Zelená

Správny spôsob likvidácie batérií


Len premýšľajte o tom, koľko rôznych typov batérií existuje. Od zásad neobsahujúcich ortuť až po lítium-iónové akumulátory existuje viac ako dosť možností, ako komplikovať akýkoľvek zdanlivo jednoduchý výlet do obchodu s potravinami alebo do domáceho centra. Ešte ťažšie je, že pre každý typ batérie existuje iný odporúčaný spôsob likvidácie. Prečo? Pretože batérie obsahujú kovy a iné chemikálie, ktoré môžu byť pri nesprávnom ošetrení nebezpečné pre životné prostredie. Zatiaľ čo niektoré batérie môžu byť vyhodené bežným odpadom, iné vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ak potrebujete pomoc pri určovaní toho, ako čo najlepšie zlikvidovať získané batérie, pokračujte v čítaní!

Batérie na všeobecné použitie
V Kalifornii je nezákonné vyhodiť akýkoľvek druh batérie do koša. Vo všetkých ostatných štátoch je však možné s bežným odpadom zahrnúť aj bežné batérie, tj alkalické batérie bez ortuti. Väčšina alkalických batérií na jedno použitie (nenabíjateľných) na všeobecné použitie vyrobených po roku 1996 neobsahuje ortuť; Duracell postupne vyradil ortuť už v roku 1993. Všimnite si, že z bezpečnostných dôvodov je najlepšie nevyhodiť naraz viac ako jednu batériu; Ak sa viac batérií, z ktorých každá zostane s trochou šťavy, dostane do koša v koši, mohlo by to vytvoriť iskru, ktorá by skončila požiarom.

Možnosti recyklovania alkalických batérií neobsahujúcich ortuť zostávajú obmedzené, aj keď mnoho miestnych samospráv ponúka zberné miesta. Ak chcete zistiť, či vo vašej oblasti takéto služby existujú, obráťte sa na seba. Ak nie, vždy sa môžete spoľahnúť na niečo ako súpravu iRecycle od spoločnosti BatteryRecycling.com. Najmenšia súprava, ktorá vám umožní posielať správy v batériách s hmotnosťou päť libier, stojí 29,95 dolárov.

Batérie obsahujúce ortuť
Niektoré batérie obsahujú ťažké kovy - ortuť, olovo, kadmium alebo nikel - ktoré môžu byť pri nesprávnom zneškodnení nebezpečné. Ťažké kovy v súčasnosti obsahujú iba určité typy batérií:

Alkalické ortuťové batérie: Pred rokom 1996 sa alkalické batérie vyrábali s ortuťou. Aj keď sa výroba zastavila, takéto batérie sa stále nachádzajú v zásuvkách na nevyžiadanú poštu.

Merkurové a oxidy strieborné: Tieto „gombíkové“ batérie, často nachádzajúce sa vo vnútri vecí, ako sú hodinky a pomôcky, obsahujú vysoké koncentrácie ťažkých kovov a komponentov na báze kyselín.

Ťažké kovy nie sú triviálne látky; nechať ich k dispozícii pre profesionálov. V mnohých štvrtiach je pravidelný zber k dispozícii v špeciálne určenom zariadení. Podrobnosti získate od svojho mesta alebo radnice.

Nabíjateľné batérie
Nabíjateľné batérie, ktoré sa používajú vo všetkom, od akumulátorového elektrického náradia po digitálne fotoaparáty, sa vďaka neziskovej organizácii dajú pomerne ľahko recyklovať. Call2Recycle pomohol priviesť do Severnej Ameriky viac ako 30 000 odkladacích miest. Ak chcete nájsť najbližšiu stránku, zavolajte na číslo 1-877-2-RECYCLE alebo použite online vyhľadávač. Prijímajú sa tieto typy nabíjateľných batérií: nikel-kadmium (NiCd), lítium-iónové (Li-ión alebo LIB), malé zatavené olovené kyseliny (SSLA / Pb), hydrid nikel-kov (NiMH) a nikel-zinok (NiMH) NiZn). Recyklácia nielen bezpečne riadi ťažké kovy, ale tiež vracia mnoho komponentov späť do výroby pri výrobe nových batérií.

Zaobchádzať opatrne
Pri likvidácii akejkoľvek batérie, bez ohľadu na jej typ, dodržiavajte tieto bezpečnostné opatrenia:

• Nechajte batériu neporušenú; nerozbíjajte batériu otvorenú. To predstavuje riziko požiaru, zdravia a životného prostredia.

• Nikdy nespaľujte batérie. Keď ich chemický obsah príde do kontaktu s ohňom, batérie môžu explodovať a spôsobiť šrapnel lietanie.

• Zabalte vybité, vybité alebo nepoužité batérie do nevodivého materiálu (napríklad baliaca páska) a chráňte ich pred vlhkosťou.