Interiérový dizajn

Rýchly tip: Čistite koberec snehom


Pred vytiahnutím koberca vonku v chladnom dni po snehovej búrke najskôr vysajte jeho prednú a zadnú časť. Prípadne koberec dobre pretrepte, čím uvoľníte všetky nečistoty a zvyšky. Potom nechajte koberec sedieť vonku a aklimatizujte sa na teplotu asi 30 minút. Nevynechajte tento krok! Čakacia doba má dva dobré dôvody: Jedným je to, že toto vystavenie mrazu spôsobí, že nahromadené mastnoty a špina na koberci stvrdnú a rozpadnú sa. Rovnako dôležité je, aby po ochladení koberec pravdepodobne neroztopil sneh, na ktorý čoskoro bude ležať. To je rozhodujúce, pretože ak by koberec mal byť teplý, tento proces by to nechal za mokra.

Takže koberec raz a len raz bude dobrý a chladný, pokračujte a položte ho lícom nadol do snehu. Ďalej je to najlepšia časť, ktorá sa dá poraziť metlou alebo hrableom alebo čokoľvek, čo máte po ruke. Ak chcete, môžete jednoducho chodiť tam a späť po koberci, ale je lepšie použiť nástroj s dlhou manipuláciou. Nechcete drviť koberec do snehu. Namiesto toho je cieľom vytvoriť vibrácie medzi textilnou a zasneženou zemou. Keď ste unavení, prevráťte koberec a zopakujte postup.

Nakoniec zdvihnite koberec a odneste ho späť na palubu, verandu alebo terasu. Pretrepte toľko prebytočného snehu, koľko len môžete, potom ho zaveste pomocou špáradiel alebo zložte na zábradlie. Nechajte to asi 30 minút. To by malo byť dosť času na to, aby sa sneh vo väzbe koberca zmenil na vodnú paru. Keď koberec umiestnite späť na svoje miesto v interiéri, môžete obdivovať jeho obnovené farby a skutočnosť, že aj keď to vyzeralo horšie na nosenie, vyzerá to doslova nové!