Trávnik a záhrada

Tráviš príliš veľa na prevádzkovanie svojho bazénu?


Pre tých, ktorí majú to šťastie, že vlastnia bazén, je toto najlepší čas v roku. Keď sa však namočíte na slnku, vplyv vášho bazénu na rozpočet domácnosti môže byť väčší, ako ste si dohodli. Alarmujúca skutočnosť je, že ak máte konvenčné bazénové čerpadlo, s najväčšou pravdepodobnosťou platíte príliš veľa - príliš veľa - mesačné prevádzkové náklady.

Údaje ukazujú, že v domácnostiach s bazénom sa čerpadlo zvyčajne umiestňuje iba za vykurovanie a chladenie z hľadiska celkovej spotreby energie. Pravdepodobne ste si všimli, že vaše účty za energiu stúpajú počas tých mesiacov, keď sa vaša rodina teší bazénu. Možno ste si neuvedomili, že v danom roku tieto náklady v priemere dosahujú až 460 dolárov. Toto číslo môže prinútiť niekoho, aby zvážil zníženie svojich strát, ale ešte nevyčerpajte bazén! Podľa ENERGY STAR je riešenie jednoduché. Vykopajte zastarané čerpadlo a nahraďte ho vysokoúčinným modelom. Bazénové čerpadlá ENERGY STAR sú nezávisle certifikované, aby šetrili energiu a peniaze - zvyčajne spotrebujú o 70 percent menej energie, čím sa priemerná domácnosť ušetrí ročne medzi 280 a 340 USD.

„Výmena vašej starej bazénovej pumpy za pumpu, ktorá získala ENERGY STAR, má zjavné finančné výhody pre rodiny v celej krajine,“ hovorí Ann Bailey, vedúca pobočky pre označovanie ENERGY STAR. „Má to však aj veľký dopad na životné prostredie. Keby všetky bazénové čerpadlá predávané v USA boli certifikované podľa ENERGY STAR, úspory nákladov na energiu by sa každoročne zvýšili na približne 165 miliónov dolárov a zabránilo by sa tým ročným emisiám skleníkových plynov tri miliardy libier, čo zodpovedá emisiám takmer 280 000 vozidiel. ““

Prečo konvenčné bazénové čerpadlá míňajú toľko energie? Odpoveď je jednoduchá: Beží iba jednou rýchlosťou. To by nemal byť problém, ak by bazénové čerpadlá vykonávali iba jednu úlohu, ale štandardné nastavenia dávajú čerpadlu zodpovednosť za viac funkcií, z ktorých každá vyžaduje iný prietok. Napríklad filtrácia môže byť často uskutočňovaná s polovičným prietokom potrebným na vysávanie. Aj keď rôzne funkcie majú rôzne požiadavky, jednootáčkové čerpadlo by aplikovalo rovnaký prietok v oboch prípadoch. Pri vysávaní by bol prietok pravdepodobne vhodný, ale pre filtráciu by to bol určite nadmerný nákladný. Z tohto dôvodu zarábajú ENERGY STAR len tie čerpadlá, ktoré pracujú pri dvoch alebo viacerých rýchlostiach. S týmito novšími a sofistikovanejšími čerpadlami si môžete byť istí, že čerpadlo vždy reaguje iba s dostatočným množstvom energie, ale nie s viac ako dostatočným výkonom, aby sa dosiahla požadovaná funkcia. Po inštalácii bazénového čerpadla s premenlivou rýchlosťou by ste si nemali všimnúť rozdiel v čistote vody, ale keď otvoríte účet za energie na konci mesiaca, mali by ste si všimnúť, aký veľký rozdiel má malá energetická účinnosť.

Dokonca aj v dnešnom energeticky uvedomelom svete mnohí dodávatelia bazénov nepredpokladajú, že majiteľ domu chce čerpadlo s premenlivou rýchlosťou - ktoré stojí zhruba o 550 dolárov viac ako ich jednorýchlostní bratranci. Aj keď je určite pravda, že vysokovýkonné bazénové čerpadlá nie sú lacné, jednotka certifikovaná podľa ENERGY STAR môže zaplatiť za svoje dodatočné počiatočné náklady za menej ako dva roky. Od tohto momentu sa po celú dobu životnosti výrobku v priemere úspory dostanú priamo do vrecka. Tom Cucinotta, majiteľ bazénovej služby Cucinotta v Boynton Beach na Floride, pravidelne inštaluje čerpadlá s premenlivou rýchlosťou a potvrdzuje ich návratnosť investícií zákazníkov. „Tu na Floride sú náklady na energiu približne 15 centov za kilowatthodinu. Ak sú vaše čerpadlá v prevádzke 1 - 1 konský výkon, 10 hodín denne, bude to stáť asi 1 232 dolárov ročne. Ak by čerpadlo s premenlivou rýchlosťou znížilo až o 91 percent z tohto účtu za energiu, stálo by to asi 125 dolárov ročne. Obrovské úspory. “Cucinotta tiež zdôrazňuje, že ak máte dve konvenčné čerpadlá, obidve s jedinou rýchlosťou, môžete ich nahradiť iba jednou jednotkou s premenlivou rýchlosťou.

Životnosť bazénovej pumpy je dosť široká, pretože do hry vstupuje množstvo premenných. Nakoniec sa však musí vymeniť akékoľvek bazénové čerpadlo. Samozrejme, ak sa jednotka nespustí, je to samozrejme problém - ale existuje veľa jemnejších príznakov, že potrebujete novú bazénovú pumpu. Napríklad, ak jednotka bzučí, bzučí alebo inak vytvára raketu, môže byť oprava alebo výmena v poriadku. Môžete si tiež všimnúť, že čerpadlo sa spúšťa pomaly a pracuje pri nízkom príkone. Ďalším zlým znamením je, že sa čerpadlo zahreje a vypne. V ktorejkoľvek z týchto situácií môže byť vhodný čas na inováciu na čerpadlo s certifikátom ENERGY STAR s nastaviteľnou rýchlosťou. Vo vašom miestnom domácom stredisku alebo v obchode s bazénom pravdepodobne máte k dispozícii celý rad účinných možností od popredných výrobcov Pentair, Hayward a Jandy. V obchodoch a online nájdete tiež modely od spoločností Blue Torrent Pool Products, Speck Pumps a Waterway. Bez ohľadu na to, aký produkt ste si vybrali, stojí za zmienku, že ak nainštalujete vysokovýkonné čerpadlo, môžete mať nárok na štátne alebo miestne zľavy na služby. Ak chcete zobraziť dostupné stimuly, pozrite si vyhľadávač rabatov ENERGY STAR.

Podľa skúseností Cucinotty „čerpadlo s premenlivou rýchlosťou šetrí peniaze zakaždým,“ zdôrazňuje však, že existujú aj ďalšie spôsoby, ako minimalizovať náklady na údržbu a prevádzku bazénu. Napríklad krytie bazénu pomáha znižovať straty tepla v noci, čo by znamenalo nižšie náklady, ak by ste spustili ohrev bazénu. Medzitým udržanie vtokových mriežok a odtokov z odpadu tiež vedie k dosiahnutiu celkového výkonu systému. Ak sa však zdá, že vaše mesačné náklady na bazén sa vymkli spod kontroly, neváhajte vyšetriť príčinu alebo príčiny. „Žiadam majiteľov domov, aby vykonali energetický audit v ich bazéne,“ hovorí Cucinotta. Keďže inovácia na čerpadlo s certifikátom ENERGY STAR už môže vyžadovať návštevu u špecialistu na bazén, zvážte vyzvanie svojho partnera, aby vám navrhol ďalšie vylepšenia systému - možno iný filter alebo programovateľný časovač čerpadla. Nakoniec však výmena jednorýchlostného čerpadla pravdepodobne prinesie najväčší rozdiel zo všetkých. Ako zhrňuje Cucinotta, „Mnoho ľudí so staršími bazénovými čerpadlami vyhodí peniaze jednoducho.“ Chceš viac informácií? Navštívte dnes ENERGY STAR.

Tento príspevok vám priniesol program ENERGY STAR. Jeho fakty a názory sú názory a názory.