Ako na to a rýchle tipy

Potrebujete odvlhčovač?


Kvalita ovzdušia môže trpieť nespočetnými spôsobmi. Nadmerná vlhkosť patrí medzi najmenej žiaduce účinky. Nezaškrtnuté, hromadenie vlhkosti môže viesť k mnohým problémom v domácnosti, vrátane, ale nielen, zatuchnutých pachov, zdeformovaného dreva, olúpania farby a plesní. Ak sa majiteľ domu v priebehu roka obáva vysokej úrovne vlhkosti vo vnútri, čo môže urobiť pre zmenu súčasného stavu? Jedno slovo: odvlhčovač.

Odvlhčovače siahajú od veľkosti, od prenosných jednotiek s jednou miestnosťou až po riešenia pre celé domácnosti, ktoré sa viažu na domáci systém HVAC. Aj keď existujú rozdiely v dizajne aj kvalite produktu, väčšina odvlhčovačov pracuje rovnakým spôsobom. Nastavili ste požadovanú úroveň vlhkosti a keď zvlhčovač zaregistruje úroveň, ktorá presahuje vaše preferencie, odvlhčovač klikne na. Vlhký vzduch, poháňaný ventilátorom, prechádza zariadením, kde prechádza cez studenú kovovú cievku. V tomto okamihu vlhkosť kondenzuje do vody, ktorá sa vnútorne uloží alebo vypustí. Filtrovaný vzduch potom prechádza cez teplú cievku a potom sa vracia do klimatizovaného priestoru domácnosti.

Ak máte podozrenie, ale nie ste si istí, či sa vo vašom dome vyskytli problémy s vlhkosťou, preskúmajte problém zakúpením a monitorovaním meradla vlhkosti, známeho aj ako vlhkomer. Ak na druhej strane viete, že váš domov potrebuje odvlhčovač, pri výbere zvážte tieto faktory:

Určite rozsah problému. Je celý dom príliš vlhký alebo je problém obmedzený na jednu oblasť (napr. Suterén)? Rozsah problému priamo určuje povahu riešenia. Väčšie odvlhčovače celého domu sa viažu na systém HVAC a zahŕňajú odtokové potrubie, ktoré sa vyprázdňuje priamo do umývadla, odčerpávania alebo do vonkajšej strany. Tieto typy odvlhčovačov nie sú lacné a zvyčajne zahŕňajú profesionálnu inštaláciu. Prenosné odvlhčovače sú zatiaľ lacnejšie a oveľa priaznivejšie pre spotrebiteľa. Zapojujú sa priamo do steny a fungujú prostredníctvom zabudovaných rozhraní, ktoré sú ľahko zrozumiteľné a konfigurovateľné. Niektoré prenosné odvlhčovače sú vybavené hadicami, ktoré môžu automaticky odčerpávať alebo prečerpávať zhromaždenú vodu; iní majú vedro, ktoré sa musí pravidelne vyprázdňovať.

Vypočítajte štvorcové zábery oblasti. Dokonca aj odvlhčovače rovnakej základnej konštrukcie sa môžu líšiť v kapacite. Vyberte ten, ktorý dokáže pojať desať strán vody za priestor 500 štvorcových stôp; pridajte štyri pätiny kapacity na každých ďalších 500 štvorcových stôp. Ak teda chcete odvlhčovať suterén s plochou 1 000 štvorcových stôp, potrebujete jednotku s kapacitou 14 stôp. Pre veľmi vlhký priestor vyberte odvlhčovač vzduchu, ktorý má 12 stôp vody pre priestor s rozlohou 500 štvorcových stôp, a pridajte päť stôp za každých ďalších 500 štvorcových stôp.

Nezabudnite na energetickú účinnosť. Odvlhčovače s certifikátom Energy Star spotrebujú asi o 15 percent menej energie ako konvenčné jednotky. Z dlhodobého hľadiska to znamená úsporu približne 175 dolárov za celú dobu životnosti odvlhčovača, nehovoriac o tom, že by sme sa vyhli emisiám skleníkových plynov v hodnote zhruba 2 800 libier.

Odvlhčovače môžu zabezpečiť nepretržitý tok čerstvého suchého vzduchu do domácnosti, čo vedie k energeticky účinnému riešeniu, ktoré zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a udržuje rast plesní po celú sezónu v šachu.