Drevovláknitá doska so strednou hustotou, ktorá je najčastejšie známa svojimi iniciálami, MDF-rivals o cenovú dostupnosť a univerzálnosť preglejky a podobných produktov vyrobených z dreva. V určitých situáciách MDF dokonca prevyšuje všetky ostatné, pretože s ním je úžasne ľahké pracovať. Na rozdiel od pravého dreva nemá MDF žiadne hrče, zrno alebo deformácie a jeho hladký povrch ľahko píli, takže nezanecháva štiepky, popáleniny alebo trhliny. Pre ľahké stolárske projekty, ako sú policové a ozdobné prvky, môže byť MDF vynikajúci.

zloženie
MDF začína ako piliny a hobliny - všetky malé kúsky a kúsky dreva, ktoré sa vytvárajú ako vedľajší produkt priemyselného mletia. Po dehydratácii sa tieto drevené vlákna zmiešajú so živicou a voskom a formujú sa do panelov. Tieto panely sú pod vysokým teplom a intenzívnym tlakom stlačené a stuhnuté s tvrdým plášťom. V poslednej fáze výroby obrie stroje brúsia panely dole a dávajú im hodvábne hladký povrch pred ich rezaním na pevné rozmery.

Čo je k dispozícii
Dosky MDF sú obvykle hnedasté alebo tmavohnedé a predávajú sa hlavne v hárkoch s hrúbkou 1/2 palca alebo 3/4 palca. Podľa toho, kde bývate, by vám najväčšie a najhrubšie hárky nemali stáť viac ako 50 dolárov. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že doska MDF môže byť označená alebo vyrazená, aby označovala konkrétnu vlastnosť. Napríklad modré alebo červené označenie znamená, že doska je nehorľavá; zelené označenie znamená, že je odolný proti vlhkosti.

výhody
Práca s MDF je rovnaká ako práca so skutočným drevom. Nepotrebujete žiadne nové zručnosti ani špeciálne nástroje. Je pravdepodobné, že v skutočnosti zistíte, že v porovnaní s pílením a pokusom o podrobnú prácu s pevným rezivom je MDF omnoho pružnejšia. Pre menšie projekty, ako sú knižnice alebo stolárstvo, je to užívateľsky a finančne nenáročné. Navyše, jeho povrch dobre prijíma farby a tiež poskytuje príjemný základ pre tenkú vrstvu dyhy.

nevýhody
Pravdepodobne si myslíte, že pri používaní MDF musia existovať určité nevýhody. Máš pravdu. Existuje niekoľko…

Zaobchádzať opatrne: Ťažšie ako preglejka, MDF panely, najmä MDF v plnej veľkosti, sa dajú ťažko prenášať bez toho, aby museli mať extra pár rúk. Pri preprave MDF buďte opatrní, pretože oveľa viac ako preglejka alebo pravé drevo sú jeho rohy ľahko poškodené a jeho hladké povrchy sú ľahko poškriabané.

Varovanie pred vodou: V neliečenom stave sú drevovláknité dosky zle vystavené, opuchnuté alebo dokonca zlomené, ak sú vystavené aj zanedbateľnému množstvu vody. Tento nedostatok by výrazne obmedzil počet aplikácií, na ktoré by bolo možné použiť MDF, ak by to nebolo pre príchod MDF odolného voči vlhkosti, ktorý je teraz ľahko dostupný.

Usadzovanie prachu: Práca s MDF má tendenciu vytvárať veľké množstvo prachu a nielen prachu z mlyna, ale aj práškový, všadeprítomný druh, ktorý vytvára neporiadok a dusí vzduch. Vynechajte spôsob, ako zalepiť svoje pracovné miesto, zakryť všetky nehnuteľné predmety, ktoré chcete chrániť, a potom buďte pripravení vysávať.

Zdravotné riziká: Väčšina MDF obsahuje močovinoformaldehyd, podozrivý karcinogén. Až do úplného utesnenia MDF pokračuje v odplyne. Keď teda pracujete s týmito vecami, je najlepšie robiť to vonku alebo v dobre vetranej časti domu. Možno budete chcieť ísť ešte o krok ďalej a nosiť respirátor.

Za predpokladu, že podniknete preventívne opatrenia na ochranu svojho osobného zdravia, MDF ponúka niekoľko praktických a finančných výhod. Majte oči otvorené pre klady a zápory, venujte náležitú pozornosť MDF.