Interiérový dizajn

Rýchly tip: Odstraňovanie škvŕn kávy z koberca


To ste sa nebáli. Rozliatie kávy na koberec nemusí znamenať žiť s očami, kým nevymeníte podlahovú krytinu. Okrem značkových čistiacich prostriedkov dostupných v obchodoch môžete z koberca odstrániť škvrny od kávy pomocou kombinácie iba niekoľkých bežných domácich potrieb, ktoré už pravdepodobne máte po ruke.

Čas je zásadný - čím rýchlejšie ošetrujete škvrnu, tým lepšie sú vaše šance na obnovenie koberca do pôvodného stavu. Akonáhle zistíte nehodu, preskočte do akcie navlhčením, nie nasiaknutím, čistou bavlnenou látkou. Ďalej pomocou handričky vymažte okraje škvrny a postupne pracujte smerom do stredu. Na nijakú časť postihnutej oblasti netlačte. Namiesto toho pokračujte v púšťaní a podľa potreby navlhčujte čerstvé časti látky, až kým škvrna nezmizne.

Ak samotný prenos neprináša trik, postupujte podľa krokov uvedených nižšie a odstráňte škvrny od kávy z koberca, či už je tam známka päť minút alebo päť dní.

KROK 1
Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu tekutého umývacieho prostriedku do riadu s jedným polievkovou lyžicou octu a dvoma šálkami vody. Kým čistiaci prostriedok rozpúšťa škvrnu, ocet uvoľňuje kávu z kobercových vlákien.

KROK 2
Navlhčite čistú bavlnenú handričku v roztoku a potom ju často nanášajte na škvrnu. Najprv vymažte obvod značky, potom postupne postupujte smerom do stredu a pri postupe navlhčujte látku.

KROK 3
Ak chcete absorbovať čistiaci prostriedok a ocot, zasiahnite zasiahnutú oblasť studenou vodou a potom ju osušte papierovými utierkami. Pred dokončením povrchovej úpravy zvážte prejdenie raz zašpineného koberca fénom alebo ručným vysávačom.

Vo veľkej schéme čistiacich roztokov sú domáce alebo nakupované tekuté saponáty a ocot pomerne mierne. Pred použitím zmesi na koberec však môže byť múdre vyskúšať ju niekde nenápadné. V prípade kobercov od steny po stenu experimentujte na podlahe zriedkavo používaného skrine. Inak sa zamerajte na koberce umiestnené pod veľkým kusom nábytku. Pri testovaní pred vyhodnotením výsledkov počkajte niekoľko minút. Ak sa zdá, že zmes skôr bolí, ako pomáha, skúste ju ihneď odstrániť studenou vodou a špongiou. Aj keď tento pokus nešťastne zlyhá, budete ohrozený iba malý kúsok koberca na mieste mimo cesty, zatiaľ čo sa budete učiť hľadať novú stratégiu.

Správny prístup k čisteniu koberca sfarbeného na kávu môže samozrejme vrátiť textil do bezchybného stavu, pokiaľ ste pripravení byť trpezliví a vytrvalí vo svojom úsilí.