Trávnik a záhrada

Ako: Zbavte sa Creeping Charlie


Plíživý Charlie-Glechoma hederacea, známy tiež ako mletý brečtan, je zákerná burina, ktorá je odolná a prispôsobivá, čo veľmi sťažuje úspešnú kontrolu. Ako člen rodiny mäty rýchlo doplní prázdny priestor matným obalom malých okrúhlych zelených listov s vrúbkovanými okrajmi, ktoré sú začiatkom jari prerušované jemnými fialovo-modrými kvetmi. Je to vlastne celkom pekné a často vidíte Variegatu, jej pestrobarevného (a oveľa menej invazívneho) bratranca, ktorý sa predáva v škôlkach ako príruba alebo kaskádová výplň pre pestovateľov.

Ale nebuďte očarení! Creeping Charlie vľavo od svojich vlastných zariadení dokáže rýchlo prevziať terénne postele, dokonca aj trávnik. Rastie nízko na zem vo zvyku viniča a zabíja všetko ostatné okolo neho. Prekvitá vo vlhkých a tienistých oblastiach, kde tráva a iné rastliny nerastú dobre. Ak to vidíte, konajte rýchlo, alebo budete mať ťažkú ​​bitku neskôr. Jedna z týchto troch osvedčených metód, ako sa zbaviť Creeping Charlieho, by mala vyriešiť vaše problémy s terénnymi úpravami:

  1. Vytiahnite Creeping Charlie ručne, ak tu alebo tam vidíte iba rastlinu alebo rastliny.
  2. Navlhčite väčšie zamorenie Creeping Charlie blokovaním všetkého slnečného svetla bariérou novín, plachiet alebo kartónov po dobu najmenej jedného týždňa.
  3. Na Creeping Charlie používajte špeciálny herbicíd na listnaté listy obsahujúci buď tricolpyr alebo dicamba, ktorý prevzal váš trávnik - tieto chemikálie Creeping Charlie zabijú bez poškodenia trávy.

Pokračujte v čítaní pre podrobnejšie vysvetlenie každej nižšie uvedenej metódy.


Ručné odstránenie sa neodporúča pri veľkých nákazách Creeping Charlie. Bude to trvať príliš dlho a úspech bude minimálny. Ale ak tu alebo tam vidíte rastlinu alebo dve rastliny, môžete sa toho celkom efektívne zbaviť vlastnými rukami.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Rukavice
- Lopata
- Kultivátor
- Vrece na likvidáciu odpadu z trávnika
- Konev
- Záhradná hadica

KROK 1: Vyrežte Crelieho Charlieho, aby ste odhalili korene.

Don záhradnícke rukavice, pretože Creeping Charlie môže spôsobiť podráždenie pokožky a svrbenie; niektorí ľudia sú na to dokonca alergickí. Potom odrežte burinu odrezaním voľných viníc, ktoré nie sú zakorenené do zeme, aby ste pomohli odhaliť oblasti, kde je potrebné burinu vytiahnuť a vykopať.

KROK 2: Uchopte rastlinu za korene a vytiahnite ju.

Ak je pôda tvrdá a suchá, zalievanie najprv zjemní, aby sa uľahčilo vytrhávanie. Ak sú korene obzvlášť hlboké, povoľte pôdu okolo nich pomocou koreňového nástroja alebo kultivátora. Pri ťahaní dajte rastliny okamžite do odpadového vrecka; nenechávajte ich ležať.

KROK 3: Uistite sa, že ste z pôdy odstránili všetky kúsky koreňov.

Keď ste odstránili všetkých Creeping Charlie v dohľade, vykopajte si pôdu rukami alebo kultivátorom pôdu, aby ste sa uistili, že ste dostali nejaké kúsky koreňov, ktoré sa odlomili, pretože sa regenerujú, a budete hneď späť tam, kde ste začalo. Akékoľvek malé kúsky, ktoré zostanú pozadu, alebo ktoré idú príliš ďaleko, sa musia samočinne obnoviť.


Väčšiu nákazu Creeping Charlie môžete vylúčiť tak, že ju na dlhšiu dobu zbavíte slnečného žiarenia. Pamätajte, že táto burina sa darí v tieni, takže ju musíte zakryť a zablokovať slnko úplne aby bola táto metóda účinná. Uvedomte si, že všetky ostatné rastliny zmiešané s Creeping Charlie tiež zomrú.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Kartón
- Noviny
- Tarp
- Skaly alebo tehly
- Rukavice
- Kultivátor
- Vrece na likvidáciu odpadu z trávnika

KROK 1: Úplne zakryte škvrnu Creeping Charlie plachtou alebo novinami.

Zakryte Creeping Charlie bariérou z novín, plachiet alebo lepenky, aby ste úplne blokovali slnečné svetlo. Rozšírte pokrytie šesť až 12 palcov za viničom a listami, pretože korene pod zemou môžu siahať ďalej od toho, čo je na povrchu pôdy. Zaťažte kryt nadol s kameňmi alebo tehlami, aby ste zabránili fúkaniu alebo posúvaniu dozadu, aby svetlo dosiahlo rastliny.

KROK 2: Počkajte najmenej týždeň.

Môže to trvať týždeň alebo dlhšie, v závislosti od vašich pôdnych podmienok, aby sa váš Creeping Charlie zadusil. Nahliadnite na značku týždňa; ak zostane zelená, vymeňte kryt na niekoľko dní. Keď je Creeping Charlie scvrknutý a hnedý, je to dobré a mŕtve!

KROK 3: Ruku odstráňte mŕtveho Creeping Charlieho.

Vytiahnite Creeping Charlie zo zeme a zlikvidujte ho, ako by ste postupovali pri ručnom ťahaní, alebo by sa mohol vrátiť z uzlov a koreňov. Po smrti by to malo vyjsť oveľa ľahšie.


Ak Creeping Charlie prenikol do vášho trávnika, nemôžete ho veľmi dobre dusiť bez toho, aby ste zabili trávu. Bude tiež takmer nemožné vytiahnuť ručne, pretože bude zapletené s koreňmi vášho trávnika.

Snažili ste sa zbaviť Creeping Charlieho vo svojom trávniku? Túto situáciu možno najlepšie bojovať s herbicídom, ale pozor na toto varovanie: Mnohé z týchto rastlinných jedov nie sú selektívne. Zabíjajú všetko, na čo sa dotýkajú, nielen buriny, takže si pozorne prečítajte štítky produktov a vyberte si širokolistý herbicíd obsahujúci tricolpyr alebo dicamba-two chemikálie, ktoré zabijú Creeping Charlie, ale nepoškodzujú trávnik.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Záhradné rukavice
- Tričko s dlhým rukávom
- Nohavice
- Ochranné okuliare
- Záhradný postrekovač
- listnáčikový herbicíd s tricolpyrom alebo dicambou

KROK 1: Najlepšie výsledky dosiahnete deň pred alebo po prvom mrazu.

Creeping Charlie môžete nastriekať herbicídom kedykoľvek počas vegetačného obdobia, ale bude najúčinnejšie, ak ho ošetríte na jeseň, keď sa pripravuje na zimnú spánok. Nastriekajte priamo pred alebo hneď po prvom mraze a herbicíd uloží spolu so zimnými živinami.

Ak sprejujete skôr, nezabudnite striekať ešte raz pred zimou. Vaša najlepšia šanca na jeho elimináciu je oslabiť v chladnom období.

KROK 2: Don ochranné pomôcky a pripravte si herbicíd.

Noste ochranné rukavice, odev a okuliare. Herbicíd zmiešajte v záhradnom postrekovači podľa pokynov výrobcu.

KROK 3: Koncentrujte sprej na Creeping Charlie.

Nastriekajte herbicíd na Creeping Charlie a dajte pozor, aby ste nasiakli všetky listy, pričom sa vyhnite akýmkoľvek záhradným rastlinám v okolí. Zostávajúci sprej skladujte alebo zlikvidujte podľa pokynov výrobcu. Nesekajte najmenej dva dni po postreku, aby sa chemikálie mohli vstrebávať do koreňov rastliny.

KROK 4: Udržujte svoj trávnik, aby ste zabránili návratu mletého brečtanu.

Kontrolovať opätovný rast Creeping Charlie tak, že mu zabránite v raste na prvom mieste. Silný a zdravý trávnik trávnatej trávy je pre buriny nehostinný - jednoducho pre nich nie je miesto. Udržiavanie celkového zdravia vášho trávnika zaistí, že sa Creeping Charlie a ďalšie otravné buriny nemôžu oprieť o miesto.


Pozri si video: Ako to decká po nakrúcaní roztočili PRÁZDNINY (Jún 2021).