Steny a stropy

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o bývaní s vysokými stropmi


Aj keď sú stropy deväť stôp priemyselným štandardom pre novú výstavbu, stropy, ktoré stúpajú na 10 alebo 12 stôp a ešte vyššie, majú určite svoj príťažlivosť, čo zvyšuje priestrannosť a eleganciu príbytku. A zatiaľ čo vysoké stropy boli príslušenstvom domov postavených v rokoch 1890 až 1940, urobili skok k modernite a priniesli svoj podiel kladov a záporov. Ak máte svoje pamiatky na takých slávnych výškach, či už hľadáte nový dom alebo prestavujete svoj existujúci dom, je dôležité posúdiť konštrukčné obmedzenia, náklady a úroveň pohodlia, takže čítajte ďalej o znížení vysokých stropov.

V novej výstavbe môžu stavitelia ľahko umiestniť strešnú konštrukciu potrebnú na podoprenie vyšších stropov. Zvyšovanie stropov v existujúcom dome vyžaduje pomoc konštrukčného inžiniera, aby zmenil rámovú strechu z hľadiska štrukturálnej stability. Toto je možné, ak máte štandardnú lepenú strechu orámovanú trámami a krokvami, pretože voľný priestor medzi krokvami týchto striech poskytuje prístupový bod, cez ktorý môžu stavitelia upravovať trámy a krokve na podporu vysokého stropu.

Ak máte strechu s rámom v priehradovej konštrukcii s krížovým usporiadaním prefabrikovaných trojuholníkových jednotiek nazývaných krovy, zvýšenie existujúceho stropu sa neodporúča. Zmena strešnej konštrukcie by bola oveľa ťažšia, pretože medzi nosníkmi je malý priestor na prístup a úpravu. Okrem toho zmena nosníkov môže narušiť štrukturálnu integritu strechy, pretože nosníky jednoducho nie sú navrhnuté tak, aby sa po inštalácii upravovali.


Z konštrukčného hľadiska dosiahnutie vysokých stropov zahŕňa zavedenie alebo úpravu rámu strechy, inštaláciu ďalších sadrokartónových stien a izolácie a prípadnú úpravu elektrických rozvodov, inštalatérskych systémov a systémov HVAC. Vyžaduje tiež viac materiálov ako štandardný strop s dĺžkou deväť stôp, vrátane sadrokartónu, základného náteru a farby, čo znamená vyššie náklady. Zvýšenie stropu v štandardnej výške v miestnosti 20 na 20 metrov do výšky 11 až 12 stôp môže stáť kdekoľvek od 18 000 do 25 000 dolárov.

Ak chcete mať pocit väčšej výšky a oveľa nižšej ceny, zvážte odhalenie stropu, t. J. Jeho odstránenie, aby ste odhalili lúče nad nimi. Toto je uskutočniteľná možnosť, ak je strecha vášho domu už zarámovaná veľkými trámami a krokvami (častejšie sa vyskytujú v domoch pred dvadsiatymi rokmi), na rozdiel od užších stropných trámov a krokiev v moderných domoch. Vystavenie stropu v miestnosti 20 na 20 metrov môže stáť kdekoľvek od 2 000 do 3 200 dolárov.


Izby s vyššími stropmi spotrebúvajú viac energie ako štandardné stropy, pretože váš systém HVAC musí ťažšie pracovať na vykurovaní alebo chladení väčšieho priestoru. Prispieva to nielen k vyšším nákladom na vykurovanie a chladenie, ale môže to tiež predstavovať výzvu na udržanie jednotnej úrovne teploty a pohodlia. Horúci vzduch stúpa, hromadí sa blízko stropu a ponecháva chladnú podlahu a studený vzduch klesá, potenciálne ponecháva podlahy príliš teplé. Ako bojovať proti tomuto problému:

  • Vymeňte nízkokapacitné ohrievače a klimatizačné zariadenia za modely s väčšou kapacitou, ktoré efektívnejšie distribuujú teplo alebo chladný vzduch do veľkých miestností.
  • Ak používate váš ohrievač viac mesiacov v roku ako klimatizátor, nechajte inštalatéra HVAC umiestniť potrubie skôr na zem ako na stenu, aby sa teplo privádzalo do miestnosti na úrovni zeme, kde to ľudia môžu cítiť. Ak používate AC viac mesiacov v roku, umiestnite potrubie do stropu, aby ste si mohli vychutnať chladný vzduch všade tam, kde je to najlepšie.
  • Počas zimného obdobia prepnite smer lopatiek stropného ventilátora v smere hodinových ručičiek, aby sa teplý vzduch tlačil nadol na zem a počas leta ho obracajte doľava, aby sa chladil vzduch a cirkuloval studený vzduch v miestnosti.
  • Nainštalujte energeticky úsporné okná, aby ste zabránili úniku horúceho vzduchu v zime a aby ste v lete zabránili prehriatiu miestnosti.

Izby s vysokými stropmi majú viac nevyužitého priestoru nad hlavou, takže priestory s vysokou prevádzkou, ako sú jedálne a obývacie izby, vyzerajú vyššie a väčšie. Tradične menšie priestory, ako napríklad študovňa alebo čitáreň, sa tiež cítia menej stiesnené. Možno to súvisí so skutočnosťou, že vysoké stropy pomáhajú posilňovať náš zmysel pre skúmanie a prispievajú k pocitu slobody. Journal of Consumer Research, Vysoké stropy navyše umožňujú zaplavenie väčšieho množstva slnečného svetla, čím je prostredie jasnejšie a vzdušnejšie.

Vysoké stropy môžu byť štylizované rôznymi spôsobmi, aby posilnili krásu priestoru.

  • Závesné závesy od podlahy po strop pre elegantný, ale bezstarostný efekt.
  • Nainštalujte prívesky alebo lustre pre drámu.
  • Nainštalujte si krbovú stenu, ktorá by mohla spôsobiť stiesnenie miestnosti s nižším stropom.
  • Zmiešajte a porovnajte stropy rôznych výšok, aby ste vyvolali rôzne efekty. Môžete napríklad zvoliť vyšší strop vo vchode, ktorý evokuje majestátnosť pri príchode hostí, a strop v štandardnej výške v rodinnej izbe, kde môže byť potrebná útulnejšia atmosféra.

Pri predaji domu môžete čiastočne získať vyššie náklady na výstavbu vysokých stropov. Vysoké stropy môžu zvýšiť hodnotu domácnosti o päť až 25 percent. Podľa prieskumu Národnej asociácie staviteľov domov, zvýšenie výšky stropu zvýšilo v priemere o 4 000 dolárov domáce hodnoty. Vysoké stropy však zostávajú častejšie v domoch vyššej kategórie ako v domoch s nízkym až stredným dosahom. V druhom prípade môže byť ťažšie predať kupujúcemu vysoký strop. Vhodnosť vysokých stropov pre typ domu a jeho okolia je preto dôležitejšia pri predpovedaní, či vysoké stropy zvýšia hodnotu vášho domu.