Kuchyňa

Vyriešený! Kedy sa starať o zvuky chladničky


Otázka: Moja chladnička nedávno vydávala zvláštne zvuky. Mal by som to skontrolovať?

Odpoveď: Je pochopiteľné, že vás varuje, keď vaša chladnička začne vydávať neznáme zvuky, ale ešte sa nemusíte trápiť - väčšina nenaznačuje problém. Mnoho výrobcov, napríklad GE Appliances, v skutočnosti uverejňuje svoje vlastné zoznamy zvukov chladničky, ktoré sa považujú za normálne a nezaručujú servisný hovor. Napríklad, keď prskavý zvuk môže znieť strašidelne, je pravdepodobné, že na odmrazovací ohrievač iba kvapká voda. Zvuk praskania a praskania môže tiež byť jednoducho expanziou a kontrakciou vnútorných častí, pretože jednotka mení teplotu, čo nevyžaduje vašu činnosť.

Nie všetky chladničky fracas sú také nevinné. Ak počujete niektorý zo zvukov uvedených nižšie, dajte si pozor a buď sa pokúste problém vyriešiť sami, alebo zavolajte profesionála. Pred akýmkoľvek zásahom sa vždy uistite, že ste odpojili napájanie chladničky. Nezabúdajte, že pokus o opravu domácich majstrov na stroji, ktorý je stále v záruke, môže viesť k zrušeniu záruky - neriskujte to. Ak je to staršie zariadenie, vyhľadávanie online vám môže pomôcť nájsť všetky potrebné časti.

Znie to ako brúsenie, škrabanie alebo klepanie, akoby niečo zasiahli lopatky ventilátora?

Ak áno, môže dôjsť k prekážke u jedného z dvoch fanúšikov chladničky. Jeden je ventilátor kondenzátora umiestnený v spodnej časti chladničky a druhý je ventilátor výparníka v mrazničke. Identifikujte, z ktorej oblasti zvuk pochádza, a potom odpojte napájanie, aby ste vyriešili problémy.

  • Ak sa zvuk objaví vo ventilátore kondenzátora, odstráňte zadný prístupový panel a skontrolujte, či nie sú blokované lopatky ventilátora. Ak sú čepele poškodené, bude potrebné ich vymeniť. (Aj keď ste tam dole, je na čase vyčistiť cievky, čo by sa malo robiť najmenej raz ročne, aby veci fungovali hladko; tu je návod.)
  • Ak zvuk vychádza z vnútra mrazničky, odstráňte kryt ventilátora odparovača, ktorý sa nachádza vo vnútri mrazničky. Odstráňte všetky zvyšky, ktoré môžu blokovať lopatky ventilátora, a skontrolujte, či nie sú poškodené časti, ktoré je potrebné vymeniť.

Opakovaný cvakajúci, bzučiaci alebo vibračný zvuk môže naznačovať, že je icemaker zapnutý, ale nie je pripojený k prívodu vody.

Ak icemaker nebol zámerne pripojený k prívodu vody, nájdite kovové uzatváracie rameno alebo vypínač a presuňte ho do polohy „vypnuté“. Ak necháte icemaker zapnutý, keď nie je pripojený k prívodu vody, mohlo by sa poškodiť.

Ak budete počuť chrapľavý zvuk, na vine bude niekoľko možných vinníkov.

Príčina chrastenia môže byť taká jednoduchá, ako sa boky alebo zadná časť chladničky dotýkajú iného povrchu, napríklad steny alebo skrinky. Vytiahnite chladničku pár centimetrov, aby ste jej dali priestor na dýchanie.

Vaša chladnička tiež nemusí byť vo vodorovnej polohe. Položte úroveň na vrchol chladničky a podľa toho upravte nohy.

Nakoniec sa môže vypustiť odtoková vaňa pod chladničkou. Informácie o prístupe k odtokovej vani výparníka (umiestnenej pod chladničkou) nájdete v návode na používanie. Na zaistenie odtokovej vane na mieste použite lepiacu pásku.

Ak počujete hlasné bzučanie, berte na vedomie.

Kompresory vydávajú nízke bzučanie alebo bzučanie ako súčasť svojej normálnej činnosti. Ak však hluk chladničky zosilnie a zosilnie do tej miery, že ho budete počuť z ďalšej miestnosti, kontaktujte autorizovaného technika. Kompresory sú zvyčajne nákladné na opravu alebo výmenu a pre majiteľov domov nie sú prácou pre domácich majstrov.

Nepočujete vôbec žiaden hluk?

Áno, vaša chladnička môže byť príliš tichá. Ak vaša chladnička nespôsobuje ani tak jemný zvuk, je to ďalší náznak poškodenia vášho kompresora, čo ovplyvní chladiace schopnosti vašej chladničky. Ak chcete vyriešiť problém, odpojte chladničku od elektrickej siete a znova ju zapojte. Dvakrát skontrolujte elektrický panel, aby ste sa uistili, že nebol vypnutý istič. Ak sa znova nespustí normálne, zavolajte servis.