Hlavné systémy

Postup: Vyberte systém filtrácie vody


V Spojených štátoch máme to šťastie, že nemusíme veľa myslieť na kvalitu vody. Väčšina z nás jednoducho zapne vodovodný kohútik a varí, čistí alebo vykúpa s čímkoľvek, čo vyjde. V dôsledku mnohých faktorov však môže vaša voda z kohútika obsahovať problémy siahajúce od zlej chuti alebo nepríjemného zápachu po neviditeľné (a nezdravé) baktérie. Ak máte akýkoľvek dôvod pochybovať o kvalite vašej studenej vody alebo komunálneho prívodu, potom je na čase vážne sa zamyslieť nad inštaláciou systému filtrácie vody.

Podľa Daniela O'Briana, technického experta z online predajcu SupplyHouse.com, existujú varovné signály, na ktoré treba dávať pozor. Patria sem škvrny od hrdze alebo zvyšky vodného kameňa na kuchynských a kúpeľňových armatúrach, ako aj ďalšie podobne zrejmé stopy, ktoré môžete vidieť a dotýkať sa. Existujú však aj jemnejšie náznaky zlej kvality vody. Napríklad, keď sa sprchujete, máte niekedy „ťažko vyvinutú penu mydlom“? Ak áno, O'Brian tvrdí, že na vine môžu byť nečistoty. „Organické zlúčeniny vápnik, železo, chlór, síra, olovo a rozpadajúce sa látky“ sú iba niektoré z nečistôt, ktoré sa ľudia snažia filtráciou vylúčiť.

V zásade systémy na filtráciu vody odstraňujú nečistoty jedným z troch spôsobov. Niektoré výrobky fyzicky blokujú priechod kontaminantov pomocou filtračného média. Ostatné sa filtrujú pomocou chemického procesu. Ešte iní pracujú prostredníctvom ultrafialového svetla. Bez ohľadu na konštrukciu majú vodné filtre tendenciu prichádzať buď do plastovej alebo z nehrdzavejúcej ocele, a hoci niektoré filtračné médiá vydržia pomerne dlhšie, všetky časom strácajú účinnosť a musia sa pravidelne vymieňať.

Možno ste oboznámení s vodnými filtrami džbánu alebo zariadeniami, ktoré sa pripájajú k vodovodnému kohútiku. V domácnostiach so známymi problémami s vodou však možno budete chcieť ísť ešte o krok ďalej. Spomedzi viacerých možností, ktoré existujú, sú filtre miesta použitia pravdepodobne najbežnejšie. Takéto výrobky, ktoré sú nainštalované pod umývadlom, sú vybavené jednostupňovou alebo viacstupňovou filtráciou. Podobné filtre in-line nie sú pripojené k umývadlu, ale k ohrievaču teplej vody, čo vám umožňuje kúpať sa v čistej, čistej filtrovanej vode. K dispozícii sú dokonca filtre navrhnuté špeciálne pre spotrebiče s rozprašovačom ľadu a vody.

Najkomplexnejším riešením je filtračný systém pre celý dom, inštalovaný v mieste, kde prívod vody vstupuje do domu. Zachytávaním vody tesne pred tým, ako sa dostane k potrubiu vášho domu, sa systémy v celom dome dostanú na dlhé cesty k ochrane potrubí pred škodlivými účinkami tvrdej vody, vodného kameňa a rôznych chemikálií a zlúčenín, ako sú kyseliny a triesloviny, ktoré môžu spôsobiť problémy kritické komponenty inštalatérskeho systému.

Rôzne typy vodných filtrov a médií sú najvhodnejšie pre rôzne typy problémov s vodou. Napríklad tvrdá voda najlepšie reaguje na zmäkčovač iónov. Pre vodu, ktorá má tendenciu sedimentovať, sa odporúčajú systémy reverznej osmózy, pretože používajú semipermeabilnú membránu, ktorá zabraňuje pohybu častíc za filtračné médium. Ak je cieľom zamerať sa na organizmy vo vode, ultrafialové filtre sterilizujú baktérie a vírusy, rovnako ako chloračné filtre. Pre lepšiu chuť alebo odstránenie zápachu sa sústredte na oxidačné filtre alebo filtre s aktívnym uhlím. Asi najlepšou možnosťou zo všetkých je viacstupňový vodný filter, ktorý kombinuje niekoľko technológií.

„V závislosti od vašich potrieb sú k dispozícii rôzne metódy a typy filtrov,“ poznamenáva O'Brian z SupplyHouse.com. „Je dôležité, aby ste sa poradili so spoločnosťou, ktorá môže otestovať vašu vodu a pomôže vám určiť najlepší postup pri riešení prípadných nečistôt. Okrem kontaminantov, ktoré sa snažíte eliminovať, môžu vaše návyky a návyky ovplyvniť to, o čom sa nakoniec rozhodnete, že je najlepším produktom na nákup a inštaláciu. “

Tento príspevok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.