Interiérový dizajn

Vyriešený! Perfektná výška pre váš konferenčný stolík


Otázka: Hostím herné noci v mojej mediálnej miestnosti a potrebujem konferenčný stolík na rozloženie stolových hier a občerstvenia. Aký vysoký by mal byť môj konferenčný stolík?

Odpoveď: Ste šikovný na to, aby ste spochybnili ideálnu výšku konferenčného stolíka pre vaše konkrétne použitie, aby vaša rodina a hostia mohli pohodlne hrať stolové hry. Konferenčný stolík je všestranný kus nábytku, ktorý môže slúžiť ako servírovacia stanica, jedálenský povrch, miesto na čítanie materiálu a iných predmetov a dokonca aj podnožka na nohy. Takže pri konferenčných stolíkoch s výškou od 12 do 24 palcov môže byť zložité zistiť, čo je ideálne pre vaše účely. Výška konferenčného stolíka vám v ideálnom prípade umožňuje ľahko položiť predmety a nohy na povrch z miesta na sedenie. Výzvou pre výber dokonalého konferenčného stolíka je, že do výpočtu musíte zahrnúť aj jeho dĺžku, ako aj umiestnenie a veľkosť miestností na sedenie v miestnosti.


Konferenčný stolík by mal merať 16 až 18 palcov od podlahy po stolovú dosku. V tejto výške môže priemerný dospelý sediaci pred stolom postaviť naň predmet bez toho, aby sa ohýbal chrbtom alebo namáhal ruky, aby dosiahol povrch. Môže tiež kopať nohy na stôl, zatiaľ čo nohy má nepohodlne strmým stúpaním alebo klesaním.

V štandardnom usmernení pre výšku sa predpokladá, že pred konferenčným stolíkom je pohovka priemernej veľkosti s výškou vankúšov 17 až 19 palcov meranou od podlahy po vrchnú časť vankúšov sedadla. Ak však máte sedadlá s nízkym profilom, ako je napríklad pohovka pre futon, malé kreslo alebo pohovka, konferenčný stolík v štandardnej výške môže byť pre ľudí sediacich na dosah len ťažko dosiahnuteľný. Podobne, ak máte viac vyvýšených miest na sedenie, ako je napríklad preplnená kožená pohovka, v štandardnej výške by bol stôl príliš nízky na použitie ako servírovací alebo jedálenský povrch.

Ideálna výška konferenčného stolíka závisí od miesta, kde bude slúžiť. Dodržiavajte toto pravidlo: Stolová doska by mala sedieť jeden až dva palce nižšie ako výška vankúša sedadla. Tým sa zabezpečí dostatočná vôľa nad stolom, aby sa všetky predmety, ktoré ste položili, nezakrývali oproti okraju stola.

Napríklad pre pohovku s typickou výškou vankúša 18 palcov si vyberte 16 alebo 17-palcový vysoký konferenčný stolík. Ak máte sedák vo výške 14 palcov, choďte s konferenčným stolíkom 12 alebo 13 palcov. Podobne, ak máte sedák s výškou 22 palcov, ideálna výška konferenčného stolíka bude 20 alebo 21 palcov.


Dĺžka vášho konferenčného stolíka by mala byť približne dve tretiny dĺžky vašej pohovky. Pri priemernej trojmiestnej pohovke merajúcej šírku 84 palcov hľadajte konferenčný stolík s dĺžkou asi 56 palcov. Toto usmernenie ponúka niekoľko výhod: Zaisťuje, že konferenčný stolík vyzerá úmerne sedeniu okolo neho, a nie neprimerane malým alebo veľkým. Maximalizuje priestor na chodenie v miestnosti - príliš dlhý konferenčný stolík môže brániť pešej premávke. Navyše to umožňuje každému, kto sedí pri stole, aby ho používal, zatiaľ čo príliš krátky stôl môže byť prístupný iba pre ľudí na jednej strane pohovky.

Medzi konferenčným stolíkom a okolitým posedením nechajte 12 až 18 palcov podlahovej plochy. To umožňuje dospelému človeku s priemernou výškou primeraným priestorom naskočiť na pohovku a vypnúť ju a natiahnuť nohy pri sedení. Umožňuje tiež okoloidúcim ľahko sa pohybovať po miestnosti bez toho, aby narážal na stôl.