Nástroje a dielňa

Rádio: nehrdzavejúca vs. galvanizovaná oceľ


Premýšľali ste niekedy nad tým, čo lepšie drží prvky, nehrdzavejúcu alebo pozinkovanú? To záleží na niekoľkých faktoroch.

Počúvaj O GALVANIZOVANEJ A NEREZOVEJ OCELE alebo si prečítajte nasledujúci text:

Pozinkovaná oceľ je potiahnutá tenkou vrstvou zinku, ktorá pomáha chrániť pred koróziou. Bežne sa používa v klincoch, skrutkách, maticiach a iných druhoch spojovacích materiálov. Pozinkovaná oceľ sa zvyčajne dobre vystavuje pôsobeniu vody - pokiaľ nejde o slanú vodu.

Na druhej strane nehrdzavejúca oceľ sa vyrába pridaním chrómu k roztavenej oceli. Nerez je kvôli svojej pevnosti a odolnosti voči hrdzi primárnym kovom používaným v stavebníctve. Nerezu nevadí voda, aj keď je slaná, takže je vynikajúca pre morské prostredie.

Mali by ste sa však držať ďalej od nehrdzavejúcej ocele, ak existuje nejaká šanca, že dva kusy by sa mohli navzájom spojiť. Trenie môže trieť povlaky a spôsobiť vzájomné zvarenie týchto dvoch častí. Nepoužívajte nehrdzavejúcu oceľ okolo bazénov alebo iných miest, kde by mohla byť vystavená chlóru. Chlór degraduje povlak kovu a spôsobuje hrdzu.

Rádio je 60-sekundový tip na vylepšenie domácnosti, ktorý sa vysiela na viac ako 186 staníc na 75 trhoch v celej krajine. Kliknutím sem sa prihlásite na odber, aby ste mohli automaticky dostávať každú novú epizódu hneď po jej príchode - úplne zadarmo.