Hlavné systémy

Vyberte si ten správny AC pre váš domov pomocou tohto podvádzača


Spoľahlivá klimatizácia je nevyhnutná na udržanie pohodlia počas letných dní, takže majitelia domov by si mali byť istí, že posúdia svoje potreby HVAC (a splnia ich!) Skôr, ako stúpnu teploty. Či už je váš existujúci centrálny AC na poslednom úseku, alebo ste práve nasadili doplnok, ktorý si vyžaduje chladenie, budete mať k dispozícii celý rad možností. A keďže obvykle nakupujete klimatizáciu iba raz za desať rokov (ak budete mať šťastie), trh sa od posledného pohľadu bude musieť zmeniť a rozšíriť. Je dôležité, aby ste porozumeli vašim potrebám a vedeli, aký typ výrobku tieto potreby najlepšie uspokojí. „Koniec koncov, výber klimatizácie by nemal byť považovaný za univerzálne rozhodnutie,“ hovorí Daniel O'Brian, technický expert pre online HVAC a inštalatérske služby SupplyHouse.com.

Rôzne typy klimatizačných zariadení, ako sú centrálne klimatizačné jednotky, mini-splitty, okenné jednotky a balené koncové klimatizačné zariadenia (PTAC), sú navrhnuté pre rôzne životné situácie. "Je dôležité pozrieť sa na množstvo faktorov, ako je miestnosť alebo samotná budova, váš rozpočet a dlhodobé plány priestoru," hovorí O'Brian. S jeho pomocou sme zostavili sprievodcu rôznymi typmi klimatizačných jednotiek, takže si môžete byť istí, že vyberiete tú, ktorá vyhovuje vašim potrebám.


Ak ste neaktualizovali centrálnu klimatizáciu, ktorá bola dodaná s vaším domom, keď ste ju kúpili, je ľahké stratiť prehľad o jej veku. Možno nemáte tušenie, koľko dobrých rokov vám ešte zostáva. Väčšina klimatizačných zariadení vykonáva svoje najlepšie a najúčinnejšie chladenie asi 10 rokov. Po tom, čo si majitelia domov všimnú vyššie účty za elektrinu, znížené prúdenie vzduchu z prieduchov, zvýšenú vlhkosť vzduchu v miestnosti a dokonca aj hluk z brúsenia, keď sa strieda striedavý prúd.

Tieto príznaky, okrem skutočného veku klimatizačného zariadenia, môžu naznačovať, že jednotka dosahuje koniec svojej životnosti. Ak váš spotrebič dosiahol dvojciferné číslo, pravdepodobne je čas zamyslieť sa nad nahradením starej jednotky novým modelom, ako je napríklad centrálna klimatizácia 1,5 ton 16 SEER Goodman (dostupná od SupplyHouse).

Pretože inštalácia tohto typu klimatizačného zariadenia vyžaduje, aby boli pripojené vedenia chladiva, vo väčšine štátov bude musieť inštaláciu HVAC pro vykonať. Je rozumné poradiť sa s odborníkom ešte pred nákupom, aby ste mohli určiť správnu veľkosť jednotky pre veľkosť a konfiguráciu vášho domu. Chcete klimatizačnú jednotku, ktorá je dostatočne veľká na efektívne chladenie vášho domu, ale nie príliš veľká. Nákup nadrozmernej jednotky „môže spôsobiť neefektívne využívanie elektrickej energie a spôsobiť veľmi rýchle ochladenie priestoru, takže systém nemusí bežať dosť dlho na to, aby dostatočne odvlhčil miestnosť,“ vysvetľuje O'Brian. Pamätajte, že okrem chladenia vzduchu AC jednotka odvádza prebytočnú vlhkosť, čo zvyšuje pohodlie v interiéri. Vďaka novému centrálnemu klimatizačnému zariadeniu by ste mali okamžite zaznamenať zlepšenie úrovne pohodlia vo vašej domácnosti a nákladov na vaše účty za energie.


Kúpa lacného domu, ktorý bude slúžiť ako nájom, môže byť veľkou investíciou. Vďaka klimatizácii môže byť táto nehnuteľnosť pre potenciálnych nájomcov ešte atraktívnejšia. Ak však vaša nehnuteľnosť na prenájom nemá centrálnu klimatizáciu, možno budete musieť minúť veľké peniaze, aby ste nainštalovali potrubia a nový systém. V snahe udržať náklady na nízkej úrovni sa mnohí vlastníci nehnuteľností na prenájom spoliehajú na klimatizáciu okien alebo PTAC.

Klimatizácia okien je dobrá voľba - aspoň keď je potrebné začať s oknom. Ale v miestnosti bez okna alebo s pevným alebo malým oknom, ktoré nemôže pojať jednotku okna, môže PTAC zachrániť deň. Ak nie ste oboznámení s PTAC, predstavte si klimatizáciu, ktorú používa veľa veľkých hotelových reťazcov - tie pravouhlé jednotky, ktoré sedia pozdĺž vonkajšej steny, len pár centimetrov nad podlahou. Rovnako ako v prípade klimatizátorov okien, ovládače teploty sú umiestnené na čelnej strane jednotky.

„Jednotky PTAC sú u vlastníkov nehnuteľností čoraz obľúbenejšie,“ hovorí O'Brian a dodáva, že „ponúkajú cenovo dostupné riešenie bez potreby vedenia potrubí.“ Pretože okenné jednotky a PTAC sú samostatné (kompresor je vo vnútri jednotky, nie sú umiestnené vonku, pretože sa nachádzajú v centrálnom klimatizačnom systéme), zvyčajne počas prevádzky produkujú určitý hluk. Dnešné modely, ako napríklad LG 10 200 BTU balená klimatizácia (k dispozícii od SupplyHouse), sú oveľa tichšie ako modely pred 10 rokmi. Väčšina emituje sotva bzučanie!

Zatiaľ čo inštalácia klimatizácie okna je zvyčajne projektom pre domácich majstrov, inštalácia PTAC je komplikovanejšia. Vyžaduje odstránenie časti vonkajšej steny a rámovanie hrubého otvoru na podporu novej jednotky. Majiteľ domu, ktorý má základné stolárske a rámovacie zručnosti, sa môže cítiť ochotný prevziať inštaláciu, ale priemerný majiteľ domu si pravdepodobne bude chcieť najať profesionála. Jedna vec je istá: Vždy by ste sa mali skontaktovať s miestnym stavebným úradom, aby ste zistili, či potrebujete povolenie, skôr ako začnete.


S rastúcimi nákladmi na obytné nehnuteľnosti sa mnohí majitelia domov radšej rozhodnú pridať svoj existujúci dom namiesto kúpy väčšieho domu alebo postavenia nového domu. Dodatky poskytujú toľko potrebný obytný priestor a môžu urobiť zázraky, aby sa otvoril pôdorys, ale nájsť spôsob, ako ich udržať v chlade v horúcom počasí, môže byť zložité. Napríklad, počas výstavby nebolo možné získať prístup a napojiť sa na existujúci centrálny vzduchový systém v domácnosti, alebo možno súčasný systém nie je dostatočne dimenzovaný na ďalšie potrubie.

V tomto scenári je najlepším typom jednotky striedavého prúdu vzduch bez rozdeľovača vzduchu, ako je napríklad vysoko efektívny dvojitý rozdeľovač klimatizácie Comfort-Aire DV Series (dostupný od SupplyHouse). „Ductless mini-split systémy ponúkajú skvelé riešenie pre rozšírenia miestností,“ hovorí O'Brian. Ich najväčší výhoda spočíva v tom, že rovnako ako v prípade centrálneho klimatizačného systému je kompresor umiestnený vonku, čo umožňuje takmer tichú prevádzku. Mini-štiepky sú zvyčajne umiestnené pozdĺž horného okraja vonkajšej steny. Ich inštalácia je nie projekt pre domácich majstrov. Podobne ako centrálne systémy striedavého prúdu, aj malé rozdeľovače vyžadujú pripojenie chladiacich vedení, čo znamená, že práca HVAC pro musí robiť prácu.

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.