Ako na to a rýchle tipy

Postup: Odstránenie hrdze z ručných nástrojov


Uplynulo už nejaký čas od posledného projektu zlepšovania domácnosti? Ak sú vaše zručnosti pre domácich majstrov trochu rezavé, je pravdepodobné, že vaše nástroje sú tiež. Bez pravidelného používania sú kovové nástroje náchylné na problémy. V priebehu času železo a oceľ vystavené kyslíku a vlhkosti tvoria chemickú reakciu nazývanú oxidácia. Vizuálnym dôkazom tejto reakcie je spálená oranžová škvrna, ktorá pokrýva vaše kovové veci. Prípadne príliš veľká hrdza zničí vaše nástroje a poskytne vám ďalšiu výhovorku na odloženie týchto projektov.

Už žiadne ospravedlnenie! Chyťte tieto nástroje a začnite pracovať, pretože hrdza je odstrániteľná. Tu ponúkame dva spôsoby, ako rýchlo a ľahko zničiť túto hrdzu.

Ak vám to nevadí použitie mazacieho tuku na lakte, môžete hrdzu fyzicky odstrániť obrúsením. Pri riešení ľahkých až stredne ťažkých problémov s povrchovou koróziou vyberte účinný čistiaci materiál. Hlbšie problémy s hrdzou môžu vyžadovať viac ako len svaly, ale toto fyzikálne riešenie je dobrý prvý krok.

NÁRADIE A MATERIÁLY Dostupné na Amazone
- Umývací prostriedok
- Hrubý brúsny papier
- Brúsiaca podložka
- Oceľová vlna
- Jemný brúsny papier
- petrolej
- Elektrická vŕtačka
- Drôtené kefy na kolesá na vŕtanie

KROK 1: Odstráňte nečistoty a mastnotu pomocou mydla.

Najskôr vyčistite zhrdzavené nástroje v mydlovej vode, aby ste odstránili nečistoty a mastnotu. Potom náradie opláchnite vodou a dôkladne ho osušte.

KROK 2: Hrdzavé nástroje vydrhnite brúsnou podložkou.

Ak chcete dosiahnuť svetlú hrdzu, vydrhnite povrch brúsnou podložkou, brúsnym papierom alebo oceľovou vlnou. Vždy začnite s hrubším brúsnym materiálom, aby ste odstránili nahromadenú hrdzu a škvrny, potom prejdite na jemnejšiu štrkinu, aby ste vyhladili drážky spôsobené hrubou štrbinou. Ak stále vidíte hrdzu, je čas na náročnejší postup.

KROK 3: Na odstránenie tvrdohlavej hrdze použite drôtové koleso poháňané vŕtačkou.

Pri vážnejších problémoch s hrdzou potiahnite povrch náradia petrolejom, ktorý bude fungovať ako rezné mazivo. Počkajte niekoľko minút. Potom pripevnite drôtené koleso na elektrickú vŕtačku, aby ste odstránili tvrdohlavú hrdzu. Dokončite brúsnym papierom z jemných vlákien, aby ste odstránili zvyšky. Ak povrchová hrdza zmizne, vaša práca je hotová. Ak však problém pretrváva, možno budete potrebovať silnejšie chemické riešenie.

Ak si chcete ušetriť trochu energie, ponúka kyselina šťaveľová účinnú chemickú liečbu na rozpustenie svetla až mierne problémy s hrdzou. Táto jemná kyselina sa dostane priamo do kĺbov a medzier, aby prenikla do problémových oblastí, čo je zvlášť dobré pri odstraňovaní hrdze v stiesnených priestoroch a na ťažko čistiteľných miestach. Ak chcete začať, jednoducho si vyberte lacnú chemikáliu v miestnom obchode na vylepšenie domácnosti (môžete si ju kúpiť aj online prostredníctvom Amazonu alebo iného dodávateľa).

NÁRADIE A MATERIÁLY Dostupné na Amazone
- Okuliare
- Gumové rukavice
- Umývací prostriedok
- Veľká plastová vedro
- Kyselina šťaveľová
- Uterák

KROK 1: Hrdzavé nástroje očistite saponátom.

Predtým, ako začnete, náradie očistite saponátom a vodou, aby mastnota a nečistoty nebránili chemickému procesu.

KROK 2: Zatiahnite za ochranné zariadenie a potom hrdzavé nástroje ponorte do roztoku kyseliny šťaveľovej.

Predtým, ako vytiahnete akékoľvek chemikálie, nezabudnite na ochranu pripnúť ochranné okuliare a gumené rukavice. Aj keď je to mierna kyselina, vždy pracujte na dobre vetranom mieste, aby ste predišli vzniku dymu. Zmiešajte tri polievkové lyžice kyseliny šťaveľovej s jedným galónom vody v plastovej nádobe dosť veľkej na to, aby ste ponorili ručné náradie, ktoré budete čistiť. Potom vložte nástroje do riešenia a uistite sa, že tieto nástroje úplne zakrývajú.

KROK 3: Namočte náradie po dobu 20 minút.

Náradie nechajte v vedre približne 20 minút alebo kým hrdza nezmizne. (Možno budete potrebovať viac času alebo menej v závislosti od úrovne korózie.) Potom náradie dôkladne opláchnite, dôkladne osušte a znovu uložte.

Aj keď existuje množstvo rôznych metód na odstránenie nežiadúcej hrdze, jedno riešenie je na vrchole ostatných: prevencia. Nasledujúce tipy vám pomôžu zastaviť problém s hrdzou skôr, ako sa začne.

  • Svoje náradie vždy ihneď po použití osušte a dokonca ho nastriekajte inhibítorom hrdze, napríklad WD-40 (k dispozícii na Amazone).
  • Náradie skladujte na čistom a suchom mieste. Prach priťahuje vlhkosť a vlhkosť vedie k hrdzi. Áno, musíte dom oprášiť a aj vaše náradie!
  • Chráňte svoje náradie pred vlhkosťou. Na absorpciu nadmernej vlhkosti používajte silikagélové balenia (dostupné v miestnom obchode na zlepšenie domova). Alebo namiesto toho použite staromódny drevený panel nástrojov. Drevo pohltí všetku prebytočnú vlhkosť.
  • Nakoniec pre maximálnu ochranu investujte do odvlhčovača vzduchu, ktorý reguluje klímu a obmedzuje vlhkosť. Okrem uloženia kovových nástrojov vás udrží v pohode, keď budete so svojím náradím, ktoré nehrdzaví, riešiť svoje ďalšie úlohy.