v chodbe slúži jedna alebo tri spálne. Detektor by mal byť umiestnený v strede medzi dverami spálne.

Nainštalujte detektor do každej miestnosti, ktorá leží na ceste medzi priestorom na spanie a najbližšími vonkajšími dverami.

Napríklad, ak sa dvere spálne otvoria do chodby a aby ste sa odtiaľ dostali von, museli by ste ísť cez veľkú izbu, do veľkej miestnosti umiestniť detektor. Ak potom úniková cesta prechádza kuchyňou, vo veľkej miestnosti av kuchyni by mal byť umiestnený detektor. Každá izba, cez ktorú prechádzate od spálne po vonkajšie dvere, by mala mať detektor.

Nainštalujte aspoň jeden detektor dymu na každej úrovni vášho domu.

Aj keď sú detektory dymu v spacích priestoroch životne dôležité, musíte ich umiestniť na každé poschodie, aj keď toto poschodie nemá spálne. To zahŕňa nedokončenú pivnicu.

Neinštalujte detektory dymu príliš blízko kachlí alebo parných kúpeľní.

Nič nie je frustrujúcešie, než keď sa vypínajú všetky detektory v dome, pretože niekto spálil toast. IBC odporúča umiestniť detektory dymu do minimálnej vzdialenosti od pecí, pecí a kúpeľní, v závislosti od typu nainštalovaného detektora.

  • fotoelektrický detektor dymu (spustené, keď dym alebo para blokuje lúč svetla) by nemali byť umiestnené bližšie ako 6 stôp od kuchynského spotrebiča, ako sú kachle alebo rúry, a nie viac ako tri stopy od dverí kúpeľne.
  • ionizačný detektor dymu (dym vstupuje do komory a preruší elektrický prúd, ktorý spustí poplach) by sa nemal inštalovať bližšie ako 20 stôp od kuchynského spotrebiča a nie viac ako tri stopy od dverí kúpeľne. Ionizačné detektory dymu sú citlivé na malé množstvá dymu alebo pary.

Zmerajte vzdialenosť horizontálne, nie vertikálne.

Aby ste sa ubezpečili, že sporák alebo rúra dosahujú správny minimálny pokles, nemerajte od hornej časti zariadenia po stenu. Namiesto toho zmerajte vonkajšiu hranu kachlí vodorovne a potom nainštalujte detektor dymu nad tento bod. Teplo aj dym stúpajú, takže umiestnenie detektora priamo nad kachle povedie k mnohým falošným poplachom.

Váš miestny stavebný predpis môže vyžadovať ďalšie detektory dymu.

IBC slúži ako minimálny štandard pre bezpečnú výstavbu, ale mnoho komunít tieto kódy posilňuje vlastnými pravidlami. Ak má vaša komunita ďalšie kódy, je možné, že okrem vyššie uvedených pokynov budete musieť nainštalovať detektory v miestnostiach, ktoré majú krby na plyn alebo drevo, v práčovniach a na iných miestach. Pred inštaláciou systému detektora dymu sa obráťte na miestny stavebný úrad a mýlite sa opatrne - ďalší detektor je vhodnejší ako nedostatočný.