Zastrešenie a vlečka

Vyriešený! Ako dlho môžete očakávať, že vydrží vaša strecha


Otázka: Nedávno sme kúpili dom a jeho strecha je stará 15 rokov. Zatiaľ čo domáci inšpektor nenašiel žiadne konkrétne problémy, zaujímalo by ma, ako dlho by strecha mohla vydržať. Nechcem do nového investovať skôr, ako je to potrebné, ale nechcem ho odkladať príliš dlho a musím zápasiť s únikom. Ako dlho vydrží strecha?

A: Materiály a spracovanie - ako aj prvky počasia vo vašej lokalite - určujú životnosť strechy. Zatiaľ čo mnoho typov striech vydrží dlhšie ako 15 rokov, niektoré z nich dokážu dobre držať 50 rokov alebo dlhšie, a tým zabraňujú vážnej búrke alebo veľkým padlým stromom. Nie je divu, že lacnejšie strešné materiály netrvajú tak dlho ako drahšie typy a cenové rozpätie je dosť široké. Na dolnom konci sú pásové šindle, ktoré stoja 70 dolárov za štvorcový (z hľadiska krytiny „štvorec“ je 100 štvorcových stôp) a na hornom konci môžete platiť až 1 500 dolárov za štvorcový - s pásovými oparmi v najvyššej cenovej relácii, ktorá môže trvať dlhšie ako samotný dom. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako dlho budú rôzne druhy šindľov vydržať, aby ste mohli posúdiť životnosť vašej strechy.

Asfaltové šindele trvajú 15 až 30 rokov.

Asfaltové šindle, najbežnejší typ strešnej krytiny, ktorý sa dnes predáva, sú inštalované vo viac ako 80 nových domoch, pretože sú cenovo dostupné (v priemere 70 až 150 dolárov za štvorcový) a zahŕňajú záruky až 25 rokov. Skladajú sa z rôznych prísad, vrátane organických materiálov a cementových vlákien, a poskytujú trvalú vrstvu ochrany pred UV žiarením, vetrom a dažďom. Spodná strana šindľov má vrstvu čierneho asfaltu, ktorá sa na horúcom slnku lepí a zatavuje strechu na mieste, čím vytvára vodotesné tesnenie.

Architektonické šindle sú prémiovým typom asfaltových šindľov, ktoré trvajú 25 až 30 rokov.

Zatiaľ čo architektonické šindle tesnia rovnakým spôsobom ako štandardné asfaltové šindle, sú až trikrát hrubšie a vytvárajú hustejšiu, odolnejšiu strechu. V cene od 250 do 400 dolárov za štvorec sú architektonické pásové šindle považované za atraktívnejšie ako štandardné náprotivky. Majitelia domov si môžu vybrať zo štýlov, ktoré napodobňujú ešte drahšie strešné krytiny, ako sú drevo, bridlice a dlaždice. Záruky sa líšia v závislosti od výrobcu, niektoré až 30 rokov.


Strecha z dreveného šindľa môže trvať až 30 rokov, ale vyžaduje ročnú údržbu.

Cedar je preferovanou voľbou pre drevené šindle (tiež nazývané „trasenie“), pretože je odolný proti hnilobe a hmyzu. Drevené šindle vyzerajú skvele na takmer každom dome, s časom zvetrávajú na mäkkú striebornú šedú, ale zvlášť dobre sa hodia do domov v štýle Tudor a chaty. Pretože drevo je prírodný produkt, nie je neobvyklé, že občas nájdeme niekoľko pokrčených alebo štiepaných pásovín. Strecha z dreveného šindľa by sa mala kontrolovať každý rok a všetky rozdelené šindle sa musia okamžite vymeniť. Za drevenú šindľovú strechu zaplatíte 250 až 600 dolárov za štvorcový meter a záruky budú trvať až 30 rokov.

Hlinené strechy môžu trvať 50 rokov alebo dlhšie.

Aj keď sú hlinené dlaždice dostupné v mnohých zemitých farbách, táto strešná krytina je známa svojimi výraznými terakotovými tónmi, ktoré sú mimoriadne obľúbené v juhozápadnej časti Spojených štátov. Platíte 600 až 800 dolárov za štvorcový, aby ste mali nainštalovanú strechu z ílových tašiek, strechu však nebudete čoskoro vymeniť. Odolné obklady s nízkou údržbou môžu ľahko trvať 50 rokov a výrobcovia ponúkajú záruky kdekoľvek od 30 rokov do života.


Kovové strechy sú atraktívne, odolné a môžu trvať až 70 rokov.

Kovová strešná krytina ponúka škálu cien a kvality, počnúc okolo 115 dolárov za štvorcový pre panely z hliníka alebo ocele stojaceho švu a až do 900 dolárov za štvorcový pre oceľové obklady potiahnuté kameňom a medené panely zo stojaceho švu. Pokiaľ ide o kovové strechy, kvalita sa vzťahuje aj na hrúbku; čím hrubší je obrys, tým odolnejšia bude strecha. Na lacnejšom konci nájdete tenšie kovy (meradlo 26 až 29) so životnosťou 20 až 25 rokov. Kovové strešné krytiny vysokej triedy (obrys 22 až 24) sú v severných oblastiach obľúbené vďaka svojej schopnosti vyslať zo strechy kĺzanie snehu a sú dostatočne odolné, aby vydržali viac ako pol storočia. Výrobcovia ponúkajú záruky v rozsahu od 20 rokov do životnosti, v závislosti od kvality kovu.

Bridlicová strecha môže trvať storočie alebo dlhšie.

Bridlica - prírodný metamorfný kameň s jemným zrnom - je ideálny na rezanie do rovnomerných strešných škridiel. Aj keď drahá alternatíva, v rozsahu od 600 dolárov do 1 500 dolárov za štvorcový, bridlicová strecha môže zobrať takmer všetko, čo pripravuje matka príroda (s výnimkou pravdepodobne silného tornáda), pričom si zachová svoju štrukturálnu integritu a krásu. Výrobcovia bridlicových dlaždíc ponúkajú záruky v rozsahu od 50 rokov do celého života. Ak by sa bridlicová dlaždica niekedy zlomila, môže sa ľahko vymeniť. Najväčšou nevýhodou bridlicových tašiek (okrem nákladov) je hmotnosť. Štandardné rámovanie striech nie je vhodné na podopretie týchto ťažkých obkladačiek, preto musia byť krokvy strechy pred inštaláciou upevnené.