Interiérový dizajn

Ako: Vyberte LED žiarovku


Ak ste v poslednej dobe šli kúpiť žiarovku, je pravdepodobné, že ste váhali s neznámym výberom. Tradičné žiarovky idú na vedľajšiu koľaj, boli nahradené množstvom nových a zdanlivo pomerne drahých energeticky účinných možností. Je zrejmé, že sa niečo zmenilo. Tak čo sa deje? V roku 2007 federálna vláda schválila zákon o energetickej nezávislosti a bezpečnosti (EISA), ktorý nariaďuje vyššie energetické normy. Jedným z cieľov týchto nových predpisov bola účinnosť osvetlenia. Zatiaľ čo typický spotrebiteľ si to pravdepodobne nikdy nevšimol, štandardná žiarovka je skutočným plytvaním energiou; v skutočnosti míňa asi 90 percent energie, ktorú používa. Efektívne žiarovky dokážu produkovať rovnaké množstvo svetla s oveľa menšou spotrebou energie.

V oblasti nových energeticky úsporných žiaroviek sa LED rýchlo objavujú ako obľúbené majitelia domov. Čiastočne je to preto, že produkujú najpríjemnejšie svetlo. Ale musíte byť ohromení aj ich štatistikami: LED diódy fungujú päťkrát efektívnejšie ako včera žiarovka. Daniel O'Brian, technický expert z online predajcu SupplyHouse.com, dodáva: „Ďalšou veľkou výhodou je predpokladaná životnosť. Kým žiarovky vydržia asi 1200 hodín, môžete očakávať, že žiarovka LED vydrží až 50 000 hodín. To by sa rovnalo nutnosti nahradiť 42 žiaroviek počas celej životnosti jednej LED. “To je pôsobivé.

Aj keď sú žiarovky LED drahšie na kúpu (od tohto písania asi 10 dolárov za kus), podľa amerického ministerstva energetiky sú ich a ich bratranci pripravení ušetriť priemernej domácnosti približne 50 dolárov ročne. S takými úsporami nie je divu, že všetci sa snažia porozumieť novým produktom, ktoré sú v ponuke žiarovky. Ak sa vaša hlava stále točí, pre pomoc pri výbere žiarovky LED vhodnej pre váš domov postupujte podľa pokynov uvedených nižšie.

Wattov vs. lúmenov
Len pred pár rokmi sme porovnávali príkony, aby sme rozlíšili jas rôznych žiaroviek. V súčasnosti je dôležitá produkcia žiaroviek v lúmenoch. O'Brian vysvetľuje: „Príkon skutočne odkazuje na spotrebu energie.“ Lumens na druhej strane „v skutočnosti meria jas svetla“. To nie je zmena len kvôli zmene. Faktom je, že novšie žiarovky sú také účinné, že zbavujú starý obalový systém zmysel. O'Brian hovorí, že „zatiaľ čo 40-wattová žiarovka môže vydať okolo 450 lúmenov, 7-wattová LED dióda môže poskytnúť rovnaký jas.“ Môže to byť trochu mätúce a nepohodlné, ale v dnešnej meniacej sa krajine je jasné, že lúmeny sú jediné meranie, ktoré sa počíta.

Americká asociácia pre osvetlenie vydala na pomoc spotrebiteľom pri prechode z wattov na lúmeny smernice pre spotrebiteľov, ktorí hľadajú účinné ekvivalenty k žiarovkám, na ktoré sú zvyknutí kupovať:

• Ak chcete vymeniť 40 W žiarovku, vyberte žiarovku, ktorá vyprodukuje 450 lúmenov.
• Ak chcete vymeniť 60 W žiarovku, vyberte žiarovku, ktorá vyprodukuje 800 lúmenov.
• Ak chcete vymeniť 75 W žiarovku, vyberte žiarovku, ktorá vytvorí 1 100 lúmenov.
• Ak chcete vymeniť 100 W žiarovku, vyberte žiarovku, ktorá vyprodukuje 1600 lúmenov.

Teplota farby
Každý, kto pracoval v kancelárii s fluorescenčným osvetlením, vie príliš dobre, že jas nie je jediným kľúčovým faktorom. Rovnako dôležitá je teplota farby - to znamená, ako sa svetlo javí teplé alebo chladné. Teplota farby sa meria v kelvinoch (K); čím vyššie číslo, tým chladnejšie svetlo. Napríklad „mäkké biele“ žiarovky sú ohodnotené až do 2700 K, na spodnej strane stupnice, čím vytvárajú teplú a relaxačnú žiaru. Žiarovky „denného svetla“ s hodnotením od 5 000 K do 65 000 K vytvárajú svieže svetlo vhodné pre práčovne, garáže a bezpečnostné účely.

Tvary a veľkosti
LED žiarovky sa dodávajú v mnohých rôznych tvaroch, z ktorých každá má svoje vlastné zamýšľané použitie. Najznámejší tvar žiarovky sa nazýva „línia A“; to je to, čo by ste použili na povedzme stolnú lampu. Žiarovky tvaru „sviečky“ sú určené pre lustre a nástenné svietniky, zatiaľ čo žiarovky „gule“ sú ideálne pre závesné žiarovky alebo pre akékoľvek iné aplikácie, v ktorých nie je tienidlo. Medzi ďalšie populárne tvary patria svetlomety, bodové svetlá a svetlá dole.

Váš spodný riadok
Určite je pravda, že LED žiarovky sú drahšie ako žiarovky. Finančná výhoda efektívnych žiaroviek prichádza z dlhodobého hľadiska, pretože náklady na prevádzku LED sú asi o 75 percent menšie a je potrebné ich vymeniť zriedka. Pomysli na to takto: Zatiaľ čo prevádzka 60 W žiarovky stojí asi 4,80 dolárov ročne, prevádzka ekvivalentnej LED stojí iba dolár.

Online predajca SupplyHouse.com ponúka veľký výber LED žiaroviek od popredných svetových značiek. Viac informácií alebo zobrazenie sortimentu LED žiaroviek nájdete na stránke SupplyHouse.com!

Tento príspevok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.