Kuchyňa

3 opravy pre tupý nôž


Bez ohľadu na to, ako ho nakrájate, nudný nôž ho jednoducho neodreže v kuchyni. Práca s tupou čepeľou spomaľuje prípravu jedla a zvyšuje riziko zranenia pri pokuse o nadmernú kompenzáciu pri každom pláte - prax, ktorá je frustrujúca a nebezpečný. Predtým, ako môžete ostriť kuchynský nôž, musíte najskôr zistiť, prečo je nudný. Čepeľ má spravidla ohnutú hranu alebo je tupá z používania a každý problém si vyžaduje iné riešenie. Našťastie pre všetky príbory hlavolamov existuje „špičkové“ riešenie. Zaokrúhlili sme tri inteligentné opravy, ktoré zaistia, aby boli vaše čepele ostré a vaše hrany rovné.


Vyrezať do kameňa
Ak pracujete s čepeľou opotrebovanou z mesiacov prípravy jedla, obráťte sa na uprednostňovaný nástroj profesionálnych kuchárov: brousok. Tento dlhý obdĺžnikový blok sa tiež nazýva brúsny kameň a je vyrobený z kompozitného kameňa s hrubou zrnitosťou na jednej strane a jemnou zrnitosťou na druhej strane. Keď sa nôž trie o kameň, kúsky kovovej čepele sa brúsia, aby sa vytvoril nový, ostrejší okraj.

Ak chcete použiť brousok, najskôr ho namočte na 15 minút do vody, potom ho položte na uterák hrubou stranou nahor. Držte nôž v uhle 20 stupňov k broskyňovému kameňu a posuňte ho naprieč, vytiahnite čepeľ smerom k sebe tak, aby špička čepele cez jej pätu (spodná časť noža) prišla do kontaktu s kameňom. Pokračujte po dobu 12 úderov na každej strane čepele, potom prevrátte kameň. Rovnaký postup zopakujte aj na strane s jemnými zrnami. Aj keď táto praktická zostrovacia technika vyžaduje dokonalý tréning, dobrou správou je, že vaše nože je potrebné ostriť iba niekoľkokrát do roka.

Elektrické brúsky ponúkajú ľahší a automatický proces využívajúci rovnaké princípy, ale tiež odstraňujú obrovské množstvo materiálu z čepele a skracujú životnosť nožov. Ak vlastníte drahý súprava nožov, z dlhodobého hľadiska by vás elektrické brúsky mohli stáť viac. Preto je brousok správny spôsob: Táto manuálna metóda umožňuje úplnú kontrolu nad množstvom odstráneného kovu.


Narovnať pre čisté rezy
Na rozdiel od broskyne by sa honová oceľ mala pravidelne používať na narovnávanie a nabrúsenie nožov. Ohnuté hrany sa prekladajú na matné nože, čo spôsobí problémy na doštičke. Hrebene po celej dĺžke honovacej ocele sa snažia narovnať okraj noža jemným zatlačením späť na miesto.

Ak chcete vyladiť nôž, zoberte rezný riad v dominantnej ruke a druhý držte oceľovú rukoväť. Na dosiahnutie maximálnej kontroly položte špičku ocele na doštičku na rezanie a pätku noža umiestnite oproti vrchu ocele tak, aby čepeľ smerovala nadol v uhle 20 stupňov. Potom nôž natiahnite tyčou v oblúkovom pohybe tak, aby sa na konci oblúka všetka čepeľ od päty po špičku dotýkala ocele. Po prvom prechode zopakujte pohyb na druhej strane ocele (znovu držte čepeľ v uhle 20 stupňov) tak, aby ste brúsili obidve strany čepele. Pokračujte v striedavom pohybe smerom nadol a zapaľovania, až kým na každej strane nedokončíte 10 úderov. (Na každej strane musíte urobiť rovnaký počet úderov, aby ste sa ubezpečili, že hrana sa zarovná.) Po honovaní bude okraj vášho noža v správnej polohe, čo má za následok ľahšie krájanie a nakrájanie na kocky.


Usporiadajte sa s brúsnym papierom
V štipke možno na oholenie novej čepele použiť brúsny papier, ktorý ponúka lacnú domácu alternatívu k brúseniu kameňa. Stačí nalepiť hárok jemnozrnného brúsneho papiera na okraje doštičky. Pevne držte nôž za rukoväť v uhle 20 stupňov k doske a zľahka zatlačte na stred čepele. Potom posuňte okraj noža cez brúsny papier, ako keby ste holili tenkú vrstvu. Po 10 úderoch nôž otočte a opakujte na druhej strane. Po dokončení vymeňte jemnozrnný brúsny papier listom mimoriadne jemného brúsneho papiera a postup zopakujte. Aj keď táto metóda hackovania nie je ideálne, jeho výsledky sú stále lepšie ako vaše inak nudné čepele.