+
Kuchyňa

Ako: Vyčistite horáky na kachle


Všetci sme tam boli: Je to koniec dlhého dňa a namiesto toho, aby ste striekali striekance z rozsahu, rozhodnete sa, že neporiadok bude trvať jeden deň. O týždeň neskôr ste ešte nevyčistili horáky na kachle a - hlavne vďaka omáčke na cestoviny, ktorú ste práve priviedli na nízku úroveň varenia - sa situácia len zhoršila. OK, je čas. Stačí jedno hĺbkové čistenie, aby sa varná doska vrátila do pôvodného stavu. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste horáky sporákov rýchlo as minimálnymi problémami vyčistili.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Mydlo na umývanie riadu
- Špongia
- Prášok na pečenie
- Brúsiaca podložka
- Amoniak (voliteľné)
- Vyčistite handričku

KROK 1
Pred ďalším pokračovaním počkajte, kým horáky úplne nevychladnú. Potom vyberte mriežky (pre plynový sporák) alebo špirály horákov (pre elektrický sporák). V druhom prípade to vyžaduje iba malý ťah a zdvih v mieste, kde sa cievky pripájajú k zásuvkám na sporáku. Ak sa tieto cievky nekĺzajú, pozrite si príručku k vášmu zariadeniu, aby ste predišli poškodeniu. Keď sú mriežky alebo zvitky vypnuté, presuňte ich osobitne k pracovnej doske.

KROK 2
Kombinujte vlažnú vodu a trochu mydla na umývanie riadu v miske. Ponorte handričku alebo špongiu do roztoku a potom pokračujte v čistení horákov. (S elektrickým dosahom sa vynasnažte vyhnúť sa navlhčeniu zásuviek.) Ak ste horáky trochu vyčistili, možno budete mať s týmto prístupom šťastie.

KROK 3
Na riešenie tvrdších škvŕn získajte abrazívnu silu sódy na pečenie. Zmiešajte hrsť jedlej sódy s trochou vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Nalejte horáky do pasty a nechajte ich stáť asi 20 minút. Po uplynutí tejto doby by mali byť upečené zvyšky dostatočne mäkké, aby ich bolo možné odstrániť špongiou. Nakoniec opláchnite horáky, aby ste sa uistili, že nezostala žiadna pasta.

KROK 4 (Voliteľné)
Ak ani jeden z vyššie uvedených postupov nepomohol na čistenie sporákov, existuje ešte jeden spôsob, ako to vyskúšať. Vložte každý horák do vlastného plastového vrecka spolu so štvrť pohárom amoniaku. Cieľom nie je zakrývať horáky v amoniaku, ale jednoducho ich zapečatiť plynnými amoniakom. V prípade úniku nechajte plastové sáčky sedieť cez noc vo vašom umývadle. Nasledujúci deň, s riadnym vetraním v kuchyni, otvorte vrecká a teraz by sa horáky mali dostať pod čistú špongiu. Keď už horáky nespália zvyšky, nezabudnite ich dôkladne opláchnuť, aby ste odstránili všetky stopy amoniaku.

KROK 5
Horáky položte na čistú handričku alebo papierové utierky a nechajte ich na vzduchu uschnúť. Pred opätovným pripojením cievok na elektrický sporák sa uistite, že cievky aj zásuvky kachlí sú úplne suché.

Doplňujúce Poznámky
Jedným z trikov pre každodenné upratovanie je striekanie horákov octom. Nechajte ich chvíľu sedieť (napríklad, keď dáte riad do umývačky riadu), potom utrite horáky ošetrené octom čistou handrou alebo papierovou utierkou. Čistenie horákov po každom použití tohto radu spôsobuje, že sa tuky a zvyšky jedla nemôžu hromadiť, čo vylučuje potrebu hĺbkového čistenia, ako je postup uvedený v predchádzajúcich krokoch.