Dvere a okná

Inštalácia okennej klimatizačnej jednotky


Ak váš letný komfort ohrozujú dni a noci bez centrálnej klimatizácie, zvážte umiestnenie okna do okna. Inštalácia okna AC je v rámci možností väčšiny domácich majstrov, ak sa budete riadiť 10 tipmi tu. Prácu zvládnete bezpečne a rýchlo - a čoskoro budete hovoriť: „Ahhhhh!“ Bez ohľadu na to, ako je horúco.

Zatiaľ čo väčšina majiteľov rodinných domov môže nainštalovať okno AC, ak bývate v byte, bytovom komplexe alebo v susedstve so združením majiteľov domov, pred investíciou do jednotky sa obráťte na vedenie alebo na dosku HOA. Niektoré komplexy nepovoľujú striedanie okenných okien z estetických dôvodov (nie sú to najatraktívnejšie doplnky do exteriéru budovy) alebo preto, že nesprávne nainštalovaná jednotka by mohla spadnúť z okna, čo by predstavovalo bezpečnostné riziko.

Nie všetky okná sú vhodné pre klimatizáciu. Takmer všetky takéto zariadenia sú navrhnuté pre dvojité zavesenie okna, čo znamená, že existuje pevná horná tabuľa a dolná tabuľa, ktorá sa posúva nahor a nadol. Posuvné okná, ktoré sa pohybujú zo strany na stranu, a okenné krídla, ktoré sa otvárajú smerom von, aby sa otvárali, nie sú pre tieto klimatizačné zariadenia alternatívou.

Budete tiež potrebovať elektrickú zásuvku, do ktorej sa dajú zapojiť trojbodové zástrčky celkom blízko okna; väčšina okenných jednotiek má kábel iba asi šesť stôp dlhý. Na sieťové okná nikdy nepoužívajte predlžovací kábel. Mohlo by to viesť k zrušeniu záruky na mnohé klimatizačné zariadenia a predstavovať nebezpečenstvo požiaru, ak predlžovací kábel nie je určený pre zariadenia.

Nakoniec, pre najlepší výkon, zvážte oblasť priamo vo vnútri a mimo okna. Klimatizácia by mala byť v tienistom alebo čiastočne zatienenom okne, pretože priame, intenzívne slnečné svetlo môže znížiť účinnosť jednotky až o 10 percent, pretože sa snaží zvládnuť všetok horúci vzduch. Nezabudnite tiež na to, že klimatizácia vyžaduje dostatočný priestor pre nerušený prietok vzduchu, takže si vyberte okno bez nábytku, stromov, kríkov, stien alebo iných prekážok do 20 palcov od jednotky na vnútornej alebo vonkajšej strane okna.


K dispozícii sú dve sady meraní, ktoré si budete musieť zvoliť správnu klimatizáciu okna: výška a šírka otvoru okna a štvorcový záber miestnosti, v ktorej sa jednotka ochladí. Balenie klimatizácie obvykle špecifikuje rozsah veľkostí akceptovateľných okien a maximálne štvorcové zábery, ktoré jednotka môže vychladnúť, takže vaše merania sú v súlade s pokynmi pre uvažovanú jednotku.

Ak chcete okno zmerať, otvorte ho až na doraz a potom pomocou pásky určte palce zo strany na stranu aj zhora nadol.

Ak ešte nepoznáte štvorcové zábery z miestnosti, v ktorej dúfate, že sa ochladia, nechajte pomocníka držať špičku miery pásky oproti stene, keď pásku natiahnete na opačnú stranu, aby ste dostali dĺžku; potom opakujte šírku na druhej strane miestnosti. Potom vynásobte dve čísla, aby ste získali štvorcový záznam. Napríklad, ak je vaša miestnosť široká 11 stôp a 12 stôp, je 132 metrov štvorcových.

Na kúpu správnej jednotky budete potrebovať dve ďalšie čísla, zvyčajne uvedené na obale klimatizačného zariadenia: hodnotenie energetickej účinnosti (EER) a britské tepelné jednotky (BTU), čo je miera chladiacej schopnosti zariadenia.

EER sa môžu pohybovať od 8 do 12: Čím vyššie číslo, tým je klimatizačná jednotka energeticky efektívnejšia. Americké ministerstvo energetiky odporúča EER 10 alebo viac, aby ste dosiahli čo najlepšiu účinnosť a úspory na vašom účte za elektrinu.

Čím väčšia je miestnosť, tým vyššie sú potrebné jednotky BTU na chladenie. Ak klimatizácia nie je dostatočne výkonná pre daný priestor, bude bežať nepretržite bez dosiahnutia požadovanej teploty. Príliš výkonný a jednotka bude mať tendenciu cyklicky zapínať a vypínať príliš rýchlo, čo neumožňuje dostatok času na efektívne zníženie vlhkosti v miestnosti a vedie k nerovnomernej teplote v celom priestore. Hodnotenie BTU okennej jednotky sa zvyčajne zhoduje s veľkosťou miestnosti odporúčanou výrobcom, ale na jej výpočet si vyskúšajte online kalkulačky BTU tu.

Klimatizačné jednotky pre okná zvyčajne vážia medzi 50 a 100 libier, takže manévrovanie so zariadením do okna a jeho držanie na mieste pri zaistení pomocou skrutiek si vyžaduje asistenta. Inštalácia okna AC sám je ľahký spôsob, ako sa zraniť alebo náhodne spadnúť z okna.


Pred inštaláciou okna AC otvorte okno až na doraz, odstráňte obrazovku a vyčistite parapet, sklo a rám okna. Zmerajte šírku parapetu a ceruzkou označte jeho stred.

Správne nainštalovaná klimatizácia by mala bezpečne sedieť v okne bez dodatočnej podpornej konzoly. Avšak veľmi ťažké jednotky (tie viac ako 100 libier) vyžadujú dodatočnú podporu a niektoré miesta, najmä New York, vyžadujú použitie konzoly pre všetky klimatizačné okná bez ohľadu na hmotnosť. Vo všeobecnosti je potrebné zakúpiť podpornú konzolu osobitne. Väčšina stredísk na vylepšenie domácnosti, ktoré predávajú okenné jednotky, predáva aj zátvorky a nájdete ich aj online. Očakávajte, že zaplatíte od 30 do 100 USD za podpornú skupinu.

Existujú rôzne konfigurácie držiakov striedavého prúdu, ale väčšina z nich sa podobá malej polici alebo dvojici „nôh“, ktoré siahajú mierne mimo okno, aby pomohli držať jednotku pevne na svojom mieste. V dnešnej dobe si mnohé podporné konzoly jednotky okna, ako napríklad podporná konzola klimatizácie okna Ivation Window (k dispozícii na Amazone), nevyžadujú vŕtanie ani skrutky na inštaláciu, čo výrazne zjednodušuje inštaláciu. Ivation má rozpínaciu lištu, ktorá bezpečne zapadá do dolného rámu okna, zatiaľ čo dve „chodidlá“ s gumovou špičkou spočívajú na vonkajšej stene, aby uniesli hmotnosť klimatizácie.

Niektoré okenné jednotky sa dodávajú s hornou a spodnou montážnou lištou, ktorá pomáha udržiavať klimatizačnú jednotku bezpečne v okne - už na svojom mieste. Ak vaše zariadenie nie je, pripevnite montážne koľajnice pomocou priložených skrutiek a všetky skrutky utiahnite úplne.

Ďalej pripevnite bočné panely akordeónu posunutím pozdĺž drážok na každej strane klimatizačného zariadenia. Po dokončení celého procesu inštalácie panely vyplnia medzery medzi klimatizačným zariadením a stranami rámu okna.

Akonáhle sú montážne lišty a bočné panely na svojom mieste, nadvihnite okennú jednotku - s pomocou asistenta - a umiestnite ju na miesto na okennom parapete. Spodná montážna koľajnica by sa mala zmestiť do rámu spodného okna a správne umiestniť klimatizáciu a pomôcť ju udržať na svojom mieste. Zarovnajte stred klimatizácie so značkou, ktorú ste vytvorili skôr, označujúc stred okna. Teraz nechajte svojho asistenta držať okennú jednotku pevne pri spúšťaní otvoreného krídla okna, kým nezapadne na vrch klimatizačného zariadenia, pričom horná montážna lišta jednotky spočíva priamo pred spodným okrajom krídla. Slúži ako ďalšia ochrana, ktorá udržuje okennú jednotku na mieste.

Mnoho okenných jednotiek vyžaduje veľmi mierny sklon od budovy, aby sa zabránilo kondenzácii v odkvapkávacej panvici mimo miestnosti, namiesto toho, aby sa pudlovali po stene vo vašom dome. Zvyčajne by nemalo byť naklonenie väčšie ako pol palca, ale skontrolujte odporúčanie výrobcu v inštalačnej príručke. Niektoré novšie jednotky nevyžadujú naklonenie, pretože výrobca inštaloval odkvapkávaciu misku pod miernym uhlom.

Nechajte svojho asistenta naďalej držať okennú jednotku na mieste, keď pomocou elektrického skrutkovača alebo vŕtačky inštalujete konzoly tvaru L - kusy v tvare písmena L, ktoré slúžia ako záverečné bezpečnostné opatrenie na bezpečné uchovanie klimatizácie. Jedna strana každej konzoly L sa zaskrutkuje do dolného okraja krídla posuvného okna a druhá strana konzoly sa pripevní na stranu rámu okna, čím sa posuvná tabuľa zaistí na svojom mieste. Zabráni sa tým otvoreniu okna, čo by mohlo spôsobiť vypadnutie jednotky. V závislosti od výrobcu bude vaša klimatizácia dodávaná s jednou alebo dvoma zátvorkami L.

Akonáhle je horná tabuľa zaistená, bude medzi dvoma tabuľami okna medzera. Túto medzeru vyplňte penovým tesnením dodávaným s jednotkou. Ak je to potrebné, odrežte tesnenie, aby sa vošlo na vaše okno, a potom ho zatlačte do medzery. Tým sa zabráni prievanu zvonku mimo miestnosti. Zanedbanie zaplnenia medzery v okne penovým tesnením robí okennú jednotku náročnejšou na regulácii vnútornej teploty a potenciálne tiež vniká do vášho domu vlhkosť, prach a hmyz.

V poslednom kroku roztiahnite akordeónové bočné panely klimatizácie tak, aby sa dotýkali strán rámu okna. Pomocou skrutkovača alebo vŕtačky pripevnite bočné panely k rámu okna pomocou skrutiek, ktoré ste dostali s klimatizáciou.

Blahoželáme! Vaša nová klimatizácia okna je bezpečne nainštalovaná. Pripojte ho, zapnite ho a vychutnajte si chladnú úľavu od letného horúčavy.